Kırmacı Köyü Azdavay Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kırmacı Köyü Azdavay Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kastamonu İli Köyleri-Kırmacı Köyü Azdavay-Kırmacı Köyü Resimleri-Kırmacı Köyü Tanıtımı  İlçe: AZDAVAY - İl: KASTAMONU


  Köy Muhtarı: RAMAZAN ÇÖMLEK


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Telefon: 0 (366) 712 11 10


  Cep Telefonu:0 (543) 435 32 35


  Demografik Bilgiler:


  İle Uzaklığı:95 km


  İlçeye Uzaklığı:20 km


  Rakım:875 m


  Tarihi

  1915 ve 1950 seneleri arasında, yaygın bir zenaat türü olan körük adı verilen demir işletmelerinde, demirden eşyalar, aletler ve kırma denilen uzun borulu silah da yapıldığı ve köyün adının bu kırma tüfek yapımından aldığı rivayet edilir.

  Kültür

  Gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur.

  Kastamonu kültüründe yemek önemli bir yer tutar. En yaygın yapılan yemek deli oğlan sarığı 'dır.


  Bu yemek tatlı olarak servis edilir. Önce yufkalar açılır. Ceviz, havanda dövülür. Ezilmiş cevizin üstüne şeker ve yağ eklenir, karıştırılır. Açılan yufkalar yağlanır. Cevizli karışım dökülür. Yufka, rulo haline getirilir ve gül böreği şeklinde tepsiye döşenir. Orta karar ısıdaki fırına verilir. Yufkalar kızarınca şerbet dökülür. Şerbetin yapımı için 2 kg. şeker, 1.5 kg. su kaynatılır. Şerbet kıvamına geldiği zaman, üstüne 1 limon sıkılır. Şerbet soğuyunca, fırından yeni çıkarılan yufkaların üstüne dökülür. 15dakika dinlenmeye bırakılır. Daha sonra servis yapılır.


  Bir yöresel yemeği de ıslamadır. Özel olarak hazırlanan yufkalar, özel şekille kesilerek tereyağına bandırılır. Büyükçe bir saç tepsinin içine özenle ve sırayla dizilir. Aralarına tavuk eti, ceviz, mantar serpilir. Tepsinin altına bulgur pilavı da konur. Kızartılmış tereyağ yeniden üzerine dökülür. Soba veya odun koru üzerinde 10 dakika bekledikten sonra sevis yapılır.


  Islama; ülkenin yoksulluk zamanlarında fedakâr, cefakar anaların, kuru ekmekleri bir kaba koyup üzerine sıcak su dökerek ailesini doyurması ile ortaya çıkmış bir yemek türüdür. Bu anı unutulmayarak ve bu yemek zenginleştirilerek yaşatılmaktadır. Kültürünü, geçmişini unutmayan, vatanı için her zaman fedakarlık yapmaya hazır bir toplumdur, Kastamonulu.


  Coğrafya

  Kastamonu iline 95 km., Azdavay ilçesine 20 km., Cide sahiline 50 km., İstanbul'a 500 km., Ankara'ya 300 km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Bölge, doğal güzelliğe sahiptir. Her mevsim özelliğine göre yaşanır. İl, sahil şeridinde olduğundan yaz ayı hareketli geçer. Gündüzleri sıcak, akşamlar ve geceler serindir. Nemden, sıcaktan uzakta, rahat, yorganla uyunur.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 45
  2000 50
  1997 65

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi; tarım, hayvancılık, orman işciliğine dayanmaktadır. Köy sınırları içinde bulunan kömür madeni de ekonomiye katkı sağlamaktadır. 1970-1990 yılları arasında bölgedeki kömür madenleri devlet tarafından işletilirken, Azdavay ve köy ekonomisi daha canlı idi ve buna bağlı ticaret ve iş imkanı vardı. Fakat Madenlerin kapatılması ve yatırım yetersizliği, halkın büyük şehirlere göçmesine neden olmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde iki adet ilköğretim okulu vardır. Nüfus azlığı nedeniyle kapalıdır. Köyün iki mahallesinde içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır, ancak nüfus azlığı nedeniyle kapalıdır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köyde ayrıca şifalı su vardır bu yer içmeceler olarak adlandrılır. Termal turizme ve çamur banyosuna elverişli olup Kastamonu il haritasında şifalı sular olarak gösterilmektedir.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırmacı Köyü Azdavay Forum Tarih
Kırmacılı Köyü Merkez Osmaniye Osmaniye Tanıtımı 5 Nisan 2010
Kırmacık Köyü Samsat Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010
Kırmacık İlköğretim Okulu Samsat Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş