Kırmızıtaş Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kırmızıtaş Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri - Kırmızıtaş Köyü Merkez - Kırmızıtaş Köyü Hakkında Bilgiler - Kırmızıtaş Köyü Resimleri

  Erzurum
  Bilgiler
  Nüfus 284 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25000
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Merkez

  Kırmızıtaş, Erzurum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Köyün eski adı 'Kamber' yöresel ifade ile 'Gamber' dir.Köyün sınırları içerisindeki taş ocağından çıkan ve yörede kıymetli olan Kamber Taşının renginden dolayı ismi Kırmızıtaş olarak ismi değiştirilmiştir. Ayrıca köye,köy meydanındaki tarihi camiyi yaptıran Ağa efendiye istinaden Ağa bey köyüde denilmiştir. Ayrıca, Erzurum müzesini zenginleştiren önemli eski eserler bu köyün hemen yakınında bulunan ikiz tepelerden çıkarılmıştır.
  Kamber Taşı

  Köyde çıkartılan ve koyu kırmızı ve pembeye yakın renkte olan taş sağlamlığı ve işlenebilirliği açısından geçmişte Erzurum ve çevresinde cami,külliye,medrese,çeşme ve toprak damlı taş ev yapımında sıkça kullanılmıştır.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyün en tanınımış yemek tadı kuru kaymaktır.--88.227.240.15 22:30, 18 Mart 2008 (UTC)
  Coğrafya

  Dumlu dağının doğu eteklerinde bulunmakta olan köy Erzurum merkezine 24 km uzaklıktadır.Dumlu bucağının batısında Erzurum-Tortum karayoluna ise 5 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 284
  1997 266
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bunun yanısıra yıllardır atıl durumda bulunan taşocağı 2004 yılı sonrasında köylülerin girişimi ile yeniden faaliyete geçirilmiş,üretime başlanmıştır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  .2009- fatih gencağa

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır

  Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi mevcut olup, erzurum buyk şehır beledıyesı Eskı genel mudurluğunce her turlu alt yapı tamamlanmıştır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Erzurum buykşehır beledıyesı fen işlerı daıre başkanlığınca bakımı yapılmıştır.köyde elektrik ve telefon vardır.
  ama yapılan tahliller sonucu içme suyunda yüksek miktarda kanser hastalığına neden olan zararlı karışımlar belgelenmiştir.bunu vefat edenlerin hemen hemen hepsinin kanserden ölmüş olmasıda kanıtlamaktadır.28.05.2009 tarihinde eski genel müdürlüğüne 1709 sayılı yazı ile 28.05.2009 tarih 1708 sayılı yazı ile yakutuye kaymakamlığına 04.06.2009 tarih ve 1836 sayılı yazı ile il sağlık müdürlüğüne ilgili dilekçeler verilmiştir fakat bu kurumlardan hiç biri gerekli ilgi ve hassasiyeti göstermemiş olup gereğini yapmamıştır.köylerimizi mahalle eden sayın yetkililerimize sesleniyorum hani bize sahip olacaktınız gelinde aynı sofrada bu sudan hep beraber içelim lütfen duyarlı olalım..  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırmızıtaş Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş