Kırmızı Renk boğaları neden kızdırır ?

'Ülke Kültürleri' forumunda ÜmiT KoTaN tarafından 5 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kırmızı Renk boğaları neden kızdırır ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Aslında kırmızı renk hiçbir boğayı kızdırmaz. Çünkü boğalar renk körüdür ve kırmızıyı diğer renklerden ayırt edemezler. Boğa güreşinde matador boğayı eline aldığı şapkasını şalını sallayarak kızdırır. Boğanın kırmızı şala saldırdığı inancı yanlıştır.
  İspanya'da boğaların kırmızı renge saldırdığı inancı, matadorların kırmızı başlık kullanmaları nedeni ile yaygınlaşmıştır. Halbuki başlıklarda bu renk boğayı kızdırmak için değil, seyircilere hoş görüntü verebilmek için seçilmişti.
  Kırmızı renk aslında insanları etkiler. Yapılan deneylerde bu rengin insanlarda kan basıncını yükseltip, kalp atışını hızlandırdığı saptanmıştır. Bunun nedeninin de kırmızının, kanın rengi olduğu sanılmaktadır.
  Boğalar arenada kırmızı rengi görünce asabileşmezler. Kendinizi boğanın yerine koyun. Etrafınızdaki çığlık atan binlerce insanın ortasında, tozlu, gürültülü ve çok sıcak bir ortamda, sırtınıza saplanmış onca kılıcın acısı içinde, bir de şapkasını şalım sallaya sallaya üstünüze gelen bir adam varsa, yani kızmak için bu kadar sebep varken, sırf rengi kırmızı diye bir bez parçasına kızar mıydınız?
  Boğa güreşi hakkında bilinen yanlışlar sadece bu kadar değil. Aslında boğa güreşi geleneği İspanya'dan doğmuş değildir. İlk çağlardan itibaren boğa, kuvvetin, dayanıklılığın ve verimliliğin simgesi olmuştur. Boğa güreşinin ilk versiyonu antik Yunan, Roma, Mısır ve hatta Kore ve Çin medeniyetlerinde görülür.
  Boğaya Persliler taparlar, Afrika Zumları ise öldürüp safrasını içerlerdi. Tüm bu geleneklerin temelinde, hayvanın gücü yatmaktadır. Bu geleneğin bir şekilde İspanya'ya geldiği, Avrupa ülkeleri içinde feodal düzeni en son terk eden bu ülkede de kalıcı olduğu sanılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırmızı Renk boğaları Forum Tarih
Kırmızı Renk Boğaları Neden Kızdırıyor? Diğer Hayvanlar 10 Haziran 2011
Kırmızı renk boğaları niçin kızdırır? Konu Dışı Başlıklar 6 Ocak 2009
Kırmızı renk kompozisyon örneği Makaleler-Denemeler 3 Nisan 2014
Kırmızı Renkli Şal Modeli Atkı Eldiven Bere Örgü Modelleri 31 Ekim 2011
2012 Kırmızı Elbiseler - Vişne Renkli Abiyeler Bayan Giyimi & Bayan Modası 18 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş