Kırmızı Pacu (Colossoma macropomum)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kırmızı Pacu (Colossoma macropomum) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırmızı Pacu (Colossoma macropomum)

  [​IMG]


  Latince Adı: Colossoma macropomum

  Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika; Amazon Nehri.

  Beslenme Biçimi: Otçul

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Yüzme Seviyesi: Dip-Orta-Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Tam olarak cinsiyet ayrımı yapılamamaktadır.

  Üreme: Boyutlarından dolayı akvaryum şartlarında üremeye müsayit değildir.

  Sıcaklık: 23-28 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 100 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 1000lt

  Su Sertliği: Yumuşak-Orta

  pH: 5.8-7.5

  Zorluk Seviyesi: 4

  Genel Yorum: Piranalarla karıştırılırlar. Piranaların aksine otçuldurlar; meyve, sebze ve bitkisel yem verilmelidir. Çok büyük boyutlara ulaşırlar. Alt çenesinin piranaya göre geride olması en büyük farkdır. Standart akvaryumlar için bir tür değildir. Büyük akvaryumlara önerilir. Stres anında akvaryumdan atlayabilirler. Akvaryumun üstü kapatılmalıdır. Kendi boyutunda balıklarla bakılmalıdır. Akvaryum ortamında bitki severler; fakat bitkili akvaryumlarda otçul bir balık olduğundan bitkiler pek uzun süreli olmaz. Yavruyken benekleri bulunur.


  Aktavist Yorumları: 1) Son derece barışçıl balıklar. Kendi aralarında sürü içi çekişmeler olabiliyor; ama etrafa saldırdıklarını hiç görmedim. Yine de etli yedirmeye falan çalışırsanız sonuçta diğer balıklara saldırma şansları var. Çok hızlı büyüyorlar. Bir ayda bile ne kadar büyüdüklerini gördüğümde çok şaşırmıştım. Çoğunlukla akvaryumcular tarafından etçil pirana diye satılmaya çalışılırlar; ama bu balıklar bitkisel ağırlıklı beslenir ve saldırgan değildir. Hatta cichlidlerle falan besliyorsanız genellikle diğer balıklar tarafından hırpalandıklarına şahit olursunuz. Özellikle kızıl renkli olan karın ve anal yüzgeçleri, sarı prenses ve snow-mavi-turuncu prensesler tarafından kemirilebilir. Ürktüklerinde akvaryumun bir köşesine birbirlerine sokularak saklanırlar. Genelde vücutları biraz yana yatık olarak yüzerler. Penguen balığı olarak adlandırıldıkları da olur. Bu balıklar etçil değil, çok sevimli ve ürkek. Özellikle hacmi 200 lt.den büyük karma akvaryumlar için uygun.

  2) Özellikle bazı akvaryumcularında yanlış bilgisi nedeniyle etçil pirana olarak satılır, akvaristler biraz bilgi sahibi olduktan sonra ellerindeki balığın etçil olmadığını anlayınca hemen paculardan soğurlar. Ancak bu balık kendi başına farklı ve güzel bir balıktır. Pacular genellikle küçük boylarda satılır (fiyat ve sorun olmaması açısından) ancak bu balıklar kadar hızlı büyüyen balık türü azdır. Bu yüzden bu balıklar 120 cm altındaki akvaryumlar için çok uygun değildir. Neredeyse kendi ebatlarında bir akvaryumda dahi yaşayabilir ama bu balığa eziyetten başka bir şey olmaz. Pacular su farklılıklarına karşı çok toleranslı balıklardır. Ancak 6 ph ve biraz bulanık sularda kendilerini daha rahat hissederler, bunun için biraz torf, mango ve morena gereken uygun ortamı sağlamaya yeterli olacaktır. Dekorasyon olarak sivri köşeli kök ya da kayalar kullanılmamalıdır. Çok hızlı yüzen balıklardır. Özellikle korktuklarında son sürat ileriye doğru hareket ederler karşılarındaki tüm nesnelere çarparlar ve cama kadar da durmazlar. Bu yüzden bitkili bir akvaryum yapılacaksa bitkileri kuma gömmek yerine mango köklerine sarılabilecek türden bitkileri kullanmak daha doğru olur. Yabancı bir makale de bu balıktan "deniz ineği" olarak bahsediliyordu. Bu benzetmeye neden olan şey ise hemen herşeyi yiyen bu balığın oburluğundan kaynaklanır. Üzüm, elma, kıyma aklınıza ne gelirse yer ama yinede piyasadaki kaliteli yemleri tercih etmek pacuların sağlığı ve akvaryumun temizliği açısından daha doğru olacaktır. Kendi ebatlarına yakın hemen her barışcıl balıkla yaşayabilir, karma malavi akvaryumlarında sık rastlanan bir balıktır. Ancak akvaryumunda sakinlik arayanlara tavsiye etmem. Sağlıklı balıklar..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırmızı Pacu (Colossoma Forum Tarih
Colossoma macropomum (Kırmızı Pacu) - Piranha Akvaryum - Balık Dünyası 21 Eylül 2008
Kırmızı renk kompozisyon örneği Makaleler-Denemeler 3 Nisan 2014
İçinde mavi kırmızı ve sarı geçen hikaye Masallar-Hikayeler-Destanlar 19 Şubat 2014
Benim Adım Kırmızı Kitabının Özeti Orhan Pamuk Kitap Özetleri & E-Kitaplar 30 Eylül 2013
Kongo Kırmızısı Nedir Ne Demektir FrmArtuklu TatLı SöZLük 10 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş