Kırmızı Karınlı Pirana (Pygocentrus nattereri)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kırmızı Karınlı Pirana (Pygocentrus nattereri) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  [​IMG]

  Latince Adı: Pygocentrus nattereri

  Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika; Amazon Nehri.

  Beslenme Biçimi: Etçil

  Davranış Biçimi: Aşırı agresif

  Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

  Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Normal zamanlarda dişi erkek arasında ayrım yapacak kadar farklılık yoktur. Üreme zamanlarında erkek balık maviye yakın bir siyah renk alır. Dişinin rengide koyulaşır ama erkek kadar koyu olmaz; daha soluk bir siyah renkte olur.

  Üreme: Eş tutan çiftin rengi koyulaşır. Çift ayrı büyük bir akvaryuma alınmalıdır. Su torf veya su hazırlayıcılar kullanarak yumuşak, kahverengi bir hale getirilmelidir. Loş bir ortam yapılmalı ve sıcaklık 28°C olmalıdır. Ağzılarıyla yumurta dökecek alanı temizlerler, uygun duruma gledikten sonra 1000-1500 arası yumurta dökerler. Yumurtladıktan sonra akvaryumdan ayrılmalıdırlar. Yavrular yumurtlamadan 6 gün sonra serbest yüzer ve yem yer hale gelirler. 5 cm olana kadar artemia ve su piresiyle beslenmelidirler.

  Sıcaklık: 23-28 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 35 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 500lt

  Su Sertliği: Yumuşak - Orta

  pH: 6.0-7.0

  Zorluk Seviyesi: 5

  Genel Yorum: Efsaneleşmiş balıklardır. Balık korkusuz yetiştirilirse ele dahi saldırabilir. Aç bırakılmamalıdır, birbirlerine saldırarak en iyi ihtimal yaralayabilirler. Gerçek piranaların alt çenesi ileride olur. Dayanıklı balıklardır, kötü koşullara tolere edebilirler. Kırmızı et verilmemelidir, doğal diyetlerinde yoktur ve Pirana'yı fazla yağlandırır, onun yerine çiğ yağsız iyi doğranmış balık tercih edilmelidir. Akvaryumu bol bitki ve ağaç kökleriyle dekore edilmelidir. Çok fazla tüketim yapıp atık ürettiklerinden iyi bir filitrasyon ve sık su değişimi gereklidir. En az 6'lı sürü halinde beslenmelidir. Akvaryumda fazla ışıklandırmadan hoşlanmazlar. Akvaryumlar için uygun balıklar değillerdir, ABD'de pek çok eyalette beslenmeleri ve satışları yasaklanmıştır.  Aktavist Yorumları: 1) Bakımı ve su şartlarını sağladığınız taktirde hiç bir şekilde hastalık görülmeyen dayanıklı bir balıktır.Ben 3 yıl besledim.Üzerlerinde sim gibi duran pulları,sosyal olmaları en beğendiğim yönleridir.Ortalama balık başına en az 30 lt hesap edilerek beslenmelidir.

  2) Serratalmus Nattereri diye bilinen bir türü uzun süre beslemiştim. Agresif ama ilginç bir balıktır. Botanik yapıda bir akvaryumda beslediğim için en büyüğünün boyutu 30 cm'e ulaşmıştı. 12 Adet yavru ile başladım ancak birbirlerine saldırıp güçsüz ve zayıf olanları yediler. En son 1 tane kalmıştı maalesef agresif yapıda oldukları için o da filtrenin kablosunu kemirip şebeke ceryanından öldü. Zaman zaman tekrar yavru alıp beslemeyi düşünüyorum çünkü piranha'nın tadına doyamadım. Son olarak beslemek isteyenlere fikir vermek açısından bir kaç notumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Artıları: Yavru olarak alındığında, canlı yem kullanarak kısa zamanda çok çabuk büyütebilirsiniz. Dayanıklı balıklardır ve her türlü koşulda yaşamlarını devam ettirebilirler. Büyüdükçe korkusuzlaşan bu türleri dikkatli davranarak akvaryum içinde elinizle bile tutabilirsiniz ancak açık yara ve kan pıhtısı vs olmamasına özen gösteriniz. Bu balıkları yemlerken her seferinde görsel bir show izleyebilirsiniz. Gün içinde renklerinin koyulaşıp açıldığını ve karın altındaki kırmızılıkların ne kadar güzel olduğunu görebilirsiniz. Eksileri: Akvaryuma kendi cinsleri ve birkaç tür haricinde balık atamazsınız. Kafası bozulduğunda akvaryum içindeki canlı yada plastik bitkileri kökünden söküp atar o yüzden fazlaca dekoratif yeşillendirme yapamazsınız. Balık çok yem yer dolayısı ile dışkısı da büyük olur bu yüzden iyi bir filtreleme sistemi ve sık sık su değişimine ihtiyaçları vardır. Bir eliniz sürekli akvaryumda olmalıdır diğer türlere göre temizlik konusunda daha fazla zaman ayırmalısınız. Gurup halinde besliyorsanız tıpkı koğuş ağası gibi bir liderleri vardır ve sık sık aralarında dalaşırlar birbirlerini acımasızca ve hoyratca ısırırlar. Kan kokusuna tahammülleri yoktur anında saldırganlaşırlar.

  3) "Akvaryumumun önüne geçip huzur içinde seyrederim,günün yorgunluğunu atarım"Şeklinde bir düşünceniz varsa,piranha beslemeyin.Tamamen aktif olacağınız ve doğanın tadını hissettirecek bir tür.

  4) Bazıları, balıklarının sivri dişleriyle et koparmasından veya diğer balıkları parçalamasından inanılmaz bir haz duyarlar. Bu nedenle de, genel eğilim olarak Kırmızı Piranha veya Astronot gibi büyük etçil balıklar beslerler. Bu tür hobiciler, köpeklerinin insanları korkutmasından veya diğer köpekleri hırpalamasından hoşlanan Pitt Bull sahiplerinin akvatik eşdeğeri sayılabilir. Her iki grup da, içlerindeki şiddet eğilimlerini petlerinin kişiliğinde tatmin etmeye çalışır.

  5) Hakikaten aç bırakmaya gelmiyorlar. Kendilerine saldırıp yüzgeç müzgeç bırakmıyorlar. Bende 200 litrelik akvaryumda yaklaşık 15cm. boyunda altı tane var. İnanır mısınız tavuk parçasını kabloya bağlayarak verdim, kabloyu bile kopardılar!

  6) Bu balıklar tek kelimeyle akvaryumların kralı. Yanlız pirana almayı düşünen arkadaşlarıma hatırlatıcağım şey siz sıradan bir balık değil, özel ilgi isteyen bir balık alıyorsunuz ve bakımı diğer balıklara göre saldırganlığından dolayı zordur. Ama onları izlemek de bir başkadır.

  7) Bakımı zor olmasına rağmen seyir zevki olan bir balık. Tek dezavantaj yanına başka bir tür koyma imkanının sıfır olması. Ne kadar sert olurlarsa olsunlar doğadakiler kadar değiller. Beslemeyi düşünenler için söylüyorum; akvaryumdan atladıklarında bile çıplak elle tutmayın...Dikkat gerektiren balıklar. Yine de her balık gibi nattereriler de muhteşemler.

  8) Görüntüsüyle bile harika bir balık. Ben şahsen çok beğeniyorum; ama malesef diğer balıklara zarar veriyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırmızı Karınlı Pirana Forum Tarih
Kırmızı Karınlı Pirana Resimleri - Kırmızı Karınlı Pirana Akvaryum - Balık Dünyası 11 Mayıs 2010
Pygocentrus nattereri (Kırmızı Karınlı Pirana) Hakkında Bilgi Akvaryum - Balık Dünyası 9 Eylül 2009
KIRMIZI KARINLI PİRANHA- pygocentrus nattereri Akvaryum - Balık Dünyası 18 Mayıs 2009
Kırmızı renk kompozisyon örneği Makaleler-Denemeler 3 Nisan 2014
İçinde mavi kırmızı ve sarı geçen hikaye Masallar-Hikayeler-Destanlar 19 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş