Kırmızı ışıkta infaz!

'Yurt Dışı Haberler' forumunda NeslisH tarafından 26 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kırmızı ışıkta infaz! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rusya'nın başkenti Moskova, Çeçenistan'ı karıştıracak bir suikasta sahne oldu. Çeçen lider Kadirov'un can düşmanı olan eski vekil Yamadayev, aracının içinde öldürüldü .

  Suikast Türk Büyükelçiliği ile Başbakanlık arasındaki yolda önceki akşam gerçekleşti. Yamadayev (47), Rusya'nın Çeçenistan'daki ordusunun eski komutanı Sergey Kizyun'la birlikte kendi kullandığı aracıyla kırmızı ışıkta durdu. Bu sırada maskeli bir kişi, aracın açık penceresinden içeri otomatik silahla kurşun yağdırdı. Saldırgan kaçarken, Yamadayev olay yerinde öldü. Kizyun ise ağır yaralandı. Bir dönem Rus meclisinde milletvekilliği yapan Yamadayev'in “Rusya Kahramanı” madalyası da vardı. Rus basını, suikastın arkasında Rus yanlısı Çeçen Devlet Başkanı Ramzan Kadirov'un olabileceğini iddia etti.
  İktidar savaşı mı?

  Yamadayev'e bağlı “Vostok Taburu”, Çeçenistan'ın ikinci büyük şehri Gudarmes'i kontrol ediyor ve Kadirov'a karşı etkili tek grup olarak biliniyor. Kadirov'un aşırı İslamcı uygulamalarından bıkan Moskova'nın onun yerine Yamadayev'i geçirmeyi planladığı öne sürülüyordu.
   

Bu Sayfayı Paylaş