Kırlar Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kırlar Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırlar Köyü Zile - Kırlar Köyü Hakkında - Karaağaç Köyü Tanıtımı - Kırlar Köyü Resimleri  Tokat
  Bilgiler
  Nüfus 224 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60400
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Zile

  Kırlar, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi: Kırlar köyünün adı KIRKLAR evliyasından gelmektedir . Köy meydanındaki caminin 150 m kadar yakınında bulunan KIRKLAR evliyası her yıl ziyaretçilerin uğrak yeri olmuştur . ilk başlarda köyün ismi KIRKLAR iken zamanla yöre insanının konumşa şivesi sebebiyle zamanla KIRLAR olarak değişime uğramıştır. Köy 1800 lerin ortalarına doğru kurulmuştur .
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi : Kırlar köyü halkı damak tadına çok düşkündür, aynı zamanda misafirperver dir . Köyün en müşhur yemekleri .Aynı zamanda yazın yeşil fasulye yemeği ve ayran, kışın ise düü çorbası/ plavı ve helle çorbası vazgeçilmeyen yemekler arasındadır.
  Coğrafya

  Tokat iline 76 km, Zile ilçesine 9 km uzaklıktadır. Köyün yüzölçümü yakın köyleri göre daha geniştir.İklimi hayvancılık ve tarım yapmaya elverişlidir.Hayvancılıkta büyük baş hayvancılık ve kümes hayvancığı gelişmiştir.Tarımda ise Şeker pancarı, buğday ve arpa yetiştirilmektedir. son zaman ise ayçiçeği, yonca ekimide önem kazanmaya başlamıştır. tarım ve hayvancılık tamamen modern teknoloji kullanılarak yapılmaktadır. Geniş merası ve 2000 dönüme yakın çayırlık alanı vardır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Genelde verimli ve sulak arazileri vardır.arazileri gavurlar kalesi gücive boyalık köprü başı ikidağağzı dutlu tarlalar uzun arpalık hamurkesenler kırklar patpat coraklar kadı calı evliya calı cayırbaşları
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 425
  2000 224
  1997 231
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa bircok hanede bicerdöverle yurdun ceşitli yörelerinde calışarak köyün ekonomisine katkı saglanmaktadır.Kırlar köyü son yıllarda büyük ğöc vermiştir ğenclerimizi köyde tutacak kaynaklar bulunmamaktadir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları kırlarlıyız Allahın adamıyız hayrullah özgöçmen

  2004 - Mustafa Şenses
  1999 - Mustafa Şenses
  1994 - Nurettin Önal
  1989 - Ömer Dağ
  1984 - Mustafa sevindik

  2008 - ali akyel
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır.Ancak ortaögretim için taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırlar Köyü Hakkında Forum Tarih
Çakırlar Köyü Hakkında Bilgi Yerköy Yozgat Yozgat Tanıtımı 19 Ağustos 2010
Çakırlar Köyü Yatağan Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010
Caskırlar Köyü Yatağan Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010
Çakırlar Köyü Tosya Kastamonu Kastamonu Tanıtımı 14 Nisan 2010
Çakırlar Köyü Simav Kütahya Kütahya Tanıtımı 8 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş