Kırkpınar efsanesi Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kırkpınar efsanesi Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  edirne kırkpınar,edirne kırkpınar efsanesi,edirne kırkpınar yağlı güreşleri

  Edirne Kırkpınar Efsanesi

  "Kırkpınar Yağlı Güreşleri" ile ilgili birçok söylenti vardır. Bunlardan en yaygın olanı da şöyledir: Rumeli'nin fethi sırasında Orhan Gazi'nin kardeşi Süleyman Paşa 40 askeriyle Domuzhisarı Kalesi ile birlikte birkaç kaleyi de ele geçirir. Bu birlik geri dönerken, bugün Yunanistan sınırları içerisinde kalan Samona'daki molalarında güreşe tutuşurlar. Bunlardan ikisi yenişemez. Daha sonra iki güreşçi bir Hıdrellez gününde (6 Mayıs) yeniden güreşe tutuşurlar. Güreş sabah erkenden başlayıp gece yarısı iki güreşçinin ölümüne kadar sürer. Arkadaşları tarafından orada bulunan bir incir ağacının altına defnedilirler. Yıllar sonra arkadaşları aynı yere tekrar geldiklerinde iki pehlivan arkadaşlarının gömülü oldukları yerde temiz ve gür pınarların şırıl şırıl aktığını görürler. Bunun üzerine o yer "Kırkpınar" olarak adlandırılır ve böylece "Kırkpınar Yağlı Güreşleri" geleneği başlar.

  Güreşlerin Yapıldığı Yer

  Balkan Savaşı ve I. Dünya Savaşı sonrasında Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bugün Yunanistan sınırları içinde kalan Samona köyü civarında bulunan Kırkpınar Çayırı'ndan Edirne-Mustafa Paşa yolu üzerinde yer alan Virantekne mahalline taşınmıştır.

  Cumhuriyetin ilanından sonra güreşler Edirne'nin Sarayiçi bölgesinde yapılmaktadır.

  Güreşlerin yapıldığı Tarih

  Her yıl genellikle Haziran ayının son haftası ile Temmuz ayının ilk haftasını kapsayan günlerde bir hafta süre ile düzenlenen Kırkpınar Etkinlikleri ilk dört günü çeşitli festival etkinlikleri ile geçen haftanın son üç günü (Cuma-Cumartesi-Pazar) yağlı güreş müsabakaları yapılmaktadır. Haftanın son günü (Pazar) başpehlivanlık güreşleri ve Kırkpınar ağalığının ihalesi yapılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırkpınar efsanesi Edirne Forum Tarih
Kırkpınar İlköğretim Okulu Bilgileri Adaklı Bingöl Bingöl Tanıtımı 16 Temmuz 2012
Kırkpınar Tarihi Güreşleri Nasıl Ortaya Çıkmıştır Diğer Spor Dalları 31 Temmuz 2011
Kırkpınar Güreşleri Ne Zaman Yapılıyor Diğer Spor Dalları 26 Mayıs 2011
Tarihi Kırkpınar Güreşleri Tarihçesi Diğer Spor Dalları 25 Mayıs 2011
Kırkpınar Güreşleri Tarihi Diğer Spor Dalları 25 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş