Kırklartepe Köyü Merkez Rize

'Rize Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kırklartepe Köyü Merkez Rize konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rize İli Köyleri - Kırklartepe Köyü Merkez - Kırklartepe Köyü Hakkında Bilgiler - Kırklartepe Köyü Resimleri  Rize

  Bilgiler
  Nüfus 156 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 53000
  Alan Kodu 0464
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Rize
  İlçe Merkez

  Kırklartepe, Rize ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi


  Köyün eski adı düzlük (düz arazi) anlamına gelen Kandeva'dır. Bölge gelnelde dağlıklı olduğundan düz arazilere rastlamak zordur. Bu nedenle Kandeva adı verilmiştir.


  Köy karadeniz gelenek ve goreneklerine sahiptir muhlama, hamsi çeşitleri, misir ekmeği, lahana yemekleri ile meşhurdur.Köyde Abaci, Aksu, Colak, Karaosmanogullari, Sandalcilar ve Yazicilar aileleri vardir.

  Coğrafya


  Rize merkezine 19 km uzaklıktadır. Köy merkezi düz araziye sahiptir. Hatta Küçük İstanbul diye isimlendirilir. Köye ulaşım Çaykent (Eski adıyla Salarha) yol ayrımında Kireçhane (Fatla) istikametine doğru giderek Kireçhaneden sonra gelen köydür. Rize merkezden Çaykente kadar yol asfalt ve düzdür, salarhadan sonra beton yol ve tırmanış şeklindedir köy merkezine gelene kadar. Köyden sonra Düzler (Kanlaroz) adlı köy gelmektedir. Onun yanında Ayane Dağı vardır. Ayane taşı köyün tam karşısındadır.

  İklim


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 156
  1997 260
  Ekonomi


  Genel olarak tarım yani çaydan gelir sağlanmaktadır. Çay genelde sende üç kez toplanır bazen 4 kez olur. Köyde Çay zamanı nüfus artışı olur merkezden ve diğer illerden gelen köy ahalisi çay kesim işlerinden sonra tekrar geri döner. Dolaysıyla kış mevsimlerinde köyde çok az kalan olur.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  2009 - İsmail Karaosman ( +90 464 213 21 70 )

  2004 - Mustafa Colak
  1999 - Talat Colak
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır..

  main-board

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş