Kırklarelinin Yemek Kültürü - Kırklareli Yöresel Yemekleri

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 2 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kırklarelinin Yemek Kültürü - Kırklareli Yöresel Yemekleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırklareli yöresi yemekleri - Kırklareli mutfağı - Kırklareli yemek kültürü - geleneklsel Kırklareli yemekleri

  Kırklareli’nde hamur işlerinin ağırlıklı olduğu yöre mutfağının yanı sıra balık ve av etlerinin de mutfak kültüründe önemli bir yer var. On ikiden fazla mandıranın bulunduğu yörede peynir ve yoğurt kullanımı da bu bölge mutfağının belirgin özelliklerinden.

  Değirmendere köyünden terbiye yapılmamış işkembe çorbası, Dolhan köyünden yağ, salça, un, su, tuz, nane ile yapılan ‘umaç’ ve ısırgan çorbası yöresel çorbalar arasında sıralanabilir. Yoğurtlu labada olan ’borani’, unla pişirilmiş labada olan toyga ve piyazlık soğanların salça ve su ile pişirilip, indirmeye yakın yumurta kırılıp karıştırılmasıyla yapılan soğan aşı ise yöresel sebze yemeklerinden bazıları.

  Av hayvanlarından bıldırcın ve tavşan Kırklareli mutfağında başı çekiyor. Etli bulgur pilavı olan Manca, Armağan Köyü’nde çocuk doğunca yapılan bir bereket ve kutlama yemeği.

  Düğünlerde değişik isimli yahniler yapılırken, Hıdrellez ayında özel yemekler yapılıyor. Süt pidesi de bunlardan biri. Yumuşak bir hamur açıp tepsi ya da tavaya yerleştiriliyor ve içine yumurta ile süt karıştırılıp döküldükten sonra hamurun yanları kapatılıp üstü yağlanarak fırına sürülüyor. İlginç olan kısmı hamurun yanlarının koparılıp ortadaki sıvı kısma batırılarak yenmesi.

  Et ve süt ürünlerinin yanı sıra sebze ve meyve de beslenmede önemli bir yer tutar. Kaşar peyniri ve ay çiçeği üretimi yaygındır. Yörede, bağcılığa bağlı olarak içki yapımı gelişmiştir. Keşkek, zerde, kaymakçına, plaska, sulu kaçamak, kuru kaçamak, ısırgan böreği, külür, kapama, çoban böreği ısırgan otu çorbası yöreye özgü yemeklerdir.  alıntı

   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  kırklareli yemekleri,kırklareli yöresel yemekleri,kırklareli yöresine ait yemekler

  KIRKLARELİ YÖRESEL YEMEKLER

  Et ve süt ürünlerinin yanı sıra sebze ve meyve de beslenmede önemli bir yer tutar. Kaşar peyniri ve ay çiçeği üretimi yaygındır. Yörede, bağcılığa bağlı olarak içki yapımı gelişmiştir. Keşkek, zerde, kaymakçına, plaska, sulu kaçamak, kuru kaçamak, ısırgan böreği, külür, kapama, çoban böreği ısırgan otu çorbası yöreye özgü yemeklerdir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırklarelinin Yemek Kültürü Forum Tarih
Kırklarelinin Siyasi Haritası - Kırklareli Siyasi Haritası Kırklareli Tanıtımı 17 Ekim 2012
Kırklarelinin İlçeleri ve Özellikleri Nelerdir Kırklareli Tanıtımı 17 Ekim 2011
Kırklarelinin Tarihi Geçmişi ve Özellikleri Nelerdir Kırklareli Tanıtımı 17 Ekim 2011
Kırklarelinin Coğrafi Özellikleri Nelerdir Kırklareli Tanıtımı 17 Ekim 2011
Kırklarelinin Genel Özellikleri Nelerdir Kırklareli Tanıtımı 17 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş