Kırklareli Tabyaları

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 2 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kırklareli Tabyaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırklareli Tabyaları

  Seyfioğlu Tabyası (Merkez)

  [Only Registered Users Can See Links]ırklareli il merkezine 3 km. uzaklıkta, şehrin kuzeydoğu kısmında bulunan Seyfioğlu Tabyası h.1293 (1877) yılında, Balkan Savaşları sırasında savunma amaçlı olarak yapılmıştır.

  Kesme köfeki taşından yapılmış olan tabyalar ayrı bölümler halinde dikdörtgen ve U planlıdır. Tabyaların üzeri top atışlarını engellemek amacı ile yüksek toprak dolgu ile örtülmüştür. Tabyanın içeriye dönük kısımlarında yuvarlak kemerli ve dikdörtgen söveli pencereler bulunmaktadır. Tabyanın cepheleri kuzeye yönelik olup, etrafı hendeklerle çevrilmiştir.

  Seyfioğlu Tabyası günümüze iyi bir durumda gelebilmiştir.

  Taş Tabya (Merkez)

  [Only Registered Users Can See Links]ırklareli’nde bulunan Taş Tabya h.1293 (1877) yılında, Balkan Savaşları sırasında savunma amaçlı olarak yapılmıştır. Savaş sonrası değişik amaçlarla kullanılan tabyaya bir takım ekler yapılmıştır.

  Tabya kesme taş ve moloz taştan yapılmış olup, iki katlı, dikdörtgen planlıdır. Avluya yönelik sıra halinde pencere ve kapıları bulunmaktadır.


  Top Dökümhanesi (Demirköy)

  [Only Registered Users Can See Links]ırklareli ili Demirköy ilçesinde bulunan Top Dökümhanesi Balkan Savaşları sırasında yapılmıştır.

  Dökümhanenin kazı çalışmaları Kırklareli Müzesi tarafından yapılmıştır. Yapılan kazılar sonucunda taş temelli, birbirleri ile bağlantılı, dikdörtgen ve kare mekânlar ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca kesme taştan yapılmış bir de dehliz ortaya çıkarılmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırklareli Tabyaları Forum Tarih
2017 Kırklareli nüfusu Kırklareli Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Kırklareli nüfusu kaçtır? Kırklareli Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Kırklareli Nüfusu Kırklareli Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Kırklareli Nüfusu Kaçtır? Kırklareli Tanıtımı 29 Ocak 2013
Kırklarelinin Siyasi Haritası - Kırklareli Siyasi Haritası Kırklareli Tanıtımı 17 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş