Kırkharman Köyü Taşova Amasya

'Amasya Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kırkharman Köyü Taşova Amasya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kırkharman köyü bilgileri - kırkharman köyü tanıtım - kırkharman köyü resimleri  Kırkharman, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Kırkharman Köyü eski bir Rum köyüdür.Rumca adı bilinmemekledir.Rumlar mübadelede burayı terk edip gitmiştir.Daha sonra 1936 yılında Bulgaristan- Razgrat- Kalova'dan(Deliorman) gelen muhacirler Kırkharman Köyüne yerleşmiştir. Daha sonra bir grup Romanya göçmeni muhacirde yine buraya yerleştirilmiştir.1970 lerden sonra bu muhacirlerin büyük bir kısmı İstanbul ve Ankara'ya göç etmiştir.Bunların sattıkları yerlere civar köylerden(çoğunluğu Tokat Reşadiye'den) yerliler gelip yerleşmiştir. Halen Kırkharman Köyünde köyünü terk etmeyen,terkedip geri dönen muhacirler ve sonradan yerleşen yerliler yaşamaktadır.
  Kültür
  Köyde kalan göçmenler eski göçmen gelenek ve göreneklerini sürdürmeye çalışmaktadır. Bir zamanlar ünlü olan Kırkharman peyniri saltanatını yitirmiş olsa bile yinede, ismen yaşamaktadır. 70 li yılların sonuna kadar bayramlar göçmen geleneklerine göre kutlanır, bayramlar arife günü mis kokan kolaç adı verilen çörek otlu küçük ekmeklerin hemen hemen her evde yapılması, yapmayanlara dağıtılması ile başlar, bayramın ilk günü tüm köy halkı yaşlıları gezilir, bayramlaş ılır, ikinci günden sonra köyün alt başında büyük armut ağaçlarının bulunduğu alanda bayram alanı oluşur, bu alanda köyün gençleri toplanır, dönecek, salıncak kurulur köy gençlerinin birbirilerini daha yakından tanımalarına vesile olacak şekilde Bayramlar kutlanırdı. Köyde düğünlerde bir başka olurdu, düğün cuma öğleden sonra başlar davullar vurulur, cumartesi düğün sahibi kutlamaları ve tebrikleri kabul ederdi, düğün sahibine tüm köy halkı yadım eder öncelikle yakınları dan başlamak üzere düğün sahibine gelen misafirler ağırlanırdı, geceleri yapılan eğlencelere, damat odası olarak oluşturulan oda ayrı bir renk katar, köyün gençleri çeşitli oyunlar oynar birbirileri ile şakalaşırlardı.Pazar günü öğleye doğru gelin alıcı oluşturulur, önceleri ta Bulgaristan’dan getirilen dört tekerlekli ve öküzlerle çekilen arabalar süslenerek gelin arabası yapılırdı. akşam yatsı namazından sonra damat kapaması ile düğün son bulurdu. Ayrıca uzun kış geceleri yapılan imecelerde (hasır dokuma,mısır ufalama,yün eğirme,)yardımlaşmanın yanı sıra bir araya gelmeninde vesilesi olurdu.
  Coğrafya

  Amasya iline 50 km, Taşova ilçesine 16 km uzaklıktadır. sss
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içinde olmasına rağmen kış ayları karlı ve soğuk geçer, yaz ayları ise karadeniz tarafından esen hafif esintiler,çam ve meşe ormanlarınında etkisi ile serin geçer, rakım 1000 m.dir
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 350
  2000 279
  1997 250
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.tarım ürünlerinden buğday,fiğ,fasülye,nohut,mısır yetiştirilir,elma,armut,kiraz,şeftali,ceviz gibi meyvelerde yetiştirilmektedir.Av mevsiminde ise koru ve yaylalarda çeşitli hayvanları (tavşan,domuz v.s.)avlamak mümkündür.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.  1984 yılı öncesi muhtarlar Hüseyin ÖNDER (Deli Hüseyin) Ömer AKIN Nurullah YILDIRIM Ahmet ERCAN Seyfullah ÜSTOL Halil İNEL Kabil AKIN (Kabil ağa) Süleyman VURAL (Sülman ağa)
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak, taşımalı eğitimden dolayı kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyün sulama barajıda bulunmakta piknik için elverişlidir.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırkharman Köyü Taşova Forum Tarih
Kırkharman Köyü Çilimli Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş