Kırkharman Köyü Çilimli Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kırkharman Köyü Çilimli Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kırkharman köyü resimleri - kırkharman köyü tanıtım - kırkharman köyü bilgileri  Kırkharman, Düzce ilinin Çilimli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Cumhuriyet tarihinde şu anki üç köyün birlikte kurulmasıyla yerleşime açılmış olan köy; birbirlerinden ayrıldıklarında buğday harmanlarının Kırkharman sınırları içinde kalmasından dolayı bu isim ile anılmaktadır. Köyde kalanlar soyadları ile anılmaktadır. Köyün topraklarının bir kısmı Akçakoça İlçesi sınırları içerisinde, diğer bir kısmı da Cumayeri İlçesi sınırlarında kalıp, Çilimli İlçesine bağlıdır.
  Kültür

  Karadeniz kökenli insanların yaşaması sebebiyle, Karadeniz kültürü ve özelliklerini taşımaktadır. 93 harbi sonrası Karadeniz'in değişik illerinden göç eden aileler bulunmaktadır. Geçimini tarımda, fındık ile sağlar. Hayvancılıkta ise büyükbaş hayvan bakarak kendi ihtiyaçlarını karşılar. Yemek kültürü oldukça geniştir. Bunlardan bazıları, barbunya ezmesi, tereyağlı mısır unu helvası, kara pancar yığması, kaldirik, pancar dolması gibi yemek çeşitleri bulunur.
  Coğrafya

  Düzce iline 25 km, Çilimli ilçesine 13 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 727
  1997 639
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmasıyla birlikte, Fındık fiyatlarında ki tutarsızlık nedeniyle 1998 yılından bu yana değişik il ve ilçelere göç başlamıştır. Bu şekilde de köy nüfusunda azalma giderek artmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş