Kırkgözeler Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kırkgözeler Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri - Kırkgözeler Köyü Horasan - Kırkgözeler Köyü Hakkında Bilgiler - Kırkgözeler Köyü Resimleri

  Erzurum
  Bilgiler
  Nüfus 2109 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25810
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Horasan

  Kırkgözeler, Erzurum ilinin Horasan ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi kırkgözeler köyünün eski ismi komasordur. kom eski dilde küçükbaş hayvan ahırına verilen isimdir.Aynı zamanda 'küçük yerleşim yeri'anlamına gelmektedir.Sor kırmızı demektir.komasor kırmızı küçük yerleşim yeri demektir.Osmanlı imparatorluğu döneminde Türkler,Kürtler ve Ermenilerin bir arada yaşadığı bir köydü.Fakat 1. dünya savaşından sonra Agop oğlu Sarkis önderliğindeki ermeni komitecilerin çıkardığı isyanlardan sonra köydeki huzur ortamı bozulmuş ve tehcirden sonrada bütün ermeniler buradan göç etmişlerdir.Köy çok sulak olduğundan dolayı ismi kırkgözeler olarak değiştirilmiştir (hatta köyde kırkpınar denilen bir mevkii vardır).


  Kültür

  Köy çok eski bir yerleşim yeri olduğundan her türlü gelenek yerli yerine oturtulmuştur.Küçük büyüğüne çok derin bir saygı duyar,büyük ise küçüğünü daima sevip kollar.Bir toplantıda eğer içeriye bir büyük veya bir misafir gelmiş ise mutlaka yer gösterilir ve üst köşeye oturtulur.Köyde misafirin ayrı bir yeri vardır.Misafir önceden konak denilen yerlerde misafir edilirdi.Konaklar genelde maddi durumu iyi durumda olan hayırseverler tarafından,evin yanına inşa edilmiş bir odalı bir bölmeden oluşan bir yapıdır.Ve evin en güzel kısmıdır.Misafirler orada kalır ve misafirliği boyunca rahat ettirilmeye çalışılır.Köyümüzde diğer köylerde olduğu gibi basit sebeplerden dolayı çıkabilecek kavgalar pek görülmektedir.Bayram günleri çocuklara leblebi,fındık,fıstık gibi şeyler dağıtılır.Büyüklere ise şeker ve sigara tutulur.Herkes hemen hemen her evi dolaşıp bayramlarını kutlarlar.Küçükler mutlaka gördükleri büyüklerin ellerini öperler.Eğer köy dışından biri misafir olarak gelmişse komşular veya akrabalar o misafiri mutlaka bir öğün yemeğe davet ederler. Bu çok köklü ve güzel bir gelenektir.İmam ve büyüklere çok derin saygıları mevcuttur.Olabilecek basit sorunlar köyün imamı ve büyükler tarafında çözülür veya olay büyümeden barış sağlanır.

  'KÖYÜMÜZÜN ADI KOMASORDUR. KIRKGÖZELER İSMİNİ DEVLET PEK ÇOK YERDE OLDUĞU GİBİ KÜRTÇE KULLANMAMK İÇİN VERMİŞTİR.' YALAN SÖYLEYEN TARİH UTANSIN!
  Coğrafya

  Erzurum iline 71 km, Horasan ilçesine 16 km uzaklıktadır. Köyümüz Horasan ilçesinin Erzurum tarafındaki son köyüdür.Köy genellikle düz araziden oluşmaktadır. Çok az yüksek yerleri vardır. kot farkı fazla olmadığından ve kayalık yerler olmadığından dolayı ekip biçilen arazisi çok fazladır.Köyün kuzey kısmı Aras nehri ile sınırlandırılmıştır. Aras neyri köyümüzün yaklaşık 4 km uzaklığında geçmektedir.Aras neyrinin karşı kıyısında köyün kuzey batısına Karaçuha köyü ve kuzey ve kuzey batısında se Harran köyü bulunmaktadır. doğusunda Çamurlu köyü,güneydoğusunda Yüzörenköyü,güneyinde Kükürtlü(tüdüveren) köyü ve batısında ise Bugdaylı(mindivan) köyü bulunmaktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları çok soğuk ve sert geçer. zaman zaman kar 1 metreyi aşmaktadır. Çok önceleri ahırlara ve diğer komşu evlere gitmek için kardan tüneller yaptıkları büyükler tarafından söylenmektedir.Küresel ısınmadan dolayı eski kışlar olmasada yinede sert kışlar yaşanmaktadır.ilk bafahrı yağmurlu geçmektedir. yeterli yağış alındığından kuraklık pek görülmemektedir.ilk baharda heryer yemyeşil olmakta kırlar envai çeşit çiçeklerle süslenmektedir. özellikle tarlalrdaki gelincik bitkisi tarlalrı kırmızıya boyamakta sanki bir gelinin duvağı hissini yaşatmaktadır.İlkbaharın en meşhur bitkisi ise yemlik tir.bunun yanında madımak kangal gibi bitkilerde toplanmaktadır.Yazları bazen serin çoğu zamanda sıcak geçmektedir.Yazın sıcaklar çok şiddetli olmadığından ekinlerin olgunlaşması diğer bölgelere göre biraz geç olgunlaşmaktadır.Sonbaharları yağışlı ve serin geçmektedir.zaten çok uzun bir sonbahar sürmeden kar yağışı başlamaktadır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1900 )
  2000 2109
  1997 1134
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Bu süreç yüzyılardır böyledir. Hayvancılık: genellikle küçük baş hanyavcılığı vardır.koyun çok azda olsa keçi beslenir.önceleri en fakir evde en az 40 ila 50 baş sağımlık koyun olurdu.fakat son yıllarda ilginçtirki bu sayı çok fazlaca düşmüş olup şuan ortalama 40 ila 50 koyuna düşmüştür.Ayrıca büyük baş hayvanda çokça beslenir.Genellikel inek dana ve düve besiciliği yapılır.Çok önceleri azda olsa manda ( camış) beslenirdi. fakat son yıllarda hiç yoktur.sütcülük azda olsa yapılmaktadır. Kümes hayvanlarıda beslenir.Köyde önceleri kaz sürüleri olan aileler vardı.son yıllarda bu sayı çok düşmüştür.hatta bitme noktasına gelmiştir.ördek önceleride az sayıda beslenirdi.fakat ençok tavuk beslenirdi.here ev kendi yumurta ihtiyacını karşılayacak kadar tavuk besler.yumurtasından ve etinden yaralanılır. Tarım: Tarım en genel manada köyde yapılmaktadır.genellikle sulak olmayan mevkilerde arpa,buğday ve azda olsa çavdar,yulaf gibi ürünler ekilir.Sulak olan alanlarda ise şekerpancarı,ayçiçeği ekilir.Bazı yerlede ise azda olsa kavun,karpuz ve salatalık yani bostan ekilir.son yılarda kotanın devreye girmesiyle şekerpancarı ekimi çok düşmüştür. Diğer en önemli ekonomik gelir ise "gurbetçiliktir".Bu aynı zamnda yörenin enbüyük sorunu ve yarasıdır.köy gelirlerinin düşmesi ile özelikle kışın gençler büyük şehirlere çalışmaya giderler.bu şekilde elde ettikleri gelirle geçimlerini sağlarlar.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009-? - Osman YILDIRIM
  2004-2009 - Osman Engin
  1999-2004 - Kasım Toy
  1994-1999 - İbrahim KÖYMEN
  1989-1994 - NUSRETTİN AYTEKİN
  1984-1989 - Mehmet engin
  1979-1984 - Talettin Özalp

  ALT YAPI

  Kırkgözeler köyünde kanalizasyon alt yapısı mevcut değildir.Genelde her evin kendi müstakil WC si mevcuttur. 2000 li yılların başında kısrkgözeler mevkiinden köye getirilen su bütün evlere dağıtılmıştır. kısa bir süreden beri de evlerde su kullanılmaktadır.İçme suyu kireç oranı düşük ve zaralı materyaller çok düşük orandadır.Bunun en büyük sebebi içme suyu kaynağının yerleşim yerlerinden çok uzakta olmasıdır.Ve ayrıca rakımn çok yüksek olması su kalitesini olumlu etkilemektedir. İletişim arçlarından telefon önceleri sadece muhtar olan kişilerin evinde tek bir tane mevcuttu. bu yıllarca sürdü.1990 yılından sonra yine muhtarın evinden evlere bağlantı yaplına santral kuruldu.Ve 1993 yılından itibaren modern manada santral kurularak her evin kendi telefon numarası olmuştur. Ptt şubesi mevcut değildir. Böyle bir talepte olmamıştır. Sağlık evi yıllardan beri mevcuttur.İki odalı bir tedavi kısmı ve lojmandan oluşan 2 kısmdan oluşan bir sağlık ocağı vardır.Çoğunlukla ebe mevcuttu.Çok az köy ebesiz kalmıştır. Yol olarak köyümüz E25 devlet karayoluna 4 km uzaklıktadır.Aras nehri üzerinde kurulan bir köprüden geçtikten sonra köy yoluna girilmektedir.Köy yolumuz son yıllarda asfaltlanmıştır. Elektrik 1983 yılında köye getirilmiştir.Elektriğin gelmesiyle geleneksel yaşam tarzından modern yaşam tarzına geçiş başlamıştır.özellikle televizyon kullanmı elektrikli yayık buzdolabı çamaşır makinesi ve hatta bulaşık makinesi kullanımı çok yayınlaşmıştır. Okul olarak en eski ilk öğretim okuluna sahip köylerden biridir.Eski okul yıkıldıktan sonra yeni okul yapılmıştır.Eğitimin 8 yıla çıkılması ile lojmanların yakınına ilk öğretim okulu yapılmıştır.Köyümüze gelen öğretmenler


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırkgözeler Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş