Kırkısrak Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kırkısrak Köyü Hakkında Bilgi Sarız Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri -Kırkısrak Köyü Sarız- Kırkısrak Köyü Hakkında Bilgiler -Kırkısrak Köyü Resimleri
  Kayseri
  Bilgiler
  Nüfus 397 (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 38660
  Alan Kodu 0352
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Kayseri
  İlçe Sarız

  Kırkısrak, Kayseri ilinin Sarız ilçesine bağlı bir köydür.

  “Kırkısrak” ismi nereden gelmektedir?

  Karagedik denilen mevkiden Köye girişte, karşıda Çandır dağının eteklerinde beyaz renkli doğal taştan yapılmış bir beyaz at ve arkasında tayının heykeli bulunmaktadır.Köy ismini bu beyaz at heykelinden almaktadır.Şimdi tahrip edilmiş ve az bir kısmı kalmış bu heykel, muhtemelen Roma döneminde yapılmış bir eserdir ve köyün bazı yörelerinde Roma döneminden kalma birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır.


  Tarih

  Kayseri- Sarız ilçesine bağlı olan Kırkısrak köyü tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte,tahminen bundan 200 yıl kadar önce Malatya-Akçadağ ilçesi Kürecik yöresi Harunuşağı köyünden gelenler tarafından kurulmuştur.

  Anlatılanlara göre, Harunuşağı köyünde yayla otlatma yüzünden çıkan kavgada karşı taraftan genç ve sevilen Oğlan isimli birinin öldürülmesi üzerine kavgaya taraf olan 7 aile köyden göçmek zorunda kalmış ve bunlar, o tarihlerde boş olan orta Anadolunun Binboğa dağlarına doğru göç etmiştir.Dedelerimizin bu göçleri ile ilgili olarak başkaca sosyal, siyasal veya tarihsel sebep tespit edilmemiştir.


  Harunuşağı’ndan göç edenler önce 1 yıl kadar, Afşin’e bağlı şimdiki adı Dağlıca olan Marabuz köyü yakınlarındaki tarihi kalede kalmışlar ve ertesi yıl Ceyhan ırmağının bir kolu olan ırmağı takip ederek Binboğa dağlarının eteklerindeki Kırkısrak yöresine gelmişler ve Aşağı Köy denilen ve köyün ilk kurulduğu yere yerleşmişler. O tarihlerde oldukça sık ormanlık bir alan olan Kırkısrak köyü civarı ve Binboğa dağları avşar aşireti beylerinden Kahraman Maraş’ta bulunan Hacıbebek’e aitmiş. Bir süre sonra, Kırkısrak’a yerleşenler olduğunu duyan Hacıbebek, Köye gelip onlara vergi vermeleri veya arazinin ortak kullanımı karşılığı burada kalabileceklerini söylemiş, dedelerimiz de bunu kabul ederek köyde kalmışlar. Bilahare köylüler, kendilerine olağan üstü yük getiren vergileri ödeyemeyeceklerini Hacıbebek’e bildirmişler ve vergi ödemeyerek buraya yerleşmişler. Daha sonra ormanlık alanı genişleterek yeni tarlalar açmışlar ve nüfusun çoğalması ile birlikte yeni yerleşim yerleri ve mahalleler kurmuşlar.


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve hakkında bilgi yoktur
  Coğrafya

  Kayseri iline 157 km, Sarız ilçesine 27 km uzaklıktadır.
  Mahalleler

  Bu gün için Kırkısrak 12 mahalleden oluşan hayli dağınık bir köy görünümümdedir. İlk başlarda Aşağı Köy denilen bölgeye yerleşen Kırkısraklılar, nüfus artışı dolayısıyla arazinin yetersiz olduğu bu bölgeye sığmaz olmuşlar ve bir kısmı köyün Dar Boğaz denilen üst bölgesinde arazi açarak yeni mahalleler kurmuşlardır. Yakın akrabalardan oluşan ve arazinin yetersizliği sebebiyle birbirinden mesafeli olarak kurulan bu mahallelerin başlıcaları şunlardır:

  1-Aşağı Köy. 2-Değirmenderesi Mahallesi. 3-Seller Mahallesi 4-Babürler ve Kosolar Mahallesi 5-Nergizler ve Yeşilyurtlar Mahallesi 6-Mamıklar Mahallesi 7-Şahbazlar ve Virikler Mahallesi 8-Kullutlar Mahallesi 9-Kulloziler Mahallesi 10-Kalolar Mahallesi 11-Şıhlar Mahallesi 12-Bostanbeli
  Yaylalar

  Kırkısrak köyünün bir kısmı köyün yakın bölgelerde bulunan ve ilkbahar aylarında kullanılan, diğerleri Binboğa dağlarının doruklarında bulunan ve yaz aylarında kullanılan bir çok yaylası bulunmaktadır. Kırkısraklıların temel ekonomik faaliyetleri ve geçim kaynağı koyun yetiştiriciliğidir. Bu gün köyde yaklaşık 4000 koyun bulunmaktadır. Köyün yetersiz ve verimsiz olan tarlalarında az miktarda buğday tarımı yapılmaktadır. Kırkısraklıların İlkbahar ve yaz aylarında hayvanlarını otlatmak için halen kullanmakta oldukları yaylaları şunlardır:

  A) İlkbahar Yaylaları: 1-Yanyurt Yaylası 2-Karataş Yaylası 3-Çandır Yaylası 4-Uzunpınar Yaylası 5-Gürlek Yaylası 6-Devrebakan yaylası 7-Güvek Yaylası 8-Kavak Yaylası 9-Bostanbeli Yaylası 10-Kır Yaylası

  B) Yaz Yaylaları: 1-Katlar 2-Büyük Yağlıca 3-Küçük Yağlıca 4-Yelliyurt 5-Kayındede 6-Hoda(Hidayet Pınarı) 7-Büyük Kaman 8-Küçük Kaman 9-Kaman 10-Kavurmaçukuru İlkbahar yaylaları aynı zamanda sonbaharda da kışa kadar kullanılmaktadır
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 397
  2000 569
  1997 564

  Kırkısrak Köyü 1960’lı yıllarda 350 kadar haneden oluşuyordu. Zamanla hızlı nüfus artışı ve ekonomik yetersizlik gibi nedenlerle önce köyden Afşin’in İncirli Köyüne, Sarız’ın K. Kabaktepe Köyüne, Pınarbaşı’nın Y. Borandere Eski Yassıpınar gibi başka köylere göç edilmiş, daha sonra büyük kentlere ve yurt dışına göçler oluşmuştur. Bugün Kayseri, Ankara, Bursa,Balıkesir, Antalya, İstanbul,İzmir gibi kentler ile Avrupa ülkelerinde bir çok Kırkısraklı yaşamaktadır. Halen Kırkısrakta 100 haneden fazla ev bulunmakta ve yaz aylarında dışarıdaki birçok Kırkısraklı köye gelmektedir.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Hasan Babur
  1999 - Bektaş Armağan
  1994 - Mehmet Dilberoğlu
  1989 - Hasan Erdoğan
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırkısrak Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş