Kırkışla Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya

'Konya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kırkışla Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırkışla Köyü Cihanbeyli hakkinda bilgiler - Kırkışla Köyü Resimleri  İlçe: CİHANBEYLİ - İl: KONYA


  Köy Muhtarı: HASAN BOLLUK


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:


  0 (332) 685 46 18


  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:


  2000


  1628

  1997


  2726

  İle Uzaklığı:


  81 km

  İlçeye Uzaklığı:


  19 km

  Rakım:


  950 m  Sağlık Evi
  Yok
  Sağlık Ocağı
  Var / Faal  İlköğretim Okulu
  Var / Faal


  PTT Şubesi
  Yok
  PTT Acentası
  Var


  Su Şebekesi
  Var
  Kanalizasyon
  Var  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

 2. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kırkışla Köyü Tanıtımı

  Cihanbeyli’nin güneyinde, Ankara – Konya yolu üzerinde Cihanbeyli’ye 19km. mesafededir. Kırkışla halkı yaklaşık 200 yıl kadar önce, Kırşehir Çiçekdağı, Malatya, Adıyaman ve Şanlıurfa gibi değişik yörelerden gelmiştir. Bu köye yerleşmelerinin nedeni, yörenin hayvancılık ve deve ile tuz taşımacılığına uygun olmasındandır.

  Köyün isminin Kurukışla veya Karakışla’dan geldiği söylenmektedir. Eskiden halk hayvancılık yaparken, havaların ısınması ile hayvanlarını yetiştirebilecekleri yerlere giderek kış başlayıncaya kadar orada kalıp, kış başlayınca da kışı geçirmek (kışlamak) üzere şimdiki köyün bulunduğu yere gelirlermiş. Burada ağaç, ot vb. olmadığı için de Kır veya Kuru tabiri kullanılmıştır. Diğer bir rivayete göre de, çok soğuk bir kış yaşanmış ve bundan dolayı ‘Karakışla’ denmeye başlanmış.

  2000 yılı nüfus sayımına göre nüfusu 688’dir.Köyde sağlık ocağı, doktor, hemşire, öğretmen lojmanları ve Kuran kursunun yanı sıra 2 adet un fabrikası, 1 adet tuz fabrikası vardır. Köyün içme suyu dağdan derin kuyu sondajı yoluyla karşılanmaktadır. 300 abonelik telefon santrali bulunmaktadır. Sellektör binası ve makinesi mevcut olup halka hizmet vermektedir. Muhtarlığa ait köy konağı mevcut olup köyde 321 hane bulunmaktadır. Köy muhtarlığı görevini Hasan BOLLUK tarafından yürütülmektedir.

  Bir tane ilköğretim okulunun bulunduğu köyde okur-yazar oranı oldukça yüksektir. Okulda Türkiyenin Hiçbir Köyünde Bulunmayan Bilgisayar Laboratuarı vardır. Çevre köyler içinde en çok yüksek öğrenim mezunlarının olduğu köylerimizden birisidir. Doktorundan inşaat mühendisine, diş hekiminden uçak mühendisine, öğretmenine ve diğer mesleklere kadar, hemen her meslekten yüksek okul mezunu insanlar vardır. Köy halkından pek çok insan Konya’da yaşamaktadır. Yurt dışında da yaklaşık 25 hane vardır. Köyün yetiştirdiği politikacı ve sporcular da vardır.

  Köyün geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve nakliyeciliğe dayanmaktadır. Tarım alanında buğday ve arpa en çok ekilen tahıllardır. Hayvancılık son yıllarda oldukça gerilemiştir. 30 yıl önce 15.000 koyunun olduğu köyde bugün itibari ile 3500 koyun vardır. Daha önce bölgenin nakliyecilik merkezi olan Kırkışla’da nakliyecilik can çekişmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı Konya ve diğer yerleşim birimlerine sürekli göç vermektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırkışla Köyü Hakkında Forum Tarih
Kırkışla Günay Kora İlköğretim Okulu Konya Cihanbeyli Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 21 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş