Kırgızistan'da yine iç karışıklık çıktı

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kırgızistan'da yine iç karışıklık çıktı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırgızistan'ın Talas kentinde dün valilik ile polis binalarını dört kez işgal etme teşebbüsünde bulunan muhalefet yanlılarını, plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla püskürtüldü. Göstericiler Bişkek ve Narın kentinde de toplanıyor.

  GÖSTERİCİLER BAŞKENT BİŞKEK VE NARIN KENTİNDE DE TOPLANDI
  Kırgızistan'ın Talas kentinden sonra bugün başkent Bişkek ve Narın kentinde de toplanan muhalefet yanlılarına, polis müdahale ediyor.
  Bişkek'te, Sosyal Demokrat Partisi (SDP) binası önünde sabah saatlerinde toplanmaya başlayan göstericileri polis göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıttı, eylemcilerden bazılarını gözaltına aldı.
  Narın kentinde ise, 3 binden fazla muhalefet temsilcisi eyalet valiliği binası önünde toplandı. Narın'da binaya girmeye çalışan göstericileri polis engelliyor.
  Başbakan Daniyar Üsenov bugün mecliste yaptığı konuşmada, "Talas kentinin ardından Narın'da da göstericilerin devlet binalarına girmeye çalıştığını" belirtti.
  TALAS BELEDİYESİ İŞGAL EDİLDİ
  Kırgızistan'da muhalefetin dün başlattığı gösteriler büyüyor.
  Göstericiler bugün Talas eyalet valiliği binasının ardından belediye binasını da işgal etti. Kentte yaklaşık 7 bin gösterici emniyet binasını ele geçirmeye çalışıyor.
  AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, başkent Bişkek'te de Sosyal Demokrat Parti binasının önünde silah sesleri duyuluyor. Otomobillerin ateşe verildiği bildirildi.
  Narın'da da göstericilerin eyalet binasını işgal ettiği haberleri geldi.
  TALAS'TA GÖSTERİCİLER GECE YARISI PLASTİK MERMİLER VE GÖZ YAŞARTICI GAZLA DAĞITILDI
  İçişleri Bakanı Moldomusa Kongantiyev, düzenlediği basın toplantısında, muhalefetin toplantı ve gösterilerinin yasa dışı olduğunu belirterek, halka muhalefetin gösterilerine ve kurultaylarına katılmama çağrısı yaptı.
  Kongantiyev, Talas kentinde durumun kontrol altına alındığını, ancak valilik binasının ve polis karakolunun çok zarar gördüğünü, temizlik çalışmalarının başladığını belirtti.
  Sağlık Bakanlığı yetkilileri, dün akşam ve gece yarısı 80'den fazla kişinin yaralandığını bildirdi. Yaralıların arasında 35 polisin olduğunu ifade eden yetkililer, 5 kişinin durumunun ağır olduğunu belirtti.
  Bu arada, ülkede dünden beri internet hizmeti verilmiyor. Talas kentiyle telefon bağlantısı sağlanamıyor. Yerel haber ajansları da olaylarla ilgili haberlere çok fazla yer vermiyor.
  Talas kentindeki durumun gergin olduğu, kentin ana meydanında binlerce göstericinin bulunduğu belirtiliyor.
  -BAŞBAKAN ÜSENOV
  Başbakan Daniyar Üsenov, bugün düzenlediği basın toplantısında, göstericilerin, yaralıların başkente taşınması için kullanılmak üzere kente inen helikopterleri ele geçirmek istediğini kaydetti. Üsenov, dört helikopterin 80'den fazla yaralıyla sis ve yağmura rağmen Bişkek'e gelebildiğini bildirdi.
  Ülkede muhalefet, Devlet Başkanı Kurmanbek Bakıyev'in istifa etmesini istiyor ve yolsuzluğun üzerine gitme ve üst düzey mevkilerdeki akrabaların kovulması gibi talepleri yerine getirilmezse protestolara devam etme tehdidinde bulunuyor.


  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırgızistan'da yine karışıklık Forum Tarih
Kırgızistan'da 6 büyüklüğünde deprem Yurt Dışı Haberler 27 Nisan 2009
Kırgızistan'da milletvekili kayıp Yurt Dışı Haberler 5 Ekim 2008
Kırgızistan'da Düşen Yolcu Uçağından 25 Kişi Sağ Kurtuldu Yurt Dışı Haberler 24 Ağustos 2008
İnsanlığın bugünkü gelişmişlik düzeyine ulaşmasında geçmişte yapılan icat ve buluşların yeri kısaca Sorular ve Cevaplar 7 Şubat 2017
İnsanlığın günümüzde bulunduğu gelişmişlik düzeyine gelmesinde icat ve buluşların yeri ve önemi Eğitim Bilgileri 1 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş