Kırgızistan Tarihi

'Ülke Kültürleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kırgızistan Tarihi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırgızistan Tarihi

  KırgızistanYenisey Irmağı boyunda medeni bir hayat süren Kırgızlar Milad´dan sonra birinci yüzyılda Hun Devleti tabiyeti altına girdiler. Hunluların dağılması üzerine, Kırgızlar, Hakas Devletini kurdular. Dördüncü yüzyılda kurulan Hakas Devleti, Baykal Gölünden Tibet´e kadar olan kısma hakim oldu. Altıncı yüzyılda kurulan Göktürk Devleti ile mücadele eden Hakaslar, 840´ta Uygur Devletini yıktılar.

  Onuncu yüzyılda Karahanlıların tesiriyle İslam dinini kabul eden Kırgızlar, 13. yüzyılda Moğolların hakimiyetini tanıdılar. On yedinci yüzyılda Rus istilasına karşı diğer Türk boylarıyla hareket ettiler. Kırgızların harp kabiliyetleri yüksekti. On dokuzuncu asırda Kırgız toprakları bütünüyle Rus hakimiyetine girdi. 1924 senesine kadar Türkistan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyetine bağlıyken, 1925´te KaraKırgız Özerk Oblastı adını aldı. Bir süre sonra Kara kelimesi kaldırıldı.

  1936´da Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti haline getirildi ve Sovyetler Birliğini meydana getiren 15 İttifak Cumhuriyetinden biri haline geldi. Eski Sovyetler Birliğinin 1991´de dağılması üzerine, Kırgızistan bağımsızlığını ilan etti. Bağımsız Devletler Topluluğuna üye oldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırgızistan Tarihi Forum Tarih
Kırgızistan'ın Tarihi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 28 Şubat 2012
Kırgızistan'ın tarihi ve kültürel yapısı, değer yargılar, örf ve adetleri Ülke Kültürleri 5 Eylül 2008
2013 Kırgızistan Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 1 Ağustos 2012
Kırgızistanın para birimi nedir Ülke Kültürleri 1 Nisan 2012
Kırgızistan - Kırgızistan Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 23 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş