Kıranışıklar Köyü Keles Bursa

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kıranışıklar Köyü Keles Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kıranışıklar Köyü Keles Bilgileri - Kıranışıklar Köyü Hakkında - Kıranışıklar Köyü Tanıtımı -Kıranışıklar Köyü Resimleri

  İlçe: KELES - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: ALİ IŞIK


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 662 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16740
  Alan Kodu 0 224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe Keles
  Kıranışıklar, Bursa ilinin Keles ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  Bölgede Kurtuluş savaşi döneminde kalbi vatan sevgisi ile dolu birçok efe düşmana karşi mücadele etmiştir.Bu efelerden biri olan Topal Saadettin Efe de bu köyden çıkmıştır. Lakabı Topal olan Sadettin Efe, Handırlar Sülalesindendir. Okuma ve yazma bilmemektedir. 1930-1940’lı yıllarda çıkan bir hadise yüzünden öldürülmüştür. Sadettin Efe, Milli Mücadelede Yunanlılara karşı mücadele etmiş ve Dağ Müfrezesi içerisinde yer almıştır.
  Bursa’yı Yunan işgalinden kurtarmak için Pınarbaşı semtinden şehre inen Dağ Müfrezesi içinde yer almıştır.Gözü pek,alçak boylu,kuru sıkı fakat çok cesur bir efedir.Yunanlıların Bursa üzerinden gelip Keles’i işgal ettiği dönemde,Kozağacı’nda Durak köyünde Yunan Kumandanı ile hedefe atış yarışması yapmış ve diktiği iki mermi kovanını da vurmuştur.Sadettin Efe, Milli Mücadelenin ilk dönemlerinde Yunanlılarla birlikte dolaşan Alabardalı Kabakçı Efe’nin çetesinde yer almıştır. Kabakçı’nın, Tavşanlı-Çukurköy’de Yunan kumandanı Zamanist ile masada kavga etmesinden ve Yunanlıların da Kabakçı için ölüm emri çıkartmalarından sonra Kabakçı Çetesi, Yunanlılarla mücadeleye girmiş ve yörenin savunulmasında, masum insanların korunup kollanmasında önemli faaliyetleri olmuştur.
  Sadettin Efe,Sülye-Cevizderesi Savaşına,Eşen köyünde Yunan Kumandanı Zamanist’in öldürüldüğü baskın ile Gebeler ve Ağaçhisar Baskınlarına katılmıştır.
  Sadettin Efe’nin yanında efe arkadaşlarından Deliceli Hıdır ve Issızörenli Deli Ethem bulunmaktadır.Mezarı Kıranışıklar köyünde,Şahin Baba türbesinin hemen önündedir.

  Kültür

  Köyde her yıl Şahan Baba türbesinde hayır etkinlikleri düzenlenmektedir. Dışarıdan gelen misafirler için köy odası vardır. Gelen misafirlere konak salınıp hangi vakit olursa olsun yemek verilmektedir. Düğünler bazen davul ve zurnalı olmaktadır. Tavuk alma ve baklava alma gibi gelenekler hâlâ devam etmektedir. Yöresel yemekler arasında mısıraşı, bazlama, papara bulunmaktadır.

  Coğrafya

  Bursa iline 68, Keles ilçesine 6 Km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyde Marmara iklimi görülmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 662
  1997 717

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ali Işık
  2004 - Raşit Kamış
  1999 - Niyazi Atak
  1994 - Niyazi Atak
  1989 - Niyazi Atak
  1984 - Niyazi Atak

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kıranışıklar Köyü Keles Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş