Kıraman Köyü Hakkında Bilgi Ayrancı Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kıraman Köyü Hakkında Bilgi Ayrancı Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karaman İli Köyleri - Ayrancı Kıraman Köyü - Kıraman Köyü Hakkında Bilgiler - Kıraman Köyü Resimleri  Nüfus: 938

  Ayrancı’ya 25 km uzaklıkta, vadi içine kurulmuş bir köydür. Doğusunda Berendi, batısında Üçharman, güneyinde Çat köyü, kuzeyinde Ağızboğaz ile çevrilidir. Berendi’den doğarak Ayrancı barajına kadar uzanan dere, Köyün kurulu olduğu vadi içerisinden geçer. Vadi içerisinde yetişen çok sayıda selvi ve söğüt ağacının yanısıra meyve bahçeleri de kurulmuştur. Dağlık alanlarda ise kıraç hububat ekimi yapılmaktadır.

  Kıraman-Üçharman Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin kurulmasından sonra, TEMA Vakfının desteğiyle gerçekleştirilen büyükbaş hayvan yetiştiriciliği projesi ve buna bağlı olarak yem bitkileri üretimi köyün geçim kaynakları arasında ağırlık kazanmıştır.

  Küçükbaş hayvancılığın da yaygın olduğu köyde, yaz aylarında yayla göçü yaşanır.

  İçme ve sulama suyu yönünden de zengin olan köyün içme suyu Akpınar mevkiinden çıkan kaynaklardan sağlanır.

  Köyün güney taraflarında doğal ardıç ormanları olduğu gibi Orman Bakanlığı tarafından da köyün hemen yakınından başlayan oldukça geniş bir alana da çeşitli orman ağaçları dikilmiştir.

  Köyün Tarihçesi ve İsminin Verilmesi

  Köyün ismi ile ilgili olarak anlatılan bir çok rivayet vardır. Birinci rivayet; Karaman beyliği zamanında bir grup askeri birlik köye gelerek yerleşmek istemişler. Fakat “Burası kırın yüzü (kır aman) burada yaşanmaz” deyip geri gitmişler. Böylece Kır aman sözcüklerinin “Kıraman” olarak birleştirildiği ve köyünde bu isimle adlandırıldığı kabul edilmektedir.

  İkinci rivayet; Köyün güneyinde bulunan ve doğudan batıya doğru uzanan kale yakasının önünde şu anda yok olmuş olan bir kalenin daha olduğu ve bu iki kalenin birleştirildiğinde yün eğrilen kirman gibi bir şekil aldığı için “kirman” dendiği, “Kirman”ın sonradan “Kıraman” olarak değişikliğe uğradığı kabul edilir.

  Üçüncü rivayet; Buradaki yerli halka başka yerden gelen bir kabilenin saldırması üzerine, düşmandan kaçanların diğerlerini de o zamanki sığınakları olan şimdiki kaleye kaçmaları için “Düşman geliyor, gir aman” şeklinde uyardıkları ve “gir aman” sözcüklerinin zamanla değişikliğe uğrayarak “Kıraman” şeklini aldığı kabul edilir.

  Köy önceleri Şipşehir adı ile, daha sonra Kızılca köyde son olarak da şimdiki yerinde kurulmuştur. İlk çağlarda taştan oyma kalelere yerleşmişlerdir. Doğusundaki kale mağaraları, güneyindeki kale yakası ile kuzeyindeki Kaplanlı gibi yerleşim yerlerindeki kalıntılar, bu düşünceyi doğrulamaktadır.

  Köyün güneyinde yeralan ve kale yakası olarak adlandırılan mağaralar, Taşkale’deki Manazan mağaralarından farklıdır. Apartman şeklindeki üç katlı kale içerisinde birbirine bağlantılı odalar ve katlar ile üst katta büyük bir odanın içerisinde bugün dahi içinde su bulunan havuz yer almaktadır. Bu havuzlar yardımıyla kalede yaşayanların su ihtiyaçlarını karşıladıkları belli olmaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kıraman Köyü Hakkında Forum Tarih
Kıraman İlköğretim Okulu Ayrancı Karaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş