Kırşehir Yöresel Halk Oyunları - Kırşehirin Halk Oyunları

'Kırşehir Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kırşehir Yöresel Halk Oyunları - Kırşehirin Halk Oyunları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırşehirin Yöresel Halk Oyunları,
  Kırşehirin Yöresel Oyunları,
  Kırşehirin Halk Oyunları,  Folklor: Kırşehir Türk'ün genel karekterini tipik olarak ve hiç bozmadan sürdüren insanların yaşadığı ildir.

  Kırşehir yöresi ve insanları sevinç ve kederlerinde hep ölçülüdürler. Bahar ve yaz aylarında özellikle düğünlerde ağır başlı ve içten bir söyleşi havası vardır. Yemekleri ölçülü ve doyurucudur.

  Halk yaşantısının halk diliyle tipik anlatımını veren türküler Kırşehir'de muhabbet adı altında ağaç altlarındaki sohbetlerde ve düğünlerde bol bol çalınıp söylenir. Bunlar genellikle ya bir bozlaktır ya da bir uzun havadır. İnsanı yakar kavurur içten içe Bazen bir oyun havasıdır kaşıkla oynatır parmakları şaklatır. Bazen de bir halaydır dizer kol kola omuz omuza.

  Halk Müziği Araçları: İlde tezeneli sazların üç telinden dokuz telliye dek tüm çeşitleri çalınır. Divan bağlama tambura ve cura yaygındır. Yaylı sazlardan en yaygını diz üstünde çalınan kemanedir.

  Üflemeli sazların başında orta kaba zurna gelir. Yörede çalışlarıyla ünlü sanatçılar vardır. Zurnayla halay havaları cirit ve güreş havaları yanında bozlaklar da çalınır. Dilli ve dilsiz kavallar daha çok köylerde yaygındır.

  Vurmalı sazlar arasında davul tef kaşık zil zilli maşa yaygındır. Oyunlarda fincan ve bardak da çalınır. Bardak oyunu bitince bardaklar atılıp kırılır.

  GELENEKSEL OYUNLAR:

  Halk Oyunları: Yörede kaşıklı oyunlar Konya oyunlarıyla halaylarsa doğu illerimizdeki oyunlarla benzerlik gösterir.

  Halay: halaylar davul-zurna eşliğinde ve erkeklerce oynanmaktaydı. Günümüz KIRŞEHİR’deki çeşitli folklor derneklerinin gösterimlerinde kızlar da oyunlara katılmaktadır. “Halay”denilen halaylarda bireysel oyunları etkisi belirgindir. Oyun topluca başlar “başçeken”(halay başı) tek başına gösteri yapar. Daha sonra da halayın sonuna geçer. Bu kez yeni başçeken gösterisin yapar. Oyun böylece sürer.

  Halaylar genellikle belli bir sıra izleyerek birbirine ekli oynanır. Oyunların düzeni şöyledir:

  Ağırlama
  Kıvrak halay
  Türkü halayı
  Üç ayak
  Yanlama
  Sekmen(seymen)halayı

  Başka bir halay düzeninde de şu sıra izlenmektedir:

  Üç ayak halayı
  Hasandağı sekmesi
  Sivrik halayı
  Cirit halayı
  Avşar ağırlaması
  Keçeli

  Ayrıca Anşa halayı narinli halayı yıldız kuşlar sepetçioğlu ve sinsin gibi halaylar da yaygındır. Aynı ezgilerle oynanan Cirit halayı ile Sinsin figürleri değişiktir. Halaylarda “Başçeken”in elinde mendil vardır. El ele tutuşan oyuncular birbirine yaklaşıp ayrılırlar.

  Kaşıklı oyunlar(Karşılama): Geçmişte “muhabbet”lerde ince saz denilen bağlama keman ve darbuka eşliğinde erkeklerce oynanırdı. Kadınlar arasında da oynanan oyunlara ud ve tef eşlik etmekteydi. Günümüzde kimi köylerde sürdürülen bu geleneği kurulan dernekler yaşatmaya çalışmaktadır. Bu oyunlar düğün karşılama ve uğurlama törenlerinde davul-zurna eşliğinde oynanmaktadır.

  Kaşıklı oyunların en yaygınları şunlardır:

  Bad-i zabah(Bad-i Saba) Üç oğlan(kırşehir zeybeği) Biter Kırşehir’in gülleri Yürü güzel Çiçekdağı

  Bunlardan kimileri şöyle oynanmaktadır:

  Üç oğlan: İki ya da daha çok erkek oyuncunun oynadığı bu oyun ağırlamayla başlar gitgide hızlanır. Oyuncuların ellerinde tahta kaşıklar vardır ezgiye göre kaşık vuruşları değişir; zeybek özellikleri görüldüğü için Kırşehir Zeybeği de denmektedir. Oyun çökmeler ve beceri isteyen devinimlerle sürer.

  Çiçekdağı: Erkeklerin oynadığı kaşıklı oyunlardandır. Geçmişte kaşık yerine bardakla oynanan oyun ağırdan başlar ara nağmeyle hızlanır.

  Biter Kırşehir’in Gülleri: Erkeklerce oynanan türkülü oyunlardandır. Türkünün başlangıcında “heyyyt”diye nara atılır dizler çapraz biçimde yere vurulur. Ellerdeki kaşıklar bir-iki vurularak ayağa kalkınır. En önemli figür sol topuğun sağ ayak arkasında sertçe yere vurulmasıdır.

  Oyunun türküsü şöyledir:

  Biter Kırşehir’in gülleri biter
  Şakıyıp dalında bülbüller öter
  Aman amman gülüm amman
  Amman amman efendim amman

  Atladım Dinekdağa
  Alnım değdi yaprağa
  Kız koynunda ölürsem
  Koyma beni toprağa
  Çoktur güzelleri hep yeni yeter
  Kaşının üstünde keman görünür

  Aman amman sebep amman
  Amman amman efendim amman

  Aynam düştü yerlere
  Karıştı gazellere
  Tabiatım kurusun
  Bakarım güzellere
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırşehir Yöresel Halk Forum Tarih
Kırşehir Yöresel Kıyafetleri - Kırşehirin Yöresel Giysileri Kırşehir Tanıtımı 4 Nisan 2011
Kırşehir'in Yöresel Kıyafetleri - Kırşehir Yöresi Folklor Kıyafetleri Kırşehir Tanıtımı 9 Ocak 2011
2017 Kırşehir nüfusu Kırşehir Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Kırşehir nüfusu kaçtır? Kırşehir Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Kırşehir Nüfusu Kırşehir Tanıtımı 30 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş