Kırıkkale DAĞLARI YAYLALARI

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 22 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kırıkkale DAĞLARI YAYLALARI konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  Dağlar

  Karagüney Dağları il topraklarının kuzeyini engebelendirir. En kuzeyde Tokuş Dağı (1306 m.) vardır. Dinek Dağı, ilin orta kesiminde yer alır ve yüksekliği 1744 metredir. Küre Dağı (1552 m.) ilin batısında yer alır. Güney-batıda Karacadağ vardır. Keskin Çelebi arasında ise Behrek Dağı (1522 m.) yer alır. Bu dağların bazıları silsileler halindedir. Dinek Dağı silsilesi Çoruhözü vadisinin güneyinde Keskin ile İzzettin Köjyü arasında uzanır. Karagüney Dağı ise kuzeydoğu, güney-batı yönüne uzanır.

  Bitki Örtüsü

  Kırıkkale'nin doğal bitki örtüsü step bitkilerdir. Yöredeki bitkilerin büyük bir bölümü kurakçıl ve tuzcul özelliktedir.

  Geven üzerlik, devedikeni gibi türler tipik örneklerdir. Kendiliğinden yetişenler oldukça zengindir. Yavşan out, karafil, papatya, sütleğen, nane, böğürtlen, ısırgan, meyan out, kuşburnu, madımak, ebegümeci, hardal, kekik dikkati çeker. Kırıkkale'nin ormanlık alanları son derece sınırlıdır. Sulakyurt, Koçubaba, Dinek dağı gibi yörelerde görülen ormanlar genelde bodur meşelerden, kısmen de ardıçtan oluşur.


  Yayla ve Ovalar

  Kırıkkale dağlarının hiçbiri 2000 metreye ulaşmaz. Bu yüzden yaylaların yüksekliği de 1200-1500 metre civarındadır. Hodar Dağındaki Hodar, Bedesten, Kamışlı, Sarıkaya; Koçu Dağındaki Koçu, Dinek Dağındaki Gümüş Pınar, Yeşilkaya ve Azgın Yaylaları önemlidir. Bu yaylalarda koyun ve tiftik keçileri yetiştirilir, arıcılık yapılır. Ayrıca bu yaylalarda keklik, bıldırcın, tavşan, sülün avcılığı da yapılır.

  Yörede dikkati çeken ovalar Kırıkkale, Hasandede, Balışeyh, Delice, Sulakyurt Bozköy ovaları ile Keskin ilçe sınırlarında Maşat ovasıdtır. Bu ovalarda tahıl ürünleri başta olmak üzere, kavun, karpuz, sebze ve diğer meyveler üretilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırıkkale DAĞLARI YAYLALARI Forum Tarih
2017 Kırıkkale nüfusu Kırıkkale Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Kırıkkale nüfusu kaçtır? Kırıkkale Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Kırıkkale Nüfusu Kırıkkale Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Kırıkkale Nüfusu Kaçtır? Kırıkkale Tanıtımı 29 Ocak 2013
Kırıkkalede Bulunan Yüzme Havuzları Kırıkkale Tanıtımı 12 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş