Kırıkkale Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 27 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kırıkkale Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırıkkale Üniversitesi


  Tarihçe

  3 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Kırıkkale Üniversitesi, kuruluşunun takip eden 1993-1994 eğitim-öğretim yılına, 3 fakültede 6 bölüm, 1 yüksekokulda 10 program, 2 enstitüde 8 anabilim dalı ile başlamıştır. 1994-1995 öğretim yılı başında Keskin ilçesinde 3 programlı bir yüksekokul daha açan Kırıkkale Üniversitesi'ne 3 Ocak 1995 tarihinde Tıp, Hukuk ve Eğitim Fakülteleri; 12 Ağustos 1998 tarihinde de Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu eklenmiştir. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ise 1999-2000 yılında eğitimine başlamıştır. Tıp Fakültesi'ne bağlı Süleyman DEMIREL Araştırma ve Uygulama Hastanesi de 2000 yılında açılarak hizmete girmiştir.

  Yurt ve Barınma


  Kırıkkale Üniversitesi barınma imkanlarını her yıl geliştirmektedir. 2000-2001 eğitim- öğretim yılında Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı olarak hizmet veren Merkez Kampuste 852 kişilik erkek, 1096 kişilik kız yurdu; Keskin Kampusü'nde 162 kişilik erkek, Keskin ilçe merkezinde 200 kişi kapasiteli kız yurdu hizmet vermektedir.Yurt-Kur'a bağlı bu yurtlarda barınmak isteyen öğrencilerin, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı tercih formlarında ilgili bölümü işaretlemeleri gerekmektedir. Kredi ve Yurtlar Kurumu Kırıkkale Öğrenci Yurdu Merkez Kampus Yahşihan/KIRIKKALE Tel: (318) 357 23 02-357 23 91-357 23 93 Kredi ve Yurtlar Kurumu Keskin Erkek Öğrenci Yurdu Kırıkkale Meslek Yüksekokulu Kampusü Keskin/KIRIKKALE Tel: (318) 515 52 20-21 Kredi ve Yurtlar Kurumu Keskin Kız Öğrenci Yurdu Cumhuriyet MeydanıKeskin/KIRIKKALE Tel: (318) 515 52 22

  Kütüphane

  Kırıkkale Üniversitesi kütüphanesi 2 ayrı mekanda hizmet vermektedir. Toplam 27 000 cilt kitap ve 411 dergi bulunan kütüphanede 21 Türkçe 122 de yabancı dilde süreli yayın aboneliği devam etmektedir.

  Teknoloji

  Kırıkkale Üniversitesi'nde her öğrenciye gerekli düzeylerde bilgisayar bilgisi kazandırmak, eğitimin bir parçası olarak değerlendirilir. Bu amaca yönelik olarak her fakülte ve yüksekokulda tüm öğrencilerin yaralanabileceği kapasitede bilgisayar laboratuarları hizmet vermektedir. Özellikle Mühendislik Fakültesi'nde bulunan "bilgisayar destekli tasarım laboratuarı" en gelişmiş sistemlerle donatılmıştır. Üniversite, tüm birimlerinde internet bağlantılarını kurarak faaliyete geçirmiştir. Kırıkkale Üniversitesi özellikle son yıllarda araştırma alanlarında gerçekleştirdiği atılımlarla gelişimine büyük ivme kazandırmıştır.

  Beslenme

  Kırıkkale Üniversitesi Merkez Kampusü'nde 3000 öğrenciye hizmet verecek kapasiteye sahip büyük bir merkezi kafeterya ile merkezi mutfak ve yemekhane bulunmaktadır. Tüm öğrencilerin ve personelin öğle yemeği merkezi mutfakta hazırlanarak birimlerde bulunan yemekhanelere dağıtılmaktadır. Öğrencilerin ucuz, sağlıklı ve dengeli beslenmelerini sağlayabilmek amacı ile kalori hesabına dayalı dört çeşit yemek içeren günlük menuler hazırlanmaktadır. Fakültelerde yemekhanelerin dışında bulunan kantinler öğrencilere hizmet vermektedir.Keskin Meslek Yüksekokulu'nda öğrenim gören öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarını ise Keskin Kampusü'nde bulunan yemekhane ve kafeterya karşılamaktadır.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sağlık

  Kırıkkale Üniversitesi'nin mediko-sosyal hizmetleri, şehir merkezinde bulunan Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Burada görevli doktor, diş hekimi, hemşire ve yeterli sayıda yardımcı personel ile öğrencilere ücretsiz sağlık hizmeti verilmektedir. Kendileri ve aileleri herhangi bir sosyal kuruluşa bağlı olmayan öğrencilerin, tedavi amacı ile Tıp Fakültesi Süleyman DEMIREL Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne veya diğer hastanelere sevk edilmeleri durumunda, masrafları Üniversite tarafından karşılanmaktadır. Öğrencilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için, kimlikleri ve sağlık karneleri ile Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı'na başvurmaları yeterli olmaktadır. Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Mimar Sinan Caddesi No: 23 KIRIKKALE

  Kampus Hayatı

  Kırıkkale, yakınlığı ve ulaşım kolaylığı açısından Ankara'nın bir tür banliyösü konumundadır. Kırıkkale Üniversitesi de, büyük şehrin sorunlarından uzak, ancak bilimsel, kültürel ve sosyal imkanlarına kolayca ulaşılabilecek bir noktadadır. Bu nedenle, büyük bir hızla gelişmektedir. Üniversite, öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısının azlığı bakımından ülkemizdeki üniversiteler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Hızlı gelişme potansiyeline sahip, az destekle yükseköğrenimimize en yüksek katkıyı sağlayabilecek durumda olan Kırıkkale Üniversitesi, hızla gelişen bir Cumhuriyet üniversitesi olarak, Kızılırmak kenarında kurduğu çağdaş bilimsel donanımı ile huzurlu bilim ortamını, başarılı bir şekilde geliştirmektedir.

  Ulaşım

  Kırıkkale Üniversitesi Merkez Kampüsü, şehir merkezine 7 km. uzaklıkta, Kırıkkale -Ankara karayolu üzerindedir. Bu nedenle Kampusün şehirlerarası ulaşımı oldukça kolaydır. Şehir merkezi ile Kampus arasında ise ulaşım, tarifeli minübüs seferleri ile sağlanmaktadır. Bu minübüsler, şehir merkezinde bulunan Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi önünden hareket etmektedir. Keskin Kampusü'nde ise ulaşim, Keskin ilçe merkezi ile Kampus arasında Keskin Belediyesi'ne ait tarifeli minibüs servisleri ile sağlanmaktadır.

  Burslar

  Bütün öğrencilere destek veren kurum ve kuruluşlar dışında, Kırıkkale Üniversitesi Yönetim Kurulu kararı ile başarılı fakat maddi olanakları yetersiz öğrencilere burs verilmektedir
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler
  Çevre Kulübü
  Edebiyat Kulübü
  Endüstri Mühendisliği Kulübü
  Felsefe Kulübü
  Folklor Kulübü
  Fotoğrafçılık Kulübü
  Gezi Kulübü
  Matematik Kulübü
  Mühendislik Kulübü
  Satranç Kulübü
  Sinema Kulübü
  Sosyal Hizmetler Kulübü
  Tarih Kulübü
  Tiyatro Kulübü
  Türk Halk Müziği Kulübü
  Türk Sanat Müziği Kulübü
  İşletme Kulübü
  Siyaset Bilimi Kulübü
  Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü
  Havacılık Kulübü
  Fizik Kulübü
  Uluslararası İlişkiler Kulübü
  Kırıkkale Üniversitesi Su Sporları Kulübü
  Kırıkkale Üniversitesi Spor Kulübü

  Fakülteler ve Bölümler

  Eğitim Fakültesi
  Fen Bilgisi Öğretmenliği (SAY)
  Sinif Öğretmenliği (EA)
  Sinif Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)


  FenEdebiyat Fakültesi
  Biyoloji (SAY)
  Biyoloji (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Fizik (SAY)
  Fizik (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Istatistik (SAY)
  Kimya (SAY)
  Kimya (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Matematik (SAY)
  Matematik (Ikinci Öğretim) (SAY)
  MütercimTercümanlik (Fransizca) (DIL)
  Sosyoloji (EA)
  Tarih (SÖZ)
  Tarih (Ikinci Öğretim) (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (Ikinci Öğretim) (SÖZ)


  Hukuk Fakültesi

  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Iktisat (EA)
  Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
  Işletme (EA)
  Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)
  Kamu Yönetimi (EA)
  Kamu Yönetimi (Ikinci Öğretim) (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (Ikinci Öğretim) (EA)


  Mühendislik Fakültesi
  ElektrikElektronik Mühendisliği (SAY)
  ElektrikElektronik Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Makine Mühendisliği (SAY)
  Makine Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)


  Tip Fakültesi

  Veteriner Fakültesi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırıkkale Üniversitesi Hakkinda Forum Tarih
Kırıkkale Üniversitesi Taban Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009
Kırıkkale Üniversitesine Sağlık Bilimleri Fakültesi Üniversiteler 11 Ocak 2009
2017 Kırıkkale nüfusu Kırıkkale Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Kırıkkale nüfusu kaçtır? Kırıkkale Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Kırıkkale Nüfusu Kırıkkale Tanıtımı 30 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş