Kırıkali Köyü Malkara Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kırıkali Köyü Malkara Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırıkali Köyü Malkara Bilgileri -Kırıkali Köyü Hakkında - Kırıkali Köyü Tanıtımı - Kırıkali Köyü Resimleri
  İlçe: MALKARA - İl: TEKİRDAĞ

  Köy Muhtarı: SEYFİ YAVER


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (282) 495 41 55

  Tekirdağ
  Bilgiler
  Nüfus 320 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 59300
  Alan Kodu 0282
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Tekirdağ
  İlçe Malkara
  Web Sitesi
  Kırıkali, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  KIRIKALİ KÖYÜ TARİHÇE

  Malkara ilçesinin doğusunda, îlçeye 18 km. uzaklıkta, 462 nüfuslu bir köydür. Köy üç tarafı bayırlarla çevrili bir vadiye kurulmuştur. Bu bayırlar; Cami bayırı, Keşkek bayırı, Tütünlük bayırı, Mezarlık bayırı, Dedeyamacı ve ıhlamurluk bayırıdır. Sadece batı yönü açık olup, bu yönde Hayrabolu suyunu takiben geniş bir ova yer almaktadır. Köyün en büyük akarsuyu Anadere olarak isimlendirilen Hayrabolu deresidir. Bu akarsu üzerine 1977 yılında Karaiğdemir Sulama Barajı yapılmıştır. Köyün içinden geçen köy deresi, eskibağlar deresi, cevizler deresi, çakalderesi Anadereye karışarak birlikte Ergene nehrine dökülmektedirler. Kırıkali koyunun kuruluş yılları Rumeli\'nin Osmanlılar tarafından feth edilmesindeki günlere kadar uzanmaktadır. Rumeli\'nin feth edilmesi ile birlikte Malkara ve çevresine Anadolunun çeşitli bölgelerinden getirilen göçebe aileler yerleştirildiği gibi Kırıkali köyüne de yerleştirilmiştir. Anadoludan gelen göçmenlerden Ali isminde ayağı kırık olan bir kişi buraya hayvanları için ağıl yapar. Bu şahısın kır ortasında yaptığı ağıldan dolayı buraya \" Kır ağılı \", ”kırağlı” denilmiştir. Ayrıca, Alinin bacağı kırık olduğu için buraya \" Kırıkali \" ismi de verilmiştir. Bugün Kırıkali denilmektedir. Köy 1828 -1878 yıllarında iki defa Rus işgaline uğramış. Balkan savaşlarında Osmanlılar yenilince Bulgar işgaline uğramış. I. Dünya savaşından sonra da Yunan işgaline uğramıştır. 14 Kasım 1922 yılında Malkara ile birlikte Kırıkali köyü de düşman işgalinden kurtulmuştur. Köyde ilk defa eğitim ve öğretime 1939 yılında başlanmıştır. 1961 yılında yeni okulun yapılması ile birlikte 5 yıllık eğitim ve öğretime geçilmiş ve taşımalı sisteme geçinceye kadar köydeki okulda öğrenime devam edilmiştir. Taşımalı sistemle birlikte köydeki öğrenciler Evrenbey İlköğretim okuluna taşınmaya başlanmıştır. Okuma yazma oranı % 100\' dür. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Yetiştirdiği başlıca ürünler ; buğday, arpa, ayçiçeği, şeker pancarı, mısır, nohut, fasulye ve çeşitli sebzelerdir. Köyde, süt ve besi hayvancılığı iyi bir şekilde yapılmaktadır. Günlük süt miktarı 2 ton civarındadır. Az da olsa bazı aileler küçükbaş hayvan da beslemektedir. Köyün en önemli özelliklerinden biri de son derece zengin kömür yataklarının bulunmasıdır. Köy zengin kömür yataklarının üzerine kurulmuştur. Bu özelliğinden dolayı köyün her tarafı madenciler tarafından delik deşik edilmiştir. Bu özelliğinden dolayı köydeki evlerin bazılarında önemli çatlamalar görülmektedir. Kömür sahiplerinin köyün altına da girerek kömür almaları neticesinde köyde önemli ölçüde tedirginlik yaşanmıştır. Daha sonra alınan idari tedbirlerle ocak sahiplerinin köyün altına girmeleri önlenmiş, köylülerde huzura kavuşmuştur.

  Kültür

  Köyün Yemekleri:

  Coğrafya

  Tekirdağ iline 55 km, Malkara ilçesine 17 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 320
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Seyfi Yaver

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG] sa
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kırıkali Köyü Malkara Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş