Kırık kemikler artık daha hızlı iyileşecek

'Genel Sağlık' forumunda Siraç tarafından 2 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kırık kemikler artık daha hızlı iyileşecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırık kemikler artık daha hızlı iyileşecek

  [​IMG]  Avustralyalı araştırmacılar, sentetik biyomateryallerin kemik greflerinin ve kemik hastalıklarının tedavi edilmesinde yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.

  Biyomateryalin kemik iyileşmesinin birinci aşamasını başlattığını söyleyen Queensland Teknoloji Üniversitesi'nden Dr. Cameron Lutton, "Biyomateryal kan ile birbirini etkiliyor ve erken kemik iyileşme olayını taklit ediyor" dedi.
  Kemik grefi (yaması) ya da sentetik materyaller iyileşme sürecinde yardımcı olarak kullanılıyor, ancak bunların bir sınırı var. Avustralyalı araştırmacılar tarafından üretilen biyomateryaller ise vücudun doğal pıhtılaşma sürecini ve kemik gelişimini teşvik ediyor.
  Araştırmacı Dr. Ben Goss, biyomateryallerde proteinleri çeken ve sonra püskürten polimerler olduğunu söyledi. Goss, "Biz doğru dengeyi elde ederek yeni kemik oluşturmak için doğru proteinleri çekeceğiz ve püskürteceğiz" dedi. Eğer denemeler başarılı olursa çok yakında önemli kemik defektine sahip insanlar üzerinde de testler yapılacak.
  Araştırmacılara göre, kemik hastalığı dünyada bir milyondan fazla insanı etkiliyor. Amerika'da doğal olarak iyileşmeyen kırıkları doldurmak için yılda yarım milyon kemik grefi gerçekleştiriliyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş