Kınalı Hasan Kimdir - Kınalı Hasan Hayatı

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

  1. Mavi_Sema

    Mavi_Sema Özel Üye

    Kınalı Hasan Kimdir - Kınalı Hasan Hayatı konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Kınalı Hasan Hakkında Bilgi,
    Kınalı Hasan Biyografi,
    Kınalı Hasan Bilgi


    Kınalı Hasan Kimdir Hayatı

    Çanakkale Zaferinin unutulmaz Kahramanlarından KINALI HASAN 1915..Çanakkale Savaşı’na katılan Kınalı Hasan kimdir?

    Cepheden kötü haberler gelmektedir. Şehit sayısı arttıkça daha çok asker gerekmekte ve askere alınma yaşı 18lere kadar düşmektedir. Hasanın köyü çok şehit veren köylerden biridir. Hasanın yaşı küçük olduğundan ve ailede başka erkek çocuk bulunmadığından yasal olarak askere gitmeme hakkı vardır. Babası bir şehittir ve ablasının kocası, eniştesinden hala bir haber yoktur. Bir yandan bu duygular onu askere çağırırken ve geceleri kabus haline gelirken, diğer yandan sevdiği kız Melekle bir gelecek hayali kurmadan edemez. Kalma ve gitme kararı kendisine aittir. Bu ikilem onu çok rahatsız eder. Ama o kararını gitmekten yana kullanır.

    Hasanın annesi Akça Kadın yavrusundan ayrılmak istemeyen ama vatan için gerekirse evladını kurban etmekten kaçınmayacak kadar cefakar bir Türk kadınıdır. Hasanı askere uğurlarken Hasanın saçlarını kınalar. Hasan ve daha sonra cephe arkadaşları ve komutanları buna bir anlam veremez. Hatta, bu durum zaman zaman bir espri konusu bile olur. Hasan diğerlerine göre hem yaş hem de fizik olarak daha ufaktır. Ama kendini sevdirmeyi başarır ve cesareti parmakla gösterilir hale gelir. Cephede Anadolunun dört bir yanından gelen yiğitlerle tanışır. Hepsi, kendi memleketinde sıradan biri iken burada kahramana dönüşürler.

    Son saldırıda Hasan ve arkadaşları şehit olur. Hasanın kınasını yadırgayan komutan kurtulur ve Akça Kadının kına olayını açıkladığı mektubu okur. Mektupta Akça Kadın, kınanın üç şeye yakıldığını söyler:

    Kurbanlık koyunlara, Allaha kurban olsun diye; Evlenen kızlara, kocasına kurban olsun diye; Askere giden gençlere, vatanına kurban olsun diye.
     

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kınalı Hasan Kimdir Forum Tarih
Çanakkale Savaşı'na katılan Kınalı Hasan kimdir ? Tarihi Bilgiler 30 Aralık 2010
Kınalıkoc İlköğretim Okulu Bilgileri Ahlat Bitlis Bitlis Tanıtımı 16 Ağustos 2012
Kınalıçam İlköğretim Okulu Yusufeli Artvin Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Ocak 2011
Kınalıada İlköğretim Okulu İstanbul Adalar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Kınalıtaş Köyü Kelkit Gümüşhane Gümüşhane Tanıtımı 8 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş