Kına Gecesi - Kına Gecesi Nasıl Yapılır?

'Evlilik Hazırlığı & Gelin Damat Giyimi' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kına Gecesi - Kına Gecesi Nasıl Yapılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Son yıllarda yerini bekarlığa veda partilerine bırakan kına geceleri yeniden moda En ünlüsünden en sadesine kadar artık herkes bu geleneği yaşatıyor Geçmişe olan merak artıp nostalji tutkusu baş gösterdiğinden bu yana, zamanla unutulup giden gelenek ve görenekler de yeniden yaşamımıza girmeye başladıBeş yıl öncesine kadar yerini bekarlığa veda partilerine bırakan kına geceleri de bunlardan biri Batı'ya özenen gençlerin filmlerde gördükleri bekarlığa veda partilerini kendi hayatlarında uygulamak istemeleri, ele yakılan kınayı demode bulmaları, belki de en renkli geleneklerimizden biri olan kına gecelerinin unutulmasına neden olmuştu

  [​IMG]


  Kına gecesi evlenecek olan kızın baba evinde geçirdiği son gece yapılan güzel adetlerimizden biridir.Kına gecesi ağıtlarla başlayan duygusal türküler hep bir ağızdan seslendirilir.Gelin kız 'hem ağlarım hem giderim' edasıyla gözyaşı döker.Halaylar çekilir, kına yakılır.Kına gecesi günümüzde yaşatılan geleneklerimizdendir.


  Kına gecesinin olduğu gün ya da birkaç gün öncesinde gelinin çeyizleri kız evinden alınır, oğlan evine getirilerek gelinin odası hazırlanır .Gelinin çeyizleri bazen düğünden birkaç gün önce kız evinde, bazen de düğün ve sonrasında oğlan evinde sergilenerek misafirlere gösterilir. Çeyiz kız evinden alınırken bir kişinin sandığın üstüne oturarak bahşiş istemesi oldukça yaygın olarak rastlanan geleneklerdendir. Kına gecesinin olduğu gün aynı zamanda günün erken bir saatinde erkek tarafından bir grup kadın, o gece yakılacak kınayı, gelinin giysilerini ve misafirlere ikram edilecek yiyecekleri eğlencelerle kız evine ***ürürler.


  Kına gecelerinde kaftan ya da bindallı giymeyi tercih ediyor . Bunlara genellikle pullarla işlenmiş kırmızı başörtüsü, kına eldivenleri ve kemer de ekleniyor. Hatta sadece gelin adayı değil, yakın kız arkadaşları da kadife veya atlas üzerine dival tekniğinde işlemeli ağır elbiseler bindallılarını giyerek geceye renk katıyor.


  Kına gecelerinin vazgeçilmez unsurlarından biri de gelin adayını ağlatmak için söylenen türküler . Bunların başında da "Yüksek yüksek tepeler" geliyor. Kına gecesinde kız evinde toplanan kadınlar bir süre eğlendikten sonra Başına kırmızı pullu al duvak örtü örtülen gelin, Daha önceden suyla yoğrulan kına, etrafında mumlar, kız arkadaşları veya Damadın akrabalarından birkaç kişi tarafından, kınayı gümüş bir tepsi içerisinde ortaya getirirler bunun bereket getireceğine inanılır. Daha sonra gelin bir yastığa oturtulur getirilen kına gelinin eline yakılırken kayınvalidesi avucunun ortasına bir altın koyar . Gelin avucundaki bu altını uğur ve bereket için saklar parmak uçlarına ve ayak baş parmaklarına kına yakılır acıklı türküler söylenerek gelin adayı ağlatılmaya çalışılır. Bu çabaya direnip birkaç damla gözyaşı akıtmayan gelin adayına ise pek rastlanılmıyor. Arkadaşları da kısmetleri açık olsun diye kendi ellerine kına yakarlar


  Gençlerin geleneksel türküleri ve kına adetlerini iyi bilmediği için bu gecelere genellikle kadınlardan oluşan profesyonel türkü grupları çağırdıklarını söylüyor . Kına, genellikle kız evinde düzenleniyor. Ama son zamanlarda popüler kulüpler, oteller de bu özel gün için tercih ediliyor. Otellerin sağlık kulüplerinde bakım veya hamam sefası yaparak da kına gecesi düzenlenlenmektedir..


  Kına Gecesi manileri
  Karayer Karayerde (Van)
  Ağrı Dağı'nda Uçtum (Ağrı)
  Diyarbekir Bu Mudur? (Urfa)
  Ardahan' in Yollarında (Ardahan)
  Karanfil Eken Bilir (Diyarbakır)
  Su Sızıyor (Ankara)
  Evlerinin Önü Bulgur Kazanı (Denizli)
  Ekin Ektim Çöllere (Yozgat)
  Elinde Oya (Van)
  Asmalıdır Evimiz & Ay Bulutta (Orta Anadolu)
  Haram Sudan Atladım (Diyarbakır)
  Kaleden Kaleye Şahin Uçurdum (Adıyaman)
  Yoğurt Koydum Dolaba (Gaziantep)
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Hüznün ve mutluluğun bir arada yaşandığı gün; kına geceleri… Eskiden çok özel ritüellerle kutlanan kına geceleri şimdilerde kızların bir araya geldiği bekarlığa veda partileri adına kutlanıyor… Uzun bir kına yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz?

  [​IMG]

  Birçok kültürün en önemli parçalarından biridir düğün törenleri . Düğün törenleri içinde yer alan, gelinin baba evinde kalacağı son gece yapılan kına gecesi ise en duygu yüklü olanıdır. Bölgeden bölgeye değişse de hüzünlü, yanık bir ezgi ile söylenen ağıtlar bu eğlence gecesinin olmazsa olmazıdır..
  Günümüzün yükselen trendi kına gecelerine gelin bir de geleneksel pencereden bakalım


  Pazartesi günü çeyizin yolculuğu…

  Eskiden düğün eğlencelerine pazartesi günü çeyizin damat evine gönderilmesiyle başlanırdı . Çeyiz alayının önünde kumaşlar, meyve ve çiçeklerle ağaç şeklinde süslenmiş nahıllar (Osmanlı geleneğinde düğün, sünnet alayı türünden eğlencelerde ağaç şeklinde yapılan, üzerinde balmumundan insan, hayvan, meyve, çiçek, gemi modelleri bulunan, çeşitli mücevherler, renk renk kağıtlardan kurdeleler ve gümüş yapraklarla bezeli şenlik süsü) taşınırdı. Salı günü yapılan gelin hamamından sonra, Çarşamba akşamı gelin evinde kına gecesi düzenlenirdi. Bu sırada beyler de selamlıkta ya da damat evinde eğlenirlerdi. Kına gecesinde gelin, genç kızlar ve yengeler, bindallı adı verilen, kadife veya atlas üzerinde dival tekniğiyle işlenen ağır elbiseler giyerler, gelinin yüzüne pullu al duvak örtülürdü.. Bütün misafirler yerlerini aldıktan sonra, kayınvalide kendi getirdiği ipek kumaşı yolluk gibi önüne serdirirdi. Gelin ve arkadaşları, ellerinde yanan mumlarla ve gelinin başına bereket paraları saçarak davetlilerin yanına gelirlerdi. Gelin, yere serilen kumaşın üzerinde yürüyerek kayınvalidesinin elini öpmeye giderdi. Ortaya kuruyemiş, çörek, badem şekeri getirilir, kına gecesine özgü türkü ve maniler söylenerek gelin ağlatılır, bunun bereket getireceğine inanılırdı. Daha sonra gelin bir yastığa oturtulur, kayınvalidesi avucunun ortasına bir altın koyar, mutlu evliliği olan bir kadın tarafından gelinin avuçlarına, parmak uçlarına ve ayak başparmaklarına kına yakılırdı. Gelin avucundaki bu altını uğur ve bereket için saklardı. Arkadaşları da kısmetleri açık olsun diye kendi ellerine kına yakarlardı.
  Damadın akrabalarından birkaç kişi, kınayı gümüş tepsi içinde ve üzerine iki mum dikerek gelin evine getirirlerdi
  Değişen kına geceleri


  Osmanlı’dan itibaren kına gelenekleri de değişime uğradı; bu değişime göre kına geceleri düğünden bir gün önce kız evinde yapılmaya başlandı ... Kına gecesi gelin evine gelen misafirlere kuruyemiş ve içecek ikram edilir, kına yakılana kadar oyunlar oynanır, halaylar çekilirdi. Gelin önce şık bir tuvalet giyer ancak kına yakılacağı sırada üzerini değiştirerek bindallı denilen kadifeden yere kadar uzanan kaftan türünde bir giysi giyerek, başına kırmızı bir örtü örtülürdü. Kına yakılmadan önce gelin ve damadın oturması için salonun ortasına birer sandalye konur ve erkek tarafının getirdiği kına, mumlarla süslü bir tepside hazırlanırdı. Genç kızların ellerine birer mum verilir; önce elinde kına tepsisiyle erkek çocuğu ve güzel evliliği olan bir hanım, arkasından gelin, onun arkasından da ellerinde mumlar olan genç kızlar türkü söyleyerek boş sandalyelerin etrafında dönerler. Sonra gelin ve damat sandalyeye oturur, bu sırada içli türküler söylenmeye devam edilir. Amaç gelini ağlatmaktır. Erkeğe de aynı şekilde kına yakılıp eldiven geçirilir. Daha sonra gelinin başındaki kırmızı örtü açılır ve kına misafirlere dağıtılır. Gelinin evlenmemiş bekar bir arkadaşı kimseye çaktırmadan kırmızı kına örtüsünü gelinin başından çalarsa onun da kısa sürede evleneceğine inanılır.
  Genellikle çok yakın akrabalar ve arkadaşlar kına gecesine katılır oldu Kınanın yakılacağı gün kız evine bayrak asılır, bu düğünün başladığı anlamına gelirdi

  Bunları biliyor muydunuz?
  Kına gecesinde söylenen kına ağıtları, tıpkı ölüm ağıtları gibi belli bir tören unsuru taşıyan ağıtlardır . Yalnızca kadınlar tarafından, geline kına yakılırken ve genellikle sazsız, çalgısız söylenir. Kına gecesinde amaç gelini ağlatmaktır.. Kına ağıtlarında ağırlıklı tema ayrılık ve gurbettir. Bu ağıtların oluşumunda coğrafi özellikler, ağıtı yakanlar tarafından sıklıkla kullanılır.
  Eğer ağlamazsa “kocada gönlü var” şeklinde yorumlanır ve ayıplanır
  Nasıl bir kına gecesi?


  [​IMG]


  Kına gecesi ritüeli günümüzde, özellikle büyük şehirlerde yerini bekarlığa veda partilerine bıraktı . Artık düğünden birkaç gün önce ve farklı eğlence mekanlarında düzenleniyor kına geceleri. Eskiden evlerden dışarı taşan kına eğlenceleri, şu sıralar popüler barlarda, SPA merkezlerinde, otellerde, karaoke barlarda yapılıyor. Kına gecesi düzenlenecek mekan, çoğunlukla gelin adayının arkadaş ve akrabaları tarafından kapatılıyor. Dansözlü, sazlı sözlü eğlence başlıyor. Kimi zaman bu kutlamaya erkek tarafı da katılıyor.. Hem kızlarla çene çalalım hem de düğünden önce biraz güzelleşelim diyenler ise soluğu SPA merkezinde alıyor.
  Hem ağlarım hem giderim durumu gece boyunca sürüyor
  Kına deyip geçmeyin

  Orta Asyalı kadınlar kınayı süslenmek ve kendilerini diğer kadınlardan farklı göstermek için kullanır, törenlerde birbirlerini boyarlarmış . Kadınların bol göz yaşı döktükleri ama eğlencenin de bol olduğu bu geceler özellikle Hindistan’da oldukça yaygın. Kına yakılan kadın, kınanın vücudundan yok olmasına kadar hiçbir işte çalıştırılmaz, hatta kutsal sayılırmış. Ayrıca bazı ülkelerde kınanın bol şans getirdiğine de inanırlarmış.

  İlginç kına gecesi ritüelleri
  Muğla’da kınası yakılan gelin adayı, “bebeğin ana rahmindeki pozisyonunda” odanın ortasına yatırılır . Kucağına aynı pozisyonda bir erkek çocuk, sırtına da bir kız çocuk yerleştirilir. Bir süre sonra çocuklar alınarak kadınlar teker teker odadan çıkar ve gelin sabaha kadar odada tek başına kalır.

  Afyon Dinar’daki Türkmen kınasına katılan kadınlar “tarla sattıran” adında ilginç kıyafetler giyerler . Rengarenk pullarla işli etek, ceket, şalvar ve sarı-siyah fosforlu, yün çoraplardan oluşan kıyafeti, rengarenk tüllerle “tavus kuşu”nu çağrıştıran başlık tamamlar. Damat, kına merasimine gelirse ıslatılarak kovulur.

  İzmir’de kına töreninden sonra arabalara binilerek deniz kenarına gidilir ve gelin deniz suyuyla ellerini yıkar .

  Erkek gözüyle kına geceleri


  Biz kızlar kına gecelerine pek meraklıyız ancak erkekler tarafından bizim bu ilgimiz gereksiz karşılanabilir . Erkeklerden duyduğumuz kına gecesi yorumlarını merak ediyorsanız…

  * Garip ritüelleri olan gecedir bu . Misal, kayınvalide kına yakmak için gelinin elini tuttuğunda gelin kızımız avucunu açmaz. Kaynananın kınayı yakabilmesi için gelinin eline altın koyması gerekmektedir. Bir de artık son çıkan parçalarla “Yüksek yüksek tepelere” adlı nostaljik eserimizin pabucu dama atılmıştır.
  * Evden ayrılacak kızı, haliyle annesini ağlatmaktan başka bir işe yaramayacak olan gereksiz bir törendir.
  * Kına gecesi bir grup ergin kadının eğlenmeye mi, üzülmeye mi geldiklerini kendilerinin de bilemedikleri bu garip durum karşısında elde mum gezdirmek, ellerine kına yaktıkları, sürekli oynadıkları bunun yanında ağlamayı da ihmal etmedikleri müsamere çeşididir.
  * Gelin ağlatma gecesidir.
  * Kadınlar arasında, düğünden bir gün önce gelin için yapılan bir tür bekarlığa veda partisidir.

  Kına gecesinin olmazsa olmazları

  Şimdi bilinmese de eskilerde kına gecesinin belli başlı aksesuarları vardı ve kına farklı şekillerde yakılırdı…
  Kına elbisesi (bindallı)
  Gelin kemeri (bindallı üzerine takılan gelin süsü)
  Kına takımı (kırmızı pullu gelin başı örtüsü, eldiven ve mendil)
  Çarık
  Kına
  Kına sepeti (misafirlere sunulan keseler)
  Kına tepsisi

  Kına şekilleri

  Sıvama: Elin bileğe kadar hiç boşul bırakmadan,
  Yüksük: Yalnızca parmak uçlarına,
  Kuşgözü: Avuç içine tekerlek şeklinde,
  İp kınası: Ele ip sarılarak, kına yakılmasıdır.

  Sizin kına gecesi seçiminiz…

  SPA iyi bir tercih olacaktır . Hep birlikt eo muhteşem jakuzi, sauna, bitki banyolarının tadını çıkarır, vücudunuz gevşeyip toksin atarken, siz de kızlarla koyu bir sohbete dalabilirsiniz. Doğa ile baş başa kalmak da ilginç bir deneyim olabilir. Ama mekan mekan gezmek yerine evimde olayım diyorsanız işte size birkaç öneri:

  Kına gecenizi evinizde düzenliyorsanız, kız arkadaşlarınızdan yıllardır bir köşeye aıp giymedikleri en rüküş kıyafetlerini giymelerini isteyin . Gece boyunca dans edip, eğlenin. Emin olun birbirinize gülmekten kırılacaksınız.. Ayrıca gecenin en rüküşü siz olmalısınız.
  Tabi bu eğlenceli görüntüleri kameraya alması için birini ayarlamayı da unutmayın
  Kızlar bir araya gelince en çok ne yapmayı sever? Evet pijama partisi! Neden kına gecenizde de pijama partisi vermeyesiniz? Herkes en çılgın pijamasını giysin, siz isterseniz şık bir gecelik de giyebilirsiniz. Bütün gece eski günleri anıp şarkılar söyleyebilirsiniz. Erkekleri çekiştirmek için bulunmaz bir fırsat!

  Kızları evinizde toplayıp eski okul yıllıklarınızı ve fotoğrafları ortaya çıkarın .. Duygusal bir kına gecesi isteyen gelinler için ideal. Ne de olsa her gelin biraz ağlamalıdır!
  Eski günleri anarken hem gülmekten kırılacak hem de zaman zaman hüzünleneceksiniz
  Bir catering firmasından yardım alarak evinize açık bir büfe hazırlatın.. Bir akşamlık rejimlere ara verin. Küçük bir uyarı: Gelinliğinize rahatça girmek istiyorsanız bu partiyi düğüne en az bir hafta kala düzenleyin.
  Özellikle de tatlılara ağırlık verin ve yiyebildiğiniz kadar yiyin
  Daha ilginç bir şeyler için bir falcıyı evinize davet edin. Kızlar bu fikre bayılacaklar. Bütün arkadaşlarınızın ve sizin sırayla falınıza baksın. Böylelikle hem eğlenip hem de geleceğinizi öğrenirsiniz ve bir taşla iki kuş vurursunuz.. Ancak falcıya geleceğiniz hakkında pozitif şeyler söylemesini tembih etmeyi de unutmayın
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kına Gecesi Kına Forum Tarih
Kına Gecesi Kıyafetleri Evlilik Hazırlığı & Gelin Damat Giyimi 2 Nisan 2010
Kına Gecesi Kıyafetleri - Bindallı Modelleri Bayan Giyimi & Bayan Modası 24 Şubat 2010
Kına Gecesi İçin Harika kıyafetler Populer markalar & Moda 1 Haziran 2009
Yalova kina gecesinde ve düğünlerde söylenen maniler Yalova Tanıtımı 4 Nisan 2009
Kına gecesi hakkında detaylı bilgiler Aşk-Sevgi-Evlilik Sözleri 18 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş