Kınıkkoz Köyü Göksun Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kınıkkoz Köyü Göksun Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kınıkkoz Köyü Göksun - Kınıkkoz Köyü resimleri - Kınıkkoz Köyü hakkında - Kınıkkoz Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: GÖKSUN - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı: Hamit BOZKURT


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Telefon: 745 10 14

  Kınıkkoz, Kahramanmaraş ilinin Göksun ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy, Avşar boyuna mensuptur.köy selçuklu yerleşkesi olarak tarih içerisinde kullanılmıştır.selçuklular bu bölgede konmuşlar,anadoluda zeytin ermenileriyle mücadelelerde bulunmuşlardır.çeşitli kazı çalışmaları sonrası,alapınar mevkiinde tarihi materyaller bulunmuştur.köy sınırları içerisinde selçuklulardan kalma örenyerleri bulunmuştur köyde define arayanlarda bulunmakta olup keşifler yaygınlaşmıştır.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri özetle şöyledir;düğünlerde kartalo isimli oyun,kız kaçırma orta oyunu kendine has tarihi olan gelenekleridir,aynı zamnada düğün esnasında seğmen gelme adı verilen,silah atma ve karşılama töreni vardır. En yaygın yemekleri içli kömbe,içli köfte,pakla köftesi,toga,lepeç, bulamaç,hatise,tarhana çorbası,malta,boranı ve tatlı olarak ise şekerli kömbe ve bilik çöreği vardır.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 124 km, Göksun ilçesine 34 km uzaklıktadır.3027 m. yüksekliğindeki berit dağının eteklerinde kurulan köy bir çok su kaynağıyla beslenmektedir.yaylacılık turizmi,arıcılık ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve avcılık için seçkin bir coğrafi özelliğe sahiptir.yörede morun yatağı.yağlı oluk,çavdar,dildenli yurt,çatak,eğri söğüt,tozlu,topaktaş,daşın dibi gibi çeşitli yayla alanlarına sahiptir.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisinde olmasına rağmen karasal iklim görülmektedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 562
  1997 589

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle de koyun peyniri, tereyağı kalitelidir. Son yıllarda kendine has özellikleri ve tadı bulunan çok lezzetli tamamen doğal olarak üretilen ÇİLEK tarımı yapılmakta ve köyün ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. günümüzde: çilek, elma, ceviz,hayvansal ürünler köy ekonomisinin can damarıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  [ [2009]] osman bozkurt
  Seçim Yılı Muhtar
  2004 Hamit Bozkurt
  1999 Nejmi HINIK
  1994 Yusuf GÜRBÜZ
  1989 Ali GÜRBÜZ
  1984 Kadir GÜRBÜZ

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kınıkkoz Köyü Göksun Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş