Kınık Köyü Akçakoca Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kınık Köyü Akçakoca Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kınık köyü resimleri - kınık köyü tanıtım - kınık köyü resimleri  Kınık, Düzce ilinin Akçakoca ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı önceleri kadı köyü olarak bilinirdi. Köyde eskiden kadı (yargıç) bulunurmuştu. Diğer köylerde bu kadıya bağlımışlardı. Köyün eski yeri emköy denilen bölgede imiş sonraları şu an olduğu bölgeye yerleşmiştir, 1980'li yıllarda köyün adı kınık olarak resmiyen değiştirilmiştir. Köyün halkı Manav Türkleri'dir. Köyde ilk ikamet eden aileler şunlardır, Harun aliler-(Özcan), Yusuflar-(Erdoğan),Ali Onbaşılar-(YILDIRIMLAR)-Habipler-(Çakmak), hacıahmetler-(Başar), hanifeler-(Yılmaz) raşitler-(Öztürk) alimoğular (eren) fisenbeyler (Ertürk) dursunlar (karayel) sülaleridir. Köyünbahsedilen aileleri nin daha evvel nerden buraya geldikleri konusunda bilgi yoktur. bu aillelerin dışındaki aileler Karadeniz Bölgesi'nden göç yoluyla köye yerleşmişlerdir. Köyde Osmanlı Manav Türkleri kültürü hakimdir.
  Kültür

  Köyde kültür Osmanlı Manav Türkleri'nin kültürü hakimdir. Fırında yapılan mancarlı pidesi meşhurdur, köydeki kadınlar fınların başlarında bir arada olarak mancarlı pide yaparlar. Akçakocada mancarlı pidenin meşhur oluşu buradan kaynaklanır. Hıdrellez ve aşure günlerinde köyde aileler kendi aralarında toplanarak okulun bahçesinde büyük kazanlarda keşkek çorbası (yakalşık 20 çeşit bakliyattan oluşan çorba) pişirirler yer sofralarında herkese ikram ederler buda bizin köyümüzün unutulmaz biryanıdır.
  Coğrafya

  Düzce iline 43 km, Akçakoca ilçesine 4 km uzaklıktadır. Doğusun beyören kuzeyindeortanca, batısında Göktepe, güneyinde Kirazlı köyleriyle komşudur. Köyün batısındanve doğusundan iki adet dere geçmektedir, köyün adı da batısından geçen Kınıklı deresinin adunı almıştır. Köyün rakımı alt bölgeler 150, üst bölge 200 m'dir.

  Köy içme suyunu güneyinde bulunan doruk dağından gelen şu anki şifalı suyun bir kolu olan pınar suyun dan yaklaşık 12 km mesafeden karşılamaktadır. Fakat yaz aylarınada yaşanan su sıkıntısından dolayı doğusunda buluban su çıkarı diye adlandırdığımız bir pınardan pompa yardımıyla koye takviye su pompalanmaktadır. Köyün yolları asflat olup yolları geniştir ,köy içi parke döşelidir. Çevre düzenlemesi yapılmıştır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 234
  1997 328

  köyde genelde orta yaşın üzerinde kişiler ve yaşlılar devamlı durmaktadır. Genç nufus genelde iş imkânı az olduğundan başka il ve ilçelere göç etmişlerdir. Yaz aylarında köye gelmektedirler. çocuk nüfüsü çok azdır. köy de okul kapalıdır. öğrenciler taşımalı sistemle akçakocadaki okullara gitmektedirler. köy akçakocaya çok yakın olduğundan genelde akçakoca terçih edilir.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyün başlıca geçim kaynağı fındıkçılık, seracılık, tavukçuluk az miktardada yeni oluşmakta olan kivi üetimi dir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. MUHTAR SAMİ BAŞAR, AZALAR= AHMET AYDIN,İSMAİL ÖZCAN ,HARUN ÖZCAN
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Taşımacılığısağlayan Sefer Ertürk´tür. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kınık Köyü Akçakoca Forum Tarih
Kınık Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kınık Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Kınık Köyü Hakkında Bilgi Selçuklu Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Yaylaköy Köyü Hakkında Bilgi Kınık İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Sucahlı Köyü Hakkında Bilgi Kınık İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş