Kınık Köyü İnegöl Bursa

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kınık Köyü İnegöl Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kınık Köyü İnegöl Bilgileri - Kınık Köyü Hakkında - Tanıtımı -Kınık Köyü Resimleri
  İlçe: İNEGÖL - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: ENDER BAYRAM  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0224 721 24 68

  Cep Telefonu:

  0537 486 59 83

  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 225 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16700
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe İnegöl
  Web Sitesi
  Kınık, Bursa ilinin İnegöl ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı selçuklulara bağlı olan kınık boyundan gelmektedir. Bu nedenle köy halkının çoğunluğu kendini "manav" milleti olarak tanımlamaktadır. Osmanlı'nın ilk kurulan köylerindendir,osmanlı tarihindede tarihi bir belge olmamasına rağmen köyün yaşlıları tarafında 1900 yıllarına kadar bile şehir olduğu söyleniyor. Fakat yunan işgalinde, işgale karşı direndiği için yunan kuvvetleri tarafında ateşe verilip,yok edilmeye çalışılmıştır. herşeye rağmen şehrin külleri içinde bir kaç ahşap ev ayakta kalmayı başarmıştır. köyün çevresinde tarla işlerinde çalışan köylüler toprak altından devamlı bir suretde temeller, temel taşları, kiremit tulaları ve bunlara benzer ev yapımda kullanılan eşyalar,bazen osmanlı devrine ait sikkeler ve süs eşyaları bulunmaktadır.

  Kültür ve sosyal yaşam

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında ayrınıtlı bilgi yoktur. Kınık Köyü Futbol Takımı 1992'de kurulmuştur. Takımın renkleri Yeşil ve Beyaz'dır

  Coğrafya

  Bursa iline 61 km, İnegöl ilçesine 16 km uzaklıktadır. Kınık Dağının eteğinde kurulan köyün toprakları Mezit Deresi ile sulanmaktadır. Köyün ön yüzü geniş bir ovaya açılmaktadır. ayrıca köyümüz arkasına aldığı güzel ormanıyla doğanın güzelliğine kendini bırakmıştır. Çok temiz bir havası vardır doğa güzellikleriylede farklı bir yerleşim yeridir yaz aylarında bir çok aile piknik yapmak için bizim alanlarımızı kullanmaktadır

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 225
  1997 245

  genç nüfus son yıllarda köyde ikamet etmemekte, başta inegöl ve bursa olmak üzere büyük yerleşim yerlerini tercih etmektedir. Köyün nüfusu son yıllarda azalma göstermektedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yerleşim itibariyle hem dağ hem de ovanın bulunması üretilen ürünlerin çeşitliliğini artırmıştır. Köyün yanından geçen Mezit 1 deresi ürün çeşitliliğinin artmasına katkıda bulunmaktadır. Kestaneden çileğe kadar Turunçgiller hariç her türlü meyve ve sebze köyde yetiştirilmektedir.

  Son yıllarda inegöl ve çevresinde sanayileşmenin artması ile birlikte köy halkı fabrikalarda çalışmaya başlamıştır.

  Köye 1 km.uzaklıktaki Kınık Maden Suyu İşletmesi köyün tanıtımında ve ekonomisinde önemli rol oynamaktadır. Köy halkının eğitim düzeyi yüksektir. Okuma yazma bilmeyen hemen hemen yok gibidir. Akademisyen, psikolog, mühendis, öğretmen, polis olan çok sayıda kişi, dışarıda yaşasalar da, köy ile irtibatlarını sürdürmektedirler.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ender Bayram
  2004 - Ender Bayram
  1999 - Hayri Asa
  1994 - Ahmet Aydın
  1989 - Osman Yıldız
  1984 - Mehmet Mirasyedi

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy Muhtarlığına ait haftanın her perşembe günü sabah 09.00 da inögöl'e gidiş 13.00 de köye dönüş yapan servis aracı vardır. Ayrıca bu servis toplu taşımalı sistemde köy öğrencilerini taşımaktadır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kınık Köyü İnegöl Forum Tarih
Kınık Köyü Hakkında Bilgi Sivrihisar Eskişehir Eskişehir Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kınık Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Kınık Köyü Hakkında Bilgi Selçuklu Konya Konya Tanıtımı 23 Ocak 2011
Yaylaköy Köyü Hakkında Bilgi Kınık İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010
Sucahlı Köyü Hakkında Bilgi Kınık İzmir İzmir Tanıtımı 9 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş