Kılavuzlar Köyü Merkez Karabük

'Karabük Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kılavuzlar Köyü Merkez Karabük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Kılavuzlar Köyü - Kılavuzlar Köyü Hakkında - Kılavuzlar Köyü Tanıtımı - Kılavuzlar Köyü Resimleri  Tarihi

  Kılavuzlar köyü eskiden şimdiki kılavuzlar köyü mezarlığının bulunduğu alanın kuzey bölümünde bulunmaktaydı.İnsanların bahçeleri ise 100 yıl mevkii ve şimdiki kılavuzlar köyü topraklarıydı.Daha sonra köyde çıkan büyük yangın insanları göç mecburiyetinde bıraktı.Eldeki kaynaklara göre göç zamanı tam olarak bilinmemektedir.1950 li yıllar olarak tahmin ediliyor.

  Kültür

  Köyün yemekleri: "keşkek" yemeği köyümüzün en ünlü yemeğidir.Sıklıkla bayramlarda yapılır. Yalnız hariç zamanlarda da yapılmaktadır.Keşkek,et ve buğday ikilisinden yapılan lezzetli bir karışımdır. Keşkek tencereleri önceden yakılmış ekmek fırınında sıcak taşların üzerine akşamdan yerleştirilir. Fırının ağzı çamur ile hava almayacak şekilde kapatılır ve yaklaşık 10 saat pişmeye bırakılır. Adı ne kadar tuhaf gelse de tadı mükemmeldir.

  Coğrafya

  Karabük merkezine 6 km uzaklıktadır. Safranbolu'ya ise daha da yakındır. Köyün yakınından Araç Çayı akar.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Sebze ve meyve yetiştirilir. Genelde seracılık yapılır. Yaz aylarında çok yoğun iş temposu vardır,kışın fazla ürün yetişmediği için yazın olduğu kadar iş yoğunluğu yoktur.


  DİĞER ÖZELLİKLERİ
  Ptt şubesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. bunların yanında Kerim gıda pazarı, Yamanoğlu Market ve Kılavuz Market vardır. Karabük İl Jandarma Komutanlığı köy sınırları içerisindedir. Ayrıca KARABÜK ÜNİVERSİTESİ bu köydedir. Yeni yapılmakta olan olimpik yüzme havuzu vardır. Karabük ilinin yayılımı, toplu konut yapımları bu köy çevresinde gelişmektedir. Okuma yazma oranı çok yüksektir.

  Son yıllarda Karabük genelindeki ÖSS şampiyonları bu köyden çıkmaktadır.2008 ÖSS Türkiye birincisi olan BİRCAN UZUNOĞLU bu köydendir.Hacettepe Üniversitesinde yabancı dil eğitimi öğrenim gören Mesude,Karabük Mehmet Vergili Fen lisesi öğrencisi Hilal,Karabük And. Öğrt. Lisesi öğrencisi Berkan da başarılı çocuklarımızdır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kılavuzlar Köyü Merkez Forum Tarih
Kılavuzlar Köyü Demirci Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Kılavuzlar Köyü Bozdoğan Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010
Kılavuzlar Köyü Sultanhisar Aydın Aydın Tanıtımı 8 Nisan 2010
Kılavuzlar Köyü Karamanlı Burdur Burdur Tanıtımı 4 Nisan 2010
Kılavuzlar Köyü Göynük Bolu Bolu Tanıtımı 31 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş