Kılçan Köyü Karamanlı Burdur

'Burdur Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kılçan Köyü Karamanlı Burdur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kılçan köyü bilgileri - kılçan köyü tanıtım - kılçan köyü resimleri  Kılçan, Burdur ilinin Karamanlı ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği konusunda kesin bir bilgiye sahip degiliz.

  1) Bir rivayete göre, Türkmen yörüğü olarak bin yıl kadar önce burayı mekan tutan atalarımız besledikleri keçi sürüleriyle geçimlerini sağlamışlardır. O zamanlar etraf çok yoğun bir ormanla kaplıdır. Orman içinde sık sık kaybolan hayvanları bulabilmek için bütün keçilere çan takılmıştır. Ayrıca keçi sürülerinin kılları günlük yaşamın çok önemli bir unsurudur. Keçi kılından yapılan dokumalar; çuval/harar olur ürünlerin depolanmasında kullanılır , haba olur evin/çadırın tabanına serilir, çatı yerine çadırın üstüne gerilir...Sonuç olarak, geçmişin yaşam kültürü içinde çok önemli bir yeri olan "KIL" ve "ÇAN" ın birleşmesinden KILÇAN adı doğar.

  2) Akla daha yakın olan diğer bir varsayım ise şöyledir; Bin yıl kadar önce buraya gelen atalarımızın Orta asyadan ilk çıkış yeri, şimdi Çin sınırları içinde kalan Dogu Türkistan'ın KULÇAN eyaletidir. Geldikleri yerin adını yaşatmak için yerleştikleri bu yere verdikleri Kulçan ismi,zamanla değişerek KILÇAN'a dönüşmüştür. Doğu Türkistandaki Kulçan halkının, gerek fiziksel özelliklerinin ve gerekse yaşam kültürlerinin bizlere son derecede benzemesi yanında, Kulçan ve Kılçan adları arasındaki benzerlik bu varsayımın çok daha gerçekci olduğunu düşündürmektedir.

  YERLEŞİM YERLERİ

  İlk yerleşim yerinin ardıçlık içindeki bir bölge olduğu biliniyor. Bu durum; hem köyün yaşlıları tarafından nesilden nesile aktarılarak gelen; "O zamanlar orada çokca bulunan yılan, çıyan türü sürüngen hayvanların çokluğundan duyulan rahatsızlık dolayısıyla başka bir yerleşme yerine taşınma ihtiyacı duymuşlar" şeklindeki bilgilerden, hem de orada bir yerleşim yapıldığını gösteren taş yığınlarının varlığından anlaşılmaktadır.

  İkinci yerleşim yerinin, Kılçan/Sazak yolu üzerinde kocaçayır civarındaki eski mezarlığın üst tarafında olduğu tahmin ediliyor. Vaktiyle orada mekan tutulduğunun bir işareti olarak, 1897 yılına kadar bütün cenazelerin bir alışkanlığın sürdürülmesi şeklinde, köye 2 km. mesafede olmasına rağmen yine bu mezarlığa defnedilmiş olmaları gösterilebilir. Köyün şimdiki mezarlığına ilk defnedilen kişi, İstiklal harbi gazilerinden olan Kubuş lakaplı Merhum İbrahim Sertkaya'nın kendisiyle aynı adı taşıyan babasıdır. Ve tarih 1897'dir.

  Köyün şimdiki bulunduğu yer, üçüncü ve son yerleşim yeri olmaktadır..
  Kültür

  Köy dügünleri Köy dügünleri genellikle 3 gün 2 gece yapilir.Ilk iki günde misafirle kazanlarda pisirilen yemekler ikram edilir. Dügünün ikinci gecesinde köy gencleri piyesler hazirlayip bunlari sunarlar.Ayrica efe gösterileride yapilir. Eger köyden gelin cikacaksa köy gencleri damatdan kiz parasi alirlar.

  Köy yemekleri Kılcan köyünün popüler yemekleri arasinda bulgur pilavi,kuru fasulye gibi yemekler bulunmaktadir.Tarhana çorbasıda sofralarımızın olmazsa olmazlarındandır. Ayrıca; İçinde ot bulunduğundan dolayı ot böreği dediğimiz börek çeşidi , katmer olarak adlandirdigimiz başka bir börek türü ve haşhaşın pekmez ya da şekerle karıştırılmasıyla yapılan bir başka ekmek türü olan kömbe köyümüzün vazgeçilmezleridir.

  Köy halki Yaz aylari Kilcan köyünün en kalabalik oldugu zaman olarak bilinir.Kilcan köyünün insani genelikle yurt disinda yani Almanya,Avusturya ve Arabistanda yasamaktadir.Yurt icinde ise Denizli,Izmir ve Antalyada.Bu yüzden Kis aylarinda cok sayida insana rastlanmaz ancak emekli olup yasamlarini Kilcan köyünde sürdüren insanlar rastlarsiniz. Kilcan Köyünün insani sicakligi ve cana yakinligi ile bilinmektedir.Kardeslik birlik ve beraberlige cok önem verir Kilcan halki ve her nerede olursa olsun hep birlik beraberlik görüntüsü cizerler.

  Kilcanspor Kilcan köyünün vazgecilmez tutkusu Futbol'dur.Kilcansporun basarilari arasinda Karamanli ilcesinin düzenledigi Kaymakamlik kupasindaki 1.liğidir.Kılcanspor 2009 yazındakı turnuvada husranla sonuclanmıstır.
  Coğrafya

  Kilcan Köyü Burdur iline 71 km, Karamanlı ilçesine 8 km uzaklıktadır.Köyümüzün bulundugu bölge Yayla bölgesi olarakta bilinir.Ayrica köyümüze 3km uzaklikta "Sarimsaklioluk" aile mesire yeri bulunmaktadir.Komsu köyleri 4km uzaktaki Tefenni ilcesine bagli olan Sazak köyü ve 7 km uzakliktaki Ece köyüdür.Tefenni ilcesine uzakligi 12 km dir.
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yazin sicakligi yayla bölgesi oldugundan kilcanda pek hissedilmez.Kislari cok soguk gecer.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 185
  2000 191
  1997 185
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Teknoloji ve ekonomik yapıdaki gelişmelere parelel olarak tüketim alışkanlarının büyük değişime uğramasıyla pekçok köyde olduğu gibi Kılçan'da da bir çöp sorunu vardır. Tabiatta yüzyıllarca kaybolmayan sanayi ürünleri ambalajlarının, çeşitli plastik maddelerin, dönüşümü olmayan şişelerin, nylon torbalarin, inşaat artıkları ve evsel atıkların... herkesin kolayına geldiğince rastgele köyün etrafına serpiştirilmesi zamanla önemli bir çevre kirliliği yaratmıştır.

  Çözüm için köy halkının bu sorunun farkında olmasına, muhtarın bu konuda inisiyatif kullanmasına ve gerekiyorsa kaymakamlığın desteğine ihtiyaç vardır. En azından; köylünün etrafa rastgele çöp atması yasaklanabilir. Haftanın 3/4 günü damperli römorku olan bir traktör akşam saatlerinde köy sokaklarında dolaştırılarak evlerden toplanan çöpler, daha önceden uygun bir yerde kepçeyle açılmiş olan çöp depolama yerine götürülerek dökülür. Verilen bu hizmetin karşılığı olarakta her haneden makul bir bedelin tahsilatıda muhtarlıkca yapılır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesine bağlı olarak her evde su tesisatı bulunmaktadır. 2007 Eylül ayı itibariyle köyün kanalizasyon şebekesi tamamlanmış ve hizmete alınmıştır. Köyde Ptt şubesi ve Sağlık ocağı sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalttır. Köyde her evde elektrik ve telefon vardır. Köye yenilerde bir süt toplama merkezi yapılmıştır. Vaktiyle dağdan gelen iki arık dolusu sulama suyu, son yıllarda yaşanan kuraklığa bağlı olarak artık köye gelemeyecek kadar cılızlaşmıştır. İhtiyacı karşılamak üzere,bir tanesi emekli astsubay Hüseyin Erdem tarafından açtırılan,diğeri köy halkının katkılarıyla açılan iki adet ve DSİ tarafından açılan üç adet olmak üzere köyün sulama ihtiyacını karşılayan beş adet sondaj kuyusu vardır. Sulama işlerinin yönetim ve düzenlenmesi köy sulama kooperatifi yönetimince yapılmaktadır. Köy camiinin eskisi yıkılarak yerine 1995 yılında bugünkü yenisi yapılmıştır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kılçan Köyü Karamanlı Forum Tarih
Kılçan Köyü Merkez Uşak Uşak Tanıtımı 18 Nisan 2010
Kılcanlar Köyü Gördes Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Kılcanlar Köyü Gölmarmara Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Kılcan Köyü Elbeyli Kilis Kilis Tanıtımı 9 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş