Kıbrıs'ta Gelenek ve Görenekler

'Ülke Kültürleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kıbrıs'ta Gelenek ve Görenekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kıbrıs'ta Gelenek ve Görenekler
  Gelenek[​IMG] Görenek ve Adetler TOPLUM HAYATINDA gelenek[​IMG] görenek ve adetlerin en güzel yansidigi ve ortaya çiktigi ortamlar çesitli törenler ve kutlama günleridir. Bunlar arasinda dügünler[​IMG] sünnet törenleri[​IMG] Bayram törenleri[​IMG] çocuk dogumu[​IMG] çocuklarin okula baslamasi yer almaktadir. Kibris Türk toplumunun karakteristiklerinden biri de “Konuk Agirlama” tarzidir. Bu durum[​IMG] tüm dünyada bilinen geleneksel Türk konukseverliginin bir yansimasidir. kram yapilirken her zaman yasli kisilere öncelik taninmasi adettendi. Kibris insani[​IMG] ikramda önceligi daima kahveye vermis[​IMG] bunun yani sira serbetler de tercih edilmisti. Bunlar arasinda bal[​IMG] gül[​IMG] seker[​IMG] harup ve macun serbetleri bastaydi. Çesitli meyvelerden hazirlanan macun sunumu da ayri bir zevktir.

  Halk Danslari

  KIBRIS TÜRK HALKI[​IMG] çesitli etkinliklerde (dügün[​IMG] kina gecesi[​IMG] ekin kaldirma gibi) halk danslari oynamaktadir. Bu danslar genellikle Karsilamalar[​IMG] Mendil Oyunlari[​IMG] Zeybekler[​IMG] Kadin Oyunlari[​IMG] Dramatize Oyunlar ve Kasap Oyunlari sirasi izlenerek oynanilir. Karsilamalar[​IMG] “Kadin ve Erkek Karsilamalari” olarak gruplandirilir. Kadinlarin oyunun temposu genellikle daha agirdir. Karsilamalar dört kisimdan olusmakta olup[​IMG] dört ayri ritme sahiptirler. Mendil oyunlari veya sirtolar; orta hizda[​IMG] neseli ve erkekçe figürler içermektedir. Baslica sirtolar olarak; Aziye sirtosu[​IMG] skele sirtosu[​IMG] Karagözlü sirtosu[​IMG] Kina sirtosu sayilabilir.

  Geleneksel

  Geleneksel El Sanatlari Yemeniler; Geçmiste yemenilerin kullanimi oldukça yaygin olup[​IMG] çesitli süslemeleriyle kadin dünyasinin zenginligini ortaya koymaktaydi. Kibris’ta kullanilan yemeniler genelde tam kare biçiminde olup; önceleri sadece kenarlarina motif islenir[​IMG] iç kisimlari sade birakilirdi.Daha sonra yemenilere dal ve çiçek motifleri basilmaya baslandi. Günümüzde yemeni modern anlamda esarp olarak gelenek baska bir düzlemde sürdürülmektedir. Lefkara si; Lefkara isi Kibris’ta yapilan yerel el sanatlarinin en önemlilerinden birisidir. lk olarak[​IMG] Lefkara köyünden çiktigi için bu adi almistir..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kıbrıs'ta Gelenek Görenekler Forum Tarih
Kıbrıs'ta Türkiye Kültür Adamları ve Eserleri - Oğuz Karakartal Kitap, Resim ve Dergi 31 Mart 2010
Kıbrıs'ta En Uygun Çözüm Nedir - Yusuf Gedikli Kitap, Resim ve Dergi 29 Mart 2010
CERN sırları Kuzey Kıbrıs'ta çözülüyor Bilim & Teknoloji 10 Kasım 2008
Günümüzde oynanan geleneksel çocuk oyunları hangileridir kısaca Çocuk Oyunları 26 Eylül 2017
Gelenek ve göreneklerimiz neden önemli kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 12 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş