Kıbrıs'ta Gelenek ve Görenekler

'Ülke Kültürleri' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kıbrıs'ta Gelenek ve Görenekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kıbrıs'ta Gelenek ve Görenekler
  Gelenek[​IMG] Görenek ve Adetler TOPLUM HAYATINDA gelenek[​IMG] görenek ve adetlerin en güzel yansidigi ve ortaya çiktigi ortamlar çesitli törenler ve kutlama günleridir. Bunlar arasinda dügünler[​IMG] sünnet törenleri[​IMG] Bayram törenleri[​IMG] çocuk dogumu[​IMG] çocuklarin okula baslamasi yer almaktadir. Kibris Türk toplumunun karakteristiklerinden biri de “Konuk Agirlama” tarzidir. Bu durum[​IMG] tüm dünyada bilinen geleneksel Türk konukseverliginin bir yansimasidir. kram yapilirken her zaman yasli kisilere öncelik taninmasi adettendi. Kibris insani[​IMG] ikramda önceligi daima kahveye vermis[​IMG] bunun yani sira serbetler de tercih edilmisti. Bunlar arasinda bal[​IMG] gül[​IMG] seker[​IMG] harup ve macun serbetleri bastaydi. Çesitli meyvelerden hazirlanan macun sunumu da ayri bir zevktir.

  Halk Danslari

  KIBRIS TÜRK HALKI[​IMG] çesitli etkinliklerde (dügün[​IMG] kina gecesi[​IMG] ekin kaldirma gibi) halk danslari oynamaktadir. Bu danslar genellikle Karsilamalar[​IMG] Mendil Oyunlari[​IMG] Zeybekler[​IMG] Kadin Oyunlari[​IMG] Dramatize Oyunlar ve Kasap Oyunlari sirasi izlenerek oynanilir. Karsilamalar[​IMG] “Kadin ve Erkek Karsilamalari” olarak gruplandirilir. Kadinlarin oyunun temposu genellikle daha agirdir. Karsilamalar dört kisimdan olusmakta olup[​IMG] dört ayri ritme sahiptirler. Mendil oyunlari veya sirtolar; orta hizda[​IMG] neseli ve erkekçe figürler içermektedir. Baslica sirtolar olarak; Aziye sirtosu[​IMG] skele sirtosu[​IMG] Karagözlü sirtosu[​IMG] Kina sirtosu sayilabilir.

  Geleneksel

  Geleneksel El Sanatlari Yemeniler; Geçmiste yemenilerin kullanimi oldukça yaygin olup[​IMG] çesitli süslemeleriyle kadin dünyasinin zenginligini ortaya koymaktaydi. Kibris’ta kullanilan yemeniler genelde tam kare biçiminde olup; önceleri sadece kenarlarina motif islenir[​IMG] iç kisimlari sade birakilirdi.Daha sonra yemenilere dal ve çiçek motifleri basilmaya baslandi. Günümüzde yemeni modern anlamda esarp olarak gelenek baska bir düzlemde sürdürülmektedir. Lefkara si; Lefkara isi Kibris’ta yapilan yerel el sanatlarinin en önemlilerinden birisidir. lk olarak[​IMG] Lefkara köyünden çiktigi için bu adi almistir..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kıbrıs'ta Gelenek Görenekler Forum Tarih
Kıbrıs'ta Türkiye Kültür Adamları ve Eserleri - Oğuz Karakartal Kitap, Resim ve Dergi 31 Mart 2010
Kıbrıs'ta En Uygun Çözüm Nedir - Yusuf Gedikli Kitap, Resim ve Dergi 29 Mart 2010
CERN sırları Kuzey Kıbrıs'ta çözülüyor Bilim & Teknoloji 10 Kasım 2008
Gelenek ve göreneklerimiz neden önemli kısaca Kültür ve Sanat Bölümü 12 Şubat 2017
İnsanların ölmesine sebep olan gelenekler hangileridir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 14 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş