kıbrıs el sanatları hakkında bilgi

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda sedef denizalp tarafından 2 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. kıbrıs el sanatları hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  lütfen kıbrıs el sanatları hakkında bilgi veriniz.
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kibrisa'ta El Sanatları

  [​IMG]

  KKTC'deki el sanatları ile ilgili çeşitli kurum, kuruluş ve şahıslar, Kıbrıs'a ait Kıbrıs Türk tarihinin ve kültürünün bir parçası olan el sanatlarımızın unutulmaması ve gelecek nesillere aktarılması yönünde çalışmalarını sürdürmekte ve ülkemiz değerlerinin tanıtımına katkı koymaktadırlar. Şehirlerde ve kırsal kesimlerdeki kadınlarımızın, el emeği ve göz nuru ile işlemiş oldukları geleneksel el sanatlarımızı pazarlayarak kendilerine sosyal ve ekonomik özgürlük şansı tanımaktadır. Sitemizdeki bu bölüm, el sanatları ile ilgili kurum ve kuruluşların kendi kendine yetebilme, ulusal ve uluslararası alanda el sanatlarının tanıtım ve pazarlamasını yapabilme ve üretici ile çalışanlarının refahını artırma amacına hizmet edeceği inancı ile hazırlanmıştır.

  [​IMG] [​IMG]

  El Sanatlarının Tarihçesi:
  El Sanatları Kıbrıs’ın gelenek, görenek, kültür ve tarihinin bir parçasıdır. Kıbrıs, el sanatları açısından çok eski yillara dayalı bir zenginliğe sahiptir. Birçok uygarlığın izlerini mozaiğinde taşıyan Kıbrıs, el sanatları açısından her zaman büyük bir üne sahip olmuştur. Tarih kitaplarında, Kıbeıs'a ait el sanatlarının çeşitli uygarlıklara ve zamanın komutanlarına hediye olarak
  sunulduğunu hep görmekteyiz.

  .[​IMG]

  Büyük İskender'in ünlü kılıcının da Kıbrıs'ta üretildiği bilinmektedir. Ayrıca Leonardo Da Vinci'nin Kıbrıs'ta üretilen nakışlara hayran kaldığı ve Milan Katedrali'ne konmak üzere Lefkara işi örneğinden bir örtüyü almak için Kıbrıs'ı ziyaret ettiği bilinmektedir. Leonardo Da Vinci tarafından seçilen ve alınan Lefkara nakışında bulunan motif bugün onun adı ile anılmakta ve tanınmaktadır. Bu motifin bizdeki ismi ise Dere olarak geçmektedir.
  Modern zamanda, teknolojinin de gelişmesi ile Kıbrıs el sanatları ciddi dış tehlikelerle karşılaşmış, ithal edilen ürünler karşısında birçok el sanatımız tarihe karışmıştır.
  Çeşitli kurum, kuruluşlar ve kişiler, kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarımızı gün ışığına çıkarmak ve onların gelecek nesillere aktarılması ve tanıtılması için özveri içrerisinde çalışmalarını sürdürmektedir.  [​IMG]

  NAKIŞ

  Dikişin dekoratif şekilde yapılmasından doğan bir süsleme sanatı ve evrensel bir olgudur. Yapılan araştırma ve incelemelerde nakışın insanların gelişme ve varolma dönemlerinde hep hayatlarının bir parçası olmuştur. Hanımlarımız, genç kızlarımız boş zamanlarını değerlendirmek, çehizlerini hazırlamak hatta para kazanmak için meslek edinenlerimiz bile çok sayıda bulunmaktadır. Ayrıca meslek okullarmızda örgün eğitimde branj olarak seçilmekte yaygın eğitimde ise nakış konularıa katılan oldukça kabarık bir nakış grubu oluşturmakta ve yerel kültür nakışlarımız yaymakta büyük rol oynamaktadır. Nakışlar kumaş ve desen özelliklerine göre kasnak, gergef, yastık gibi araçlara gerilerek yapılmaktadır. Teknoloji ilerledikçe kumaşı germe işlemleri de daha çabuk ve daha pratik yapılmakta ve zamandan kazanılmaktadır. Orneğin: gerilmiş bir gergef üzerine nakış işlenecek parça sadece zımba ile çok çabuk tutturularak işlenebiliyor. Nakış çok eski zamanlarda sadece elde çalışılırdı, ilerleyen teknoloji sonucu elde, makinede ve her alanda kullanılan sanayi makinesinde üretilmektedir. Ancak yine de elde yapılan en değerlisidir. Nakış işlemek insanlara sabırlı olmayı, stresten uzak durmayı da ayrıca öğretiyor.

  [​IMG] [​IMG]  Halk Sanatları Enstitüsü

  [​IMG]

  (Hasder), 1977 yılında kurulmuş olup, kıbrıs Türk Halk Sanatlarının korunup yaşatılması ve yaygınlaştırılması yolundaki çalışmlarını aralıksız olarak sürdürmektedir. Tamamen amatör bir ruhla çalışmalarını sürdüren Dernek bugüne kadar birçok uluslararası festivalde ülkemiz kültürünü tanıtmış ve pekçok ödül kazanmıştır. Özellikle halkbilimi araştırmaları ve halkdansları alanında çalışmalarını yoğunlaştıran Has-Der, 2000 yılında Halk Sanatları Vakfı adı altında bir vakfın kuruluşunu gerçekleştirilmiş olup, çalışmalarını bu vakıf adı altında sürdürmektedir.

  [​IMG]

  Birleşmiş Milletler Proje Hizmetleri Ofisi’nin (UNOPS) finanse ettiği Halk sanatları Enstitüsü, Has-Der tarafından yürütülmekte olan bir projedir. Bu Enstitü’de Kıbrıs’ın geleneksel el sanatları alanında üretim gerçekleştirilmekte, ayrıca bu el sanatları alanında meslek eğitimi verilmekte, üretilen ürünlerin sergilenmesi ve satışı gerçekleştirilmektedir.

  Aşağıda belirtilen El Sanatlarındaki ürünler Enstitüde üretilip satışı yapılmaktadır.

  [​IMG] [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - kıbrıs sanatları hakkında Forum Tarih
Kıbrıs Barış Harekatı Ne Zaman Olmuştur? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 16 Ekim 2012
Genç Tv-Kıbrıs Frekansı 2013 Populer Uydular Frekanslar 22 Eylül 2012
Güney Kıbrıs Rum Kesimi Bayrağının Anlamı Nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 7 Nisan 2012
Kuzey Kıbrıs Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 8 Şubat 2012
GENÇ TV-KIBRIS frekansları 2012 Populer Uydular Frekanslar 17 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş