Kışlak Köyü Demirci Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kışlak Köyü Demirci Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kışlak Köyü Demirci Bilgileri -Kışlak Köyü Hakkında - Kışlak Köyü Tanıtımı - Kışlak Köyü Resimleri  İlçe: DEMİRCİ - İl: MANİSA

  Köy Muhtarı: Kemal YILDIZ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  [​IMG]
  Telefon:

  02364911054

  Cep Telefonu:

  05346326801


  Manisa
  Bilgiler
  Nüfus 286 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 45900
  Alan Kodu 0482
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Ege Bölgesi
  İl Manisa
  İlçe Demirci
  Web Sitesi

  Kışlak, Manisa ilinin Demirci ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün ismini; 1800'lü yıllarda köyün olduğu mevkiyi kışlak olarak kullanan karakeçili yörüklerinden aldığı düşünülmektedir. Zaten bu yörükler daha sonra burada yerleşik yaşama geçmişler ve köy KIŞLAK adıyla anılmaya başlanmıştır.

  Kültür

  Köyümüz eski osmanlı gelenek görenek örf ve adetlerine sıkı sıkıya bağlıdır. Okur yazarlık oranı yüksek seviyededir. Köy halkının temizliğe verdiği önem köye gelen misafirler ve görevliler tarafından hemen farkedilir. Düğün yemekleri kazanlarla köyde pişirilir. Sebzeli et yemeği, keşkek, nohut, fasülye, bamya, pilav, çorba, ayran, komposto, irmik helvası en çok tercih edilen yemeklerdir. Düğünlerinde Harmandalı, Çiftetelli, Köroğlu, İslamoğlu Zeybeği, Selendinin Dombayları gibi oyun havaları oynanır. Önemli sevinç günlerinde deve oyunu oynatılır.Açık hava tiyatrosu gibi orta oyunları sahnelenir.Bunlardan bazıları şunlardır:Kız kılığına girip kız kaçırma,kağnıya iki kişinin başlarını geçirerek ekin ekilmesi,düğünlerde dübek dövülmesi,düğünlerin üçüncü gününde genellikle ya koşu yapılır ya da tüfeklerle nişan alınır. Köyümüzün gençleri gelin arabasının önünde tahta oyunu oynarlar. Düğünlerde rahatsız edilmemeleri için kadınlar ayrı mekanlarda eğlenirler. Köyümüzde iki tane köy konağı (misafirhane) vardır. Köyde akrabası olmayan misafirlerimiz buralarda ağırlanır.Düğünlerde düğün sahiblerinin akrabalarından davul zurna eşliğinde heybeler dolusu hediyeler toplanır.Köyümüzde Demirci ilçe merkezinde bile olmayan çok güzel modern bir cami ve lojman vardır. Köyümüzde gençlerin kullanması için futbol sahası mevcuttur.

  Coğrafya

  Manisa iline 218 km, Demirci ilçesine 38 km uzaklıktadır. Simav'a 25 km'dir. Köyümüz genellikle 900-1200 m rakıma sahip dağ ve tepelerle çevrilidir. Başlıcaları şunlardır: Gümüştepe, Gökçeeşme, Aktepe, Yağıllar, Akkuş, Seklik, Kovandık Kaya, Taşdibi, Karakaya ve Yukarıdağ. Tarım için elverişli olan araziler Dereyüzü, Eskibağ, Irmalı, Kesikler, Aşağıdere, Eşmeönü, Somaklı, Aktepe ve Kırık mevkilerinde yer almaktadır. Yılın büyük bir bölümünde kurak olan Irmalı Çayı ile Vadılla Çayı kış mevsiminde çok düşük debi ile su taşımaktadır. Hayvanların su ihtiyaçlarını karşılamak için Kırık ve Yukarıdağ mevkilerinde olmak üzere iki adet suni gölet vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 357
  2000 286
  1997 276

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Genellikle kış aylarında ev hanımları el halısı dokumacılığı yaparken ,erkeklerde büyükşehirlerdeki inşaatlara çalışmaya giderler.Diğer köylerimizde olduğu gibi köyümüzdede kaliteli kiraz, kayısı, vişne, elma ve ayva yetişir. Köyümüzün yeterli suyu yoktur.Devletin sondaj yaparak bu sorunu aşması halinde tarımsal üretimin üç dört kat artacağı açıktır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Kemal YILDIZ
  2004 - Mustafa KARAKAYA
  1999 - Mustafa KARAKAYA
  1994 - Hüseyin ERDEM
  1989 - Abdullah YILDIZ
  1984 - İsmail ÖZYILMAZ
  1979 - İsmail ÖZYILMAZ

  Altyapı bilgileri

  Köyde lojmanı ile birlikte ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol bozulmuş asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyiçinde toprak altında olan kanalizasyon köyün dışında olan Kapandere yataklarına akıtılmaktadır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kışlak Köyü Demirci Forum Tarih
Kayakışlak Köyü Hakkında Bilgi Tuzluca Iğdır Iğdır Tanıtımı 18 Ocak 2011
Kadıkışlak Köyü Hakkında Bilgi Merkez Iğdır Iğdır Tanıtımı 18 Ocak 2011
Kışlaköy Köyü Hakkında Bilgi Narman Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kışlaköy Köyü - Tekkeköy - Samsun Samsun Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Kışlakonak Köyü - Alaçam - Samsun Samsun Tanıtımı 7 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş