Kışlaköy Köyü Elbistan Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kışlaköy Köyü Elbistan Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kışlaköy Köyü Elbistan - Kışlaköy Köyü resimleri - Kışlaköy Köyü hakkında - Kışlaköy Köyü tanıtımı Kahramanmaraş  İlçe: ELBİSTAN - İl: KAHRAMANMARAŞ


  Köy Muhtarı: Yakup TEKDEMİR


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 344 4212288 4212237

  Cep Telefonu: (542) 236 49 53

  Kışlaköy, Kahramanmaraş ilinin Elbistan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının Yavuz Sultan Selim Döneminde sefere giden askerlerin konakladığından dolayı Asker kışlası anlamında Kışla olduğu söylenir. Ancak kaldırılacağıda kesindir. kömür kazı ve istimlak sebebiyle kışla köyü sadece tarih olacak. Köyün yetiştirdiği önemli kişiler arasında Ankara adliyesinde Ağır Ceza Reisliği yapmış ve 2007 genel seçimlerinde milletvekilliği için istifa eden Kerim YILMAZ çevresindeki kişilere bi faydası olmadıktan onra isterlerse cumhurbaşkanı olsunlar,yine Sayıştayda baş denetçi olan kardeşi Cuma YILMAZ, K.MARAŞ il özel idare genel sekreteri Halil İbrahim GÖK gibi bir çok üniversite mezunu ve Türkiyenin çeşitli yerlerine dağılmış insanlar vardır.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Elbistan merkez ile benzemez çünkü kışla başka yerlere benzemez

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 183 km, Elbistan ilçesine 23 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karasal iklim etkisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 568
  1997 531

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün genel olarak en büyük çiftçileri vardır en başta bilinen ve çevresinde sevilen birisi olmak üzere kışlanın hepsi dürzüdür isimli şahıstır. Köy nüfusunun çoğu topraklarının istimlak edilmesi dolayısıyla zengin olmuş ve de ekilecek alan pek fazla kalmadığından Elbistan'a taşınmışlardır. sadece büyük çiftiçi olarak bilinen kişiler kışları Elbistanda yazları da köyde olmak üzere gidip tarım işlerini yürütürler.

  Gençler

  Köyde genç sayısı çok fazladır. Ama bu gençlerin büyük çoğunluğu köy dışındadır. Köyün yakınında termik santrali olması ve köyün topraklarının istimlak edilmesinden dolayı köyün gençlerine işçi alımlarında öncelik tanınmasından dolayı büyük çoğunluğu burda çalışmaktadır. geri kalanı da santralin yapım aşamasında çalışan özel şirketlerde ya da santralin özelleşen kısımlarının ihalesini alan şirketlerde çalışmaktadır.


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Bu seçimler her zaman sorunlu geçmektedir. Seçimlerde köye kolluk kuvvetlerinin gelmediği nadirdir. Köy 7-8 büyük sülaleden oluşur. ve her seçimde bu sülaleler arasında çekişmeden dolayı bir olay olur. Bu olayların olmaması için her seçim döneminde Cuma PIÇAK'a seçim yapılmadan muhtar olması teklif edilir ve kabul etmemesi üzerinde seçime gidilir...not,köydeki dönek insanlar var. son gün oylarını satarlar ama insallah önümüzdeki dönem ibrahim pıçak kesin adaydır

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


  Seçim Yılı Muhtar
  2009 Abdullah Göçer
  2004 Yakup Tekdemir
  1999 Mehmet YALÇIN
  1994 Ömer GÖK
  1989
  1984

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : yerel net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kışlaköy Köyü Elbistan Forum Tarih
Kışlaköy Köyü Hakkında Bilgi Narman Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kışlaköy Köyü - Tekkeköy - Samsun Samsun Tanıtımı 8 Mayıs 2010
Kışlaköy Köyü Merkez Manisa Manisa Tanıtımı 13 Nisan 2010
Kışlaköy Köyü Tavşanlı Kütahya Kütahya Tanıtımı 9 Nisan 2010
Kışlaköy Köyü Araç Kastamonu Karadeniz Bölgesi 9 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş