Kışladeresi Merkez Çorum

'Çorum Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 5 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kışladeresi Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum İli Köyleri - Kışladeresi Merkez -Kışladeresi Merkez Hakkında Bilgiler - Kışladeresi Merkez Resimleri  Kışladeresi, Merkez  Köyün kökeni Gümüşhaneye dayanmaktadır. 1900 'lü yılların başında Gümüşhaneden göç eden iki mahalleden kurulmuştur. Köyün fiziki özellikleride bunu yansıtmaktadır. İki tepe yamacında kurulu olup, ortasından bir dere geçmektedir. Konum itibariyle köyün en yüksek yerinden itibaren yaylalar başlar. Karadeniz köylerini kısmen anımsatmaktadır


  Çorum iline 27 km uzaklıkta, Eski Samsun yolu üzerindedir. Nüfusu 2000 yılı DİE sayımlarında 287 olarak belirlenmiştir. Köyde bir ilköğretim okulu, birde cami bulunmaktadır. Yurtiçi ve yurdışına göç vermektedir. Köy halkının büyük kısmı il merkezinde oturmaktadır.

  Bitki örtüsü:
  çam, meşe, palamut ve kısa boylu makiler vb.

  İklim: Daha çok karasal iklim hakim olmakla birlikte, orta karadeniz bölgesinde olması nedeniyle karadeniz ikliminin etkileri görülmektedir.

  Geçim Kaynakları: Tarım: Buday, arpa, şeker pancarı, haşhaş vb. Hayvancılık: Daha çok büyükbaş hayvancılık olup yazlar meralarda otlatma, kışlarda mandra yetiştiriciliği vardır.


  Köyde halen TARİH VE TURİZM yönünden gün ışığına çıkması beklenen yerlerde vardır.
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

   

Bu Sayfayı Paylaş