Kışlacık Köyü Vize Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kışlacık Köyü Vize Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kışlacık Köyü Vize - Kışlacık Köyü Bilgileri - Kışlacık Köyü Hakkinda - Kışlacık Köyü Resimleri  Kışlacık, Kırklareli ilinin Vize ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: VİZE - İl: KIRKLARELİ

  Köy Muhtarı: Şahin TOKUŞ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 3456220

  Cep Telefonu: 05333170884

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 87 km

  İlçeye Uzaklığı: 31 km

  Rakım: 180 m

  Tarihi
  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Kurtuluş savaşı öncesi Bulgarların yaşadığı ve tarih öncesi(Traklar Dönemi) kalıntıların bolca bulunduğu bir köydür.Köyün etrafında tarlalarda tesadüfen ortaya çıkarılan (veya defineciler tarafından iki adet timülüs taş mezar bulunmuştur) Kışlacık Köyü Kurtuluş savaşı sonrası Urgaz adı ile anılmakta idi. Daha sonra bu isim Bulgarca olduğu gerekçesi ile askeri darbe döneminde türkçeleştirilmiş ve Kışlacık adı verilmiştir. Rivayete göre köy bölgesini havadan gezen askeri yetkililer köyün etrafında ve orman içindeki tarla kenarlarında dağınık olarak kurulan ve çok sayıdaki hayvan barınaklarını (ahıl veya ahırları) farkedip bu barınaklar hakkında bilgi edinme ihtiyacı hissetmişler. Köy halkının bu hayvan barınakları şunun kışlası bunun kışlası olarak aktarmaları üzerine buraya kışlacık adını vermeyi uygun görmüşler. yaşlıların anlattıklarına görede. Yavuz sultan selim avrupa seferlerine çıkarken kışı bu köyde geçirmiş. Onun zamanından kalma olduğunu söyledikleri tarihi çeşme ve askeri kışla kalıntılarıda bunu doğruluyor köyde askerlerin kışladığı için köyün adının Kışlacık olarak deyiştirmişler.

  Kültür
  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köy halkının balkanlardan (Bulgaristan , Yunanistan , Yugoslavya , Romanya) göç eden ailelerden oluşması nedeniyle kültürel yapısı tam bir balkan kültürü karışımıdır. En lezzetli yemekleri ilkbaharda özellikle hıdrellez döneminde oğlak etinden yapılan kuyu kebabı ve oğlak etinin üstü kapalı sac büyük tavaların içine çeşitli baharatlarla karışıtırılıp altının ve üstünün közle gömülmesiyle yapılan oğlak kebabıdır. Ayrıca yine aynı dönemde yapılan çevirmeside meşhurdur. Bölge topraklarında yetişen her türlü bakliyat özellikle çömlekte kurufasulyeyi, yine hamur lor ve yumurtayla yapılan Dızmanayı manda yoğurdu veya ayranıyla yemenizi tavsiye edebilirim. Köy orman köyü olduğu için bu bölgede yetişen hayvanlar orman arazisi içinde yetişmektedir. Hayvanları kar yağdığı dönem hariç genellikle orman arazisinde binbir çeşit doğal ot ile beslendiği için süt,yoğurt,peynir ve eti son derece lezzetli ve sağlıklıdır. Özellikle yumurtanın halen bozulmamış organik örneğini ve lezzetini burada bulabilirsiniz.

  Coğrafya
  Kırklareli iline 87 km, Vize ilçesine 33 km uzaklıktadır. Köy bölgeye hakim Yumurta Tepe'nin güney yamacına kurulmuştur. Karadenizin batı ucuna (İğneada ve Kıyıköy arasında) kalan kısmına deniz sahiline 15 km uzaklıktadır. Gezilip görülmesi gereken çok güzel sahilleri vardır. Özellikle Panayır İskelesi ve Poliçe diye adlandırdıkları uzun kumsalları bulunan deniz sahili harikadır. Tamamen doğal hiçbir beton yapının olmadığı sahillerde yazın yüzlerce insan seslizliği ve temiz havayı solumak için bu sahillere çadır kurmaktadır. Sahilleri orman kumsal ve deniz üçlüsünün en doğal halini yansıtan mükemmel yerlerdir. Panayır iskelesinde orman içinden çıkan doğal kaynak suyu sıfır kireç oranı ile çok aranan bir sudur. Özellikle böbrek sorunu olan insanlar çok uzak yerlerden gelip bu sudan temin etmektedirler.

  İklim
  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 963
  2000 1162
  1997 -

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Şahin Tokuş
  1999 - Şahin Tokuş
  1994 - Şahin Tokuş
  1989 - Şerafettin Torun
  1984 - Şerafettin Torun
  2009- kemil gönül taran

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kışlacık Köyü Vize Forum Tarih
Aşağıkışlacık Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Kışlacık Köyü Mesudiye Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Ovakışlacık Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 17 Nisan 2010
Kıyıkışlacık Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 15 Nisan 2010
Kışlacık Köyü Mecitözü Çorum Çorum Tanıtımı 5 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş