Kışlık Yiyecek İçecek Yapımı

'Pratik Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 24 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kışlık Yiyecek İçecek Yapımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kışlık yiyecekler nasıl hazırlanır - kışlık yiyeceklerin hazırlanması - kış için yiyecek hazırlamak - kış için hangi yiyecekler hazırlanır - kışlık konserveler

  Türk Mutfağında, kışlık besinlerin hazırlanmasında farklı teknikler uygulanmaktadır.Biber, patlıcan, fasulye, domates, elma, erik, dut vb. gibi sebze ve meyveler kurutularak kışın sebze yemeklerinin ve çeşitli hoşafların yapımında kullanılır.

  Biber ve domatesle; kaynama, güneşte koyulaştırma yoluyla salçalar hazırlanır.Çeşitli sebzelerin, su, sirke, tuz, limon vb ile birleştirilmesi ile yapılan turşular, kış yemeklerinin yanında yoğun olarak tüketilen yiyeceklerdir.

  Tarhana adı verilen; yoğurt, un, yarma, çeşitli sebze ve tat verici ile hazırlanan çorbalık türü içine konulan malzeme ve hazırlama tekniği olarak yöresel farklılıklar göstermekle beraber, Türkiye genelinde yaygın olarak hazırlanır. Yaz sonunda hazırlanan tarhana, kış boyunca sevilerek tüketilen besleyici bir çorbadır.

  Vişne, çilek, kayısı başta olmak üzere çeşitli meyvelerden hazırlanan reçel, şurup, marmelat çeşitleri de kışlık hazırlıkların önemli bölümünü oluşturur.Üzüm, dut, elma gibi meyvelerden hazırlanan pekmezin üretimi son yıllarda azalmış olmakla beraber devam etmektedir.

  Pekmeze elma, ayva, armut, üzüm gibi meyvelerin katılmasıyla reçel türleri elde edilir.Pekmez, ceviz, fıstık, nişasta vb. malzemelerle işlenerek pestil, sucuk, muska gibi besinler üretilir.

  Kış için etle hazırlanan besinlerin üretimi, özellikle geleneksel kesimde devam etmektedir.Kıyma veya kuşbaşı şekline getirilen et, kendi yağı ve tuz eklenerek soğutulur.Kavurma veya sızgaç denen bu ürün, kış yemekleri hazırlanırken kullanılır.Özel yöntemlerle hazırlanan pastırma, sucuk gibi ürünlerin yanında etin, kemiğin ve bazı balık türlerinin kurutularak ya da tütsüleme yoluyla kış için hazırlandığı bilinmektedir.

  Günümüzde yukarıda anılan tekniklerin yanında konserve yapımı veya derin dondurucu besinlerin muhafaza edilerek, kışın gerektiğinde kullanılması yönündeki eğilimlerin arttığı görülmektedir.


  Domates salçası
  Sirke
  Pekmez
  Yemiş kuruları
  Kekik ve nane kuruları, adaçayı
  Baharat: Kimyon, tarçın, çöreotu, vs.
  Hardal, limon tuzu, karbonat,
  Biber, sarmısak ve soğanlar gibi yemeğe ilâve olunan maddeler,
  Kuru mısır
  Gül ve çiçek suları vesaire
  Tertip edip veya ettirip saklarlar.
  Kışın salçadan sıkıntı çekmezler; sirkenin halisini bulurlar. Pekmezli muhallebilerini ve yemiş kurularından hoşaflarını yaparlar. Külbastıları için, kekik ve nane kurularını kullanırlar. Köfteleri için, kokulu baharat ve kuru fasulye ve nohut gibi yemeklerine temiz biberlerini ekerler.
  Kış mevsiminin uzun gecelerinde misafirlerine ve çocuklarına cin mısırı denilen küçük taneli mısırlarını kalburlarda ateş üstüne keyifle ve gülüşerek sıcak sıcak patlatırlar.
  İşte, hakiki ev kadınının mânevi zevki de budur.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kışlık Yiyecek İçecek Forum Tarih
Kışlık Yiyecekler Nasıl Hazırlanır Mutfağımız Yemeklerimiz 24 Ekim 2012
Örgü Kışlık Bayan Kazak Modelleri örnekleri çeşitleri El Örgü Örnekleri 23 Ocak 2014
2013 Büyük Beden Abiye Modelleri Kışlık Bayan Giyimi & Bayan Modası 29 Ekim 2012
Kışlık Bebek Örgüleri Modelleri örnekleri çeşitleri El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 27 Eylül 2012
2012 Kışlık Gelinlikler, 2012 Kışlık gelinlik modelleri Evlilik Hazırlığı & Gelin Damat Giyimi 11 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş