Kış hastalığı olanlara öneriler

'Genel Sağlık' forumunda princess_28 tarafından 13 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Kış hastalığı olanlara öneriler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kış mevsiminde, hava kirliği nedeniyle astım, kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyon hastalarının şikayetleri artıyor. Peki bu hastalar nelere dikkat etmeli. Uzmanından tavsiyeler.

  Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, kalorifer ve sobaların daha fazla yakıldığı, havanın rüzgarsız olduğu saatlerde kirliliğin arttığını belirterek, bu saatlerde dışarı çıkılmamasını önerdi. Zorunlu hallerde ağzın kapatılması gerektiğini ifade eden Yorulmaz, kronik hastalığı olanların maskeyle dışarı çıkmalarının yararlı olacağını ifade etti. Yorulmaz, astım, kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyonu olan hastaların, kışın şikayetlerinin arttığını vurguladı.

  SİGARA ZARARI ARTIYOR

  Kirli havayla birlikte sigara içilmesinin, sağlığa olan zararlı etkiyi birkaç kat daha arttığını belirten Yorulmaz, ''Sigara mutlaka bırakılmalıdır. Özellikle kışın, soğuk havalarda birden fazla kişinin paylaştığı kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirildiğinden bu ortamlarda içilen sigara hem içen kişiye, hem de aynı ortamı paylaşan diğer kişilere çok daha fazla zarar verir'' dedi.

  Sigara dumanında bulunan ve bazıları kansere de yol açan pek çok zararlı maddenin aynı zamanda kirli havada da bulunduğunu ifade eden Yorulmaz, bu nedenle sigara içen kişilerin hem kirli havadan, hem de içtikleri sigaradan bu zararlı maddeleri akciğerlerine aldığını, akciğer ve kalp hastalıkları olmak üzere, kansere de yakalanma tehlikesi altında olduğunu bildirdi. Özellikle kalp hastalıkları, astım, bronşit gibi akciğer hastalıkları olanlar ile gebe ve çocukların, sigara içilen ortamlarda daha büyük tehlike altında olduğunu kaydeden Yorulmaz, şunları söyledi:

  ''Bu nedenle kirli havalarda ve kapalı ortamlarda sigara içilmesi çok önemli bir hastalık nedenidir. Hava kirliliği eklendiğinde bu tehlike birkaç kat artmaktadır. Kronik hastalığı olanlar, anne babalar ve çocuklu evlerde yaşayanlar mutlaka sigarayı bırakmalı, çocukların yanında sigara içilmesine engel olmalı, hava kirliliği ve sigara dumanı bulunan ortamlara girmekten kaçınmalıdırlar.''
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kış hastalığı olanlara Forum Tarih
Uyuz hastalığı ve belirtileri kısaca Cilt Hastalıkları 28 Nisan 2015
Takıntı hastalığı nedir kısaca bilgi Psikoloji 11 Temmuz 2014
Şeker Hastalığının Boşaltım Sistemi Hastalıklarıyla İlişkisi Nedir Genel Sağlık 7 Ocak 2014
Zona Hastalığında Bitkisel Tedavi Genel Sağlık 17 Kasım 2011
Sedef Hastalığına Bitkisel Tedavi Cilt Hastalıkları 30 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş