Kışın Alınan Kilolar Ne Olacak?

'Diyet Beslenme' forumunda Fatma tarafından 16 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Kışın Alınan Kilolar Ne Olacak? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kış aylarında aldığınız kilolardan kurtulmanın zamanı geldi artık! Yaza ince girmek için bol su ve sebze-meyve ağırlıklı diyetler uygulayın!
  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve aaaabolizma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Sert muhabirine yaptığı açıklamada kış aylarının hareketsiz yaşamının hemen hemen herkeste kilo sorununa neden olduğunu ancak bilinçli bir diyetle bunlardan kurtulmanın mümkün olduğunu bildirdi.

  Sert "Artist diyeti" diye tabir edilen yöntemlerle adeta aç kalarak zayıflamanın vücut aaaabolizmasını bozduğunu genç kız ve kadınlarda başta adet düzensizliği olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına yol açtığını halsizlik bitkinlik ve buna bağlı olarak ruhsal sorunları da beraberinde getirdiğini vurguladı.

  En ideal kilo verme yönteminin su sebze ve meyve ağırlıklı diyet olduğunu ifade eden Sert "Bu arada karbonhidratlar da tamamen kesilmemeli. Belirli ölçülerde yenerek vücudun karbonhidrat ihtiyacı da karşılanmalı" dedi.

  Sert diyetin en önemli unsurunun bol su içmek olduğuna dikkati çekerek "Sağlık için büyük önem taşıyan insanların içmeden sadece 3-4 gün yaşayabildiği su asla ihmal edilmemeli" dedi.

  Vücut susuz kaldığında kanın yoğunlaştığını ve bunun da organlara çok az miktarda oksijen ve besin maddesi taşınmasına neden olduğunu ifade eden Sert şunları söyledi:

  "Su miktarında azalma oldukça vücutta depolanan yağ miktarı da artmaya başlar. Çünkü böbrekler yeterli miktarda su almazlarsa iyi çalışmazlar bu görev de karaciğerin olur. Karaciğer böbreklerin görevini üstlendiğinde ise daha az yağı enerjiye dönüştürür. Bu da zayıflamayı son derece olumsuz etkiler." Sert insanın kendini zinde hissetmesi için günde 2.5 litre suya ihtiyacı bulunduğunu vurgulayarak "Vücudunuzun su ihtiyacının karşılanıp karşılanmadığını da idrarın renginden öğrenmek mümkün. İdrar sarı renkteyse vücut suya açtır beyaz renkteyse su ihtiyacı tatmin edilmiştir" dedi.

  Suyun kararında olanı fayda getirirken aşırısını da önermediklerini vurgulayan Sert "Çünkü içtiğiniz su miktarı çok aşırıya kaçarsa bu da vücut için olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Çünkü böbrekler aşırı çalışır ve sık sık tuvalete çıkmanıza neden olup vücudunuzdaki kalsiyumu atar" diye konuştu.

  Sert suyun yanı sıra sağlıklı zayıflama için meyve ve sebzelerin de vazgeçilmezler arasında olduğunu ifade ederek "Büyük oranda lif içeren sebze ve meyveler kişiyi tok tutar bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Bunun yanı sıra çeşitli araştırmalar lifli gıdaların tüketiminin bağırsak kanseri riskini de azalttığını ortaya koymuştur" dedi.

  Hızlı kilo vermenin de doğru olmadığını savunan Sert haftada en fazla bir kilo verilebileceğini aşırıya kaçılması halinde vücut aaaabolizmasının bozulacağını sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kışın Alınan Kilolar Forum Tarih
Atatürk'ün Samsun'a çıkışının önemi kısaca Atatürk Hakkında Herşey 19 Şubat 2016
Kışın sinekler nerede yaşarlar? Sorular ve Cevaplar 4 Ekim 2015
Yazın gölge hoş kışın çuval boş sözü ile ilgili kompozisyon Makaleler-Denemeler 26 Ağustos 2015
Toplumsal dayanışmanın toplumsal barışa katkısının sonuçları nedir Eğitim Bilgileri 28 Nisan 2015
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş