Kütlenin Korunumu Yasası Nedir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 12 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kütlenin Korunumu Yasası Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kütlenin Korunumu Yasası - Kütlenin Korunumu Yasası Nedir

  Kütlenin korunumu yasası, zaman zaman Lomonosov-Lavoisier kanunu olarak da adlandırılan, kapalı bir sistemde var olan çevrimler ve işlemler ne olursa olsun, kütlenin sabit kalacağını belirten kanundur. Denk bir ifadeyle açıklamak gerekirse kütlenin durumu yeniden düzenlenebilir fakat kütle yaratılamaz veya yok edilemez. Böylece, kapalı bir sistem dahilindeki her türlü kimyasal tepkime ve proseste tepkenlerin (yani reaktantların) kütlesi, ürünlerin kütlesine eşit olmalıdır.

  Tarihçe

  Kütlenin korunumu kanunun ilk kez Nasîrüddin Tûsî tarafından 13. yüzyıl ortaya atılmışsa da bu ilk sürümde eksiklikler mevcuttu; Maddenin yapısının değişebileceğini fakat yok olamayacağını yazmaktaydı.

  Kütlenin korunumu kanunun ilk kez net bir şekilde tanımlanması 1789 tarihinde LavoisierkimyanınMikhail Lomonosov aslında benzeri fikirleri 1748'de ortaya atmış ve çeşitli deneyler sonucu kanıtlamıştı. Lavoisier'in çalışmasının öncülleri bununla da sınırlı değildir ve şu isimler daha erken tarihlerde benzeri fikirleri ortaya atmıştır: Joseph Black (1728-1799), Henry Cavendish (1731-1810), ve Jean Rey (1583-1645).

  Genelleştirme

  Özel görelilikte kütlenin korunumu mevcut değildir. Nitekim bir parçacık sisteminin kütlesinin, her bir parçacığın kütlelerinin toplamına eşit olduğu prensibi de özel görelilikte doğru değildir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kütlenin Korunumu Yasası Forum Tarih
Kütlenin Korunumu Kanunu ile ilgili sorular ve cevaplar Konu Dışı Başlıklar 20 Şubat 2011
Kütlenin Korunumu Örneklerle Konu Dışı Başlıklar 14 Aralık 2010
Yurdumuzda Bulunan Doğal Anıtların Oluşumu Ve Korunumu Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 2 Ocak 2012
Enerjinin Korunumu Kanunu Ne Demektir Genel Bilgi (Elektrik) 28 Aralık 2011
Kütle Çekim ve Enerjinin Korunumuyla İlgili Yasaların Yasalaşma Süreci Konu Dışı Başlıklar 19 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş