Kütle Ve Ağırlık Arasındaki Fark Nedir

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kütle Ve Ağırlık Arasındaki Fark Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kütle ve ağırlık nedir
  Kütle ile ağırlık arasındaki fark


  KÜTLE: Değişmeyen madde miktarıdır.Birimi kg dır.Maddenin kütlesi bulunduğu yere göre değişmez hep aynıdır.

  AĞIRLIK: Kütleyi etkileyen yerçekimi kuvvetidir.Birimi newton dur.Maddenin ağırlığı bulunduğu yere göre ( Yer çekimi ivmesinin değerine) değişir.Örneğin Dünyada ağırlıği 60 newton olan bir cismin aydaki ağırlığı 10 newton ,dünyadan daha büyük gezegende daha fazladır.Yer çekiminin olmadığı uzayda ise ağırlık sıfırdır.Kütle ise heryerde aynıdır.


  ---Kütleler birbirlerini etkiler ve bu etkileşim kütleçekimi kuvveti dediğimiz olaydır. Senin ya da benim ya da herhangi bir cismin üzerinde durduğu gezegenden dolayı hissettiği kütleçekim kuvvetine o cismin ağırlığı diyoruz. Dolayısıyla ağırlık bulunduğumuz gezegene bağlıdır ve hatta gezegene doğru hızlanıp yavaşlamamıza da bağlıdır. Eğer gezegene doğru hızlanıyorsak ağırlığımız azalır ve hatta sıfır bile olabilir. Ama asla kilo kaybetmeyiz. Sadece hissettiğimiz kütleçekimi miktarı azalmıştır. Kütle ise cismi meydana getiren madde miktarıdır (elektron, proton ve nötron). Kütlenin başka bir açıklaması da şöyledir; Bir cisme uygulanan kuvvet aynı oranda ivmeye neden olur (F~a). Bu eşitliği sağlayan orantı sabitine de kütle denir (F=ma). Yani kütle cismin hızlanmasına direnç gösteren büyüklüktür diyebiliriz.


  ---kütle değişmeyen madde miktarıdır. ağırlık ise kütlenin yer çekimi ivmesiyle çarpılmış şeklidir..( G=mg ) ağırlık yerçekimi ivmesinin dünyanın herhangi bir yernde( yada uzayda , başka bir gezegende örn. AY ) değişmesiyle değişir.. yani değişkendir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kütle Ağırlık Arasındaki Forum Tarih
Ağırlık ile Kütle Arasındaki Fark Konu Dışı Başlıklar 10 Aralık 2013
Ağırlık İle Kütle Arasındaki Farklar Konu Dışı Başlıklar 31 Aralık 2011
Kütle ve Ağırlık Arasındaki Farklar Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 28 Aralık 2011
Kütle ve Ağırlık Arasındaki Farklar Konu Dışı Başlıklar 22 Aralık 2011
Kütle ile Ağırlık Arasındaki Fark Nedir ? Konu Dışı Başlıklar 30 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş