Kütahya'da kırmızı renkte patates üretildi

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Siraç tarafından 19 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kütahya'da kırmızı renkte patates üretildi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kütahya'da kırmızı renkte patates üretildi

  Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Tepecik beldesinde, genellikle cips üretiminde kullanılan kırmızı renkte patates yetiştirilmesi için yapılan denemeden olumlu sonuç alındı.

  [​IMG]

  Çiftçi Hüseyin Dallı, elde ettiği ürünleri pazarda satışa sunduğunu söyledi. Bu cins patates üretimini geliştirip cips piyasasına arz etmeyi düşündüğünü ifade eden Dallı, kırmızı renkteki patatesin tohumlarını Nevşehir'den getirdiğini bildirdi.
  Dallı, Tepecik beldesinde 15 yıldan bu yana patates ürettiğini belirterek, "Son yıllarda kırmızı renkte patates üretimine ilişkin denemelerden iyi netice aldık. Bunun üzerine bu işi geliştirmeye karar verdim. Nevşehir'den, Erzurum'dan geldiği söylenen kırmızı renkte patatesin tohumlarını satın aldım. İlk etapta 50 kilo tohum getirdim. Bu ürün topraklarımızda çok iyi yetişti" dedi.
  "Pazara sunduğumuzda başlangıçta halk tarafından şaşkınlıkla karşılandı" diyen Dallı, "Sonra özellikle kızartma için uygun olması nedeniyle satışlarımız giderek arttı. Özellikle cips fabrikalarının tercih ettiği bu üründen önümüzdeki yıl daha fazla miktarda üretip, pazar imkanımızı artırmayı hedefliyoruz. Tavşanlı'ya bir cips fabrikasının kazandırılması için geleceğe dönük planlarımız da var" şeklinde konuştu
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kütahya'da kırmızı renkte Forum Tarih
2011 Yılı Kütahya'daki Festival Günleri Kütahya Tanıtımı 20 Ocak 2011
Kütahya'daki KapLıcaLar Kütahya Tanıtımı 24 Mart 2009
Kütahya'daki Camiler Kütahya Tanıtımı 24 Mart 2009
Kütahya'daki Hamamlar Ege Bölgesi 24 Mart 2009
Kütahya'daki Bedestenler Kütahya Tanıtımı 24 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş