Kütahya Yemekleri - Kütahyanın Yemek Kültürü

'Kütahya Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 15 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kütahya Yemekleri - Kütahyanın Yemek Kültürü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Geleneksel Kütahya Yemekleri - Kütahya Mutfağı - Kütahya Mutfağının Özellikleri

  Kütahya'da beslenme büyük ölçüde ev ürünlerine dayanmaktadır. 1960'lı yıll arda "Aşçı dükkanı" denen lokanta kent yaşamına girmiştir.

  Kütahya'da buğday ürünleri, hamurlular ve süt ürünleri beslenmenin temelini oluşturmaktadır. Ev makarnası dene n erişte, bulgur ve tarhana yörede en çok tüketilen yiyecekler arasındadır.

  Bağcılığın yaygın olduğu dönemlerde pekmez ve şıra çeşitli biçimlerde kullanılarak, kimi besin gereksinimlerini karşılamaktaydı. Yaygınlaşan kentleşme olgusu giderek bu beslenme biçiminde köklü değişimler yaratm ıştır.

  Yakın zamana kadar çarşı ekmeği, ev ekmeği ayrımı yapılan Kütahya'da beslenme artık büyük ölçüde Pazar ürünlerine dayanmaktadır. Yazdan biber, fasulye, patlıcan gibi sebzelerin kurutulması geleneği hala sürmektedir.

  Yerli halk sebze kurutması yanında salça, erişte, bulgur, nişasta, tarhana, turşu gibi genel tüketim maddelerini evde kendileri hazırla maktadır.

  Haşhaşlı, şibit denen saç pidesi beslenmedeki değişime karşın hala yaygın olarak yapılmaktadır. Kütahya'da böreklerde oldukça çeşitlilik görülmektedir.

  Gökçümen hamursuzu Şibit, gözleme, ıspanaklı şibit gibi. Günlük yiyecekler arasında tarhana ve bulgur önemli bir yer tutar. Ayrıca kızılcık tahrası yapılma ktadır. Cimcik denilen hamur yemeği yöreye özgü yemeklerin başında gelmektedir


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kütahya Yemekleri Kütahyanın Forum Tarih
Kütahya yöresel yemekleri - Kütahyanın yöresel yemekleri nelerdir Kütahya Tanıtımı 10 Nisan 2011
2017 Kütahya nüfusu Kütahya Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Kütahya nüfusu kaçtır? Kütahya Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Kütahya Nüfusu Kütahya Tanıtımı 30 Ocak 2014
2013 Kütahya Nüfusu Kaçtır? Kütahya Tanıtımı 29 Ocak 2013

Bu Sayfayı Paylaş