Kütahya Yaban Hayatı

'Kütahya Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 24 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kütahya Yaban Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kütahya Yaban Hayatı


  Yaban Hayatı (Avcılık)
  Zengin bitki örtüsünden dolayı, ilin yaban hayatı da hayli zengindir. Kurt, çakal, tilki, yaban domuzu ve tavşan en çok rastlanan yabani hayvanlardır. Kütahya kuşlar açısından da zengindir. Bıldırcın, keklik, ve bazı su kuşları oldukça boldur. Kütahya'da iki geyik üretme sahası ve bir adet toy kuşları koruma sahası mevcuttur. Ayrıca Türkmen Dağı, Domaniç Ormanları ve Şaphane Dağı gibi sahalarda sürekli av yasağı uygulanmaktadır. Kütahya'da tabii göl yoktur. Fakat baraj göllerinde, göletlerde ve akarsularda balıkçılık yapılabilmektedir. Özellikle sazan, aynalı sazan, kızılkanat, dargın ve yayın balıkları en çok avlanan balıklardır. İlimizin Gediz ve Domaniç İlçelerinde modern alabalık üretim tesisleri bulunmaktadır.

  Kuş Gözetleme

  Altıntaş Ovası

  Anadolu'da kalan son Toy Kuşlarının üreme alanlarından biridir.

  Bitki İnceleme

  Gediz Muratdağı, Tavşanlı Vakıf Çamlığı, Sofça I nolu Orman Koruma Alanı bitki inceleme açısından oldukça önemli alanlardır.

  Atlı Doğa Yürüyüşü
  Kütahya'da yer alan Frigya Vadisi'nde atlı doğa yürüyüşleri yapılabilecek potansiyel mevcuttur

  Korunan Alanlar
  Kaşalıç Tabiatı Koruma Alanı

  Domaniç ilçesinde bulunan bu alan balta girmemiş ormanlardandır. Kayın ve Karaçam hakim ağaç türleri vardır.. Ayrıca Meşe, Titrek, Kavak, Ahlat, Armut, Eğrelti Sarmağı, Sırımbağ, Böğütlen, Öksürük Otu, Papaz Külahı, Yabani Çilek, Noel Gül Kaşalıç'daki diğer bitki türleridir. Başlıca hayvan türleri; ayı, yaban domuzu, geyik, tilki, tavşan, porsuk ve kirpidir.

  Vakıf Çamlığı Tabiat Koruma Alanı

  Kütahya - Tavşanlı karayolunun güneyinde, Kütahya'ya 40 km. uzaklıktadır. Piramidial Karaçamlar'ın orman olarak bulunduğu tek yer olan Vakıf Çamlığı koruma altındadır.
   

Bu Sayfayı Paylaş