Kütahya yöresel yemek kültürü - Kütahya mutfağı

'Kütahya Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kütahya yöresel yemek kültürü - Kütahya mutfağı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kütahya yemekleri,kütahya yöresine ait yemekler,kütahya yöresinin yemekleri,kütahyanın yemekleri,kütahyanın yemek kültürü

  KÜTAHYA YÖRESEL YEMEKLER

  Kütahya'da beslenme büyük ölçüde ev ürünlerine dayanmaktadır. 1960'lı yıllarda "Aşçı dükkanı" denen lokanta kent yaşamına girmiştir. Kütahya'da buğday ürünleri, hamurlula r ve süt ürünleri beslenmenin temelini oluşturmaktadır. Ev makarnası dene n erişte, bulgur ve tarhana yörede en çok tüketilen yiyecekler arasındadır. Bağcılığın yaygın olduğu dönemlerde pekmez ve şıra çeşitli biçimlerde kullanılarak, kimi besin gereksinimlerini karşılamaktaydı. Yaygınlaşan kentleşme olgusu giderek bu beslenme biçiminde köklü değişimler yaratm ıştır. Yakın zamana kadar çarşı ekmeği, ev ekmeği ayrımı yapılan Kütahya'da beslenme artık büyük ölçüde Pazar ürünlerine dayanmaktadır. Yazdan biber, fasulye, patlıcan gibi sebzelerin kurutulması geleneği hala sürmektedir. Yerli halk sebze kurutması yanında salça, erişte, bulgur, nişasta, tarhana, turşu gibi genel tüketim maddelerini evde kendileri hazırla maktadır. Haşhaşlı, şibit denen saç pidesi beslenmedeki değişime karşın hala yaygın olarak yapılmaktadır. Kütahya'da böreklerde oldukça çeşitlilik görülmektedir.Gökçümen hamursuzu Şibit, gözleme, ıspanaklı şibit gibi. Günlük yiyecekler arasında tarhana ve bulgur önemli bir yer tutar. Ayrıca kızılcık tahrası yapılma ktadır. Cimcik denilen hamur yemeği yöreye özgü yemeklerin başında gelmektedir.

  Kütahya’nın mahallî yemekleri zengindir.

  Kütahya'nın Meşhur yemekleri şunlardır:
  Şibit (ıspanaklı börek), mantı, kızılcık tarhanası, cimcik (Mantıya benzer hamur işidir) Üzerine sarımsaklı yoğurt dökülür ve kızgın tereyağ gezdirilir.), labada dolması(ılıbıda dolması veya yalancı dolma da denir. Bulgur pilavını haşlanmış labada yapraklarına sararak pişirirler ve üstüne taze soğan, nâne, hıyar ve süzme yoğurt dökerler.), gözleme, höşmerim, kaygana, kapama, yufka tatlısı, pelüze, dolamber böreği, göveç, küp kebabı, çevirme kebabı ve kuyu kebabı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kütahya yöresel yemek Forum Tarih
Kütahya yöresel yemekleri - Kütahyanın yöresel yemekleri nelerdir Kütahya Tanıtımı 10 Nisan 2011
Kütahya Yöresel Kıyafetleri - Kütahyanın Yöresel Giysileri Kütahya Tanıtımı 5 Nisan 2011
Kütahya Yöresel Halk Oyunları - Kütahyanın Halk Oyunları Kütahya Tanıtımı 3 Nisan 2011
Kütahya'nın yöresel kıyafetleri - Kütahya yöresel giysileri Kütahya Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kütahya yöresel erkek kıyafetleri - Kütahya erkek giyimi Kütahya Tanıtımı 26 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş