Kütahya Pazarlar İlçesi

'Kütahya Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 24 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kütahya Pazarlar İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kütahya Pazarlar İlçesi

  PAZARLAR

  Coğrafi Durum ve Doğal Yapı :

  Coğrafi ve doğal yönden güzel bir görünüm ve yerleşim alanına sahip Pazarlar ilçenin, deniz seviyesinden yüksekliği 900 m, yüzölçümü ise 182 km2 dir. Arazi bakımından engebeli bir görünüm arz etse de arazinin % 85'i ekilip dikilmeye elverişlidir.
  Bölgede Ege, İç Marmara ve Batı Anadolu iklimlerinin ettikleri görülmektedir. En düşük ısı Ocak ayı içerisinde -8, en yüksek ısı ise 34 derece ile Temmuz ayı sonlarındadır. Yıllık yağış ortalaması 380 mm'dir.
  Pazarlar ilçesi, Kütahya il merkezine 135 km. mesafe olup, Kütahya'nın Güneybatısında yer almaktadır. Doğusunda Şaphane İlçesi, Güneyinde Manisa İli Selendi İlçesi, Kuzeybatısında ise Simav İlçesi ile komşudur.

  Tarihçe :

  Simav ilçesine çok yakın olması nedeniyle Simav tarihi ile yakın ilgisi vardır. Önceleri Simav İlçesine bağlı idi. Antik dönemlerde Synaus ile yakın ticari ve ekonomik ilişkisi olduğu tahmin edilmektedir. Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılar bulunmaktadır. Pazarlar çevresindeki Ekitçe, Derinceöz, Pazarcık ve Çelce yerleşim yerlerinde yaşayan halkın bugünkü yerleşim yeri Pazarlar'a gelmesi oluşmuştur. 1429 dan önce Germiyanoğullarına ve daha sonra Osmanlı İmparatorluğuna bağlanmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kütahya Pazarlar İlçesi Forum Tarih
Pazarlar İlköğretim Okulu Bilgileri Pazarlar Kütahya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Ekim 2011
Yenice Köyü Pazarlar Kütahya Kütahya Tanıtımı 12 Nisan 2010
Tepeköy Köyü Pazarlar Kütahya Kütahya Tanıtımı 12 Nisan 2010
Orhanlar Köyü Pazarlar Kütahya Kütahya Tanıtımı 11 Nisan 2010
Örey Köyü Pazarlar Kütahya Kütahya Tanıtımı 11 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş