Kütahya - Merkez - Ali Güral Lisesi

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 9 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kütahya - Merkez - Ali Güral Lisesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ali Güral Lisesi - Kütahya Ali Güral Lisesi - Ali Güral Anadolu Lisesi

  Milli Eğitim Bakanlığının 11.06.1984 tarih ve 37630 sayılı onayları ile 1984-1985 Öğretim Yılı başında 30 Ağustos İlkokulu'nun üst katında Anadolu Lisesi adı ile eğitim ve öğretime başlamış olan okulun adı daha sonra Dumlupınar Anadolu Lisesi olarak değiştirilmiştir.

  Bazı derslerin öğretimini yabancı dil ile yapan resmi okullar statüsünde olan okul, merhum ALİ GÜRAL anısına oğulları Rıza, Nafi ve İsmet GÜRAL tarafından yaptırılan bu binaya taşındıktan sonra, 28.11.1985 tarihinde ALİ GÜRAL LİSESİ adını almıştır.

  ALİ GÜRAL, 1915-1985 yıllarında yaşamış, ülkesine yaşadığı süre içerisinde en iyi şekilde hizmet etmiş Kütahyalı bir iş adamıdır. Adı, hem Kütahya hem de ülkemizdeki sanayinin gelişmesinde ilk kuruluşlarla anılır. Birçok yeni kuruluşun öncüsü olmuş ve Türkiye'nin en büyük porselen üreticisi olarak haklı bir üne kavuşmuştur. Ali Güral'ın hayattaki emellerinden biri de adını taşıyan bir okul yaptırmaktır. Bu idealini ölümünden sonra oğulları gerçekleştirerek Ali Güral Lisesi'ni bizlere kazandırmışlardır.

  Okulumuz 1990-1991 Öğretim Yılında kat ilavesi yapılarak 20 derslikli duruma getirilmiştir. Aynı öğretim yılında Yardımseverler Vakfı tarafından yaptırılan 200 kişilik Yurt Binası okul idaresine verilmiş olup ilimiz orta dereceli okullarında öğrenim gören kız öğrencilere yine GÜRAL kardeşler tarafından yaptırılan Kapalı spor Salonu 1994-1995 öğretim yılından itibaren eğitim öğretim hizmetine sunulmuştur.


  Ali Güral Lisesi; Anadolu Lisesi Statüsündedir.


  Gülsüm GÜRAL

  Değerli Anne Babalar,


  En büyük yatırımın insan olduğu gerçeğinin kabul edildiği bir çağdayız. Çocuklarımızın; özgüveni olan, sorumluluk sahibi, başarılı, gelecekte kendilerini kabul ettirecek bilgi ve yetenekle donanmış; mutlu ve bizleri aşan bireyler olabilmesi, onların geleceği için gösterdiğimiz çabanın gerekçesidir.


  Bu çabanın sonuca ulaşmasındaki en önemli etken şüphesiz ki okuldur. Ve siz değerli anne ve babalar, çok önemli bir kararın öncesindesiniz; çocuklarımızın gereksinimleri, sizin onların geleceği için hedefledikleriniz, geleceğin gerekleri ve gerçekleri açısından en doğru olan okulu seçmek! Bu seçim, çocuğumuzun yıllarca paylaşacağı bir yaşam alanını, bir ilkeler bütününü, bir eğitim öğretim yaklaşımını ve sizin de paylaşacağınız bir sosyal iklimi belirlemek anlamına gelmektedir.

  Şakir GÜL
  Ali Güral Lisesi Müdürü
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kütahya Merkez Güral Forum Tarih
Kütahya - Merkez - Kütahya Nafi Güral Fen Lisesi Liselerimiz 9 Temmuz 2010
Kütahyada Bulunan Halk Eğitim Merkezleri Kütahya Tanıtımı 27 Ocak 2012
Merkez Yeniköy İlköğretim Okulu Bilgileri Tavşanlı Kütahya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Aralık 2011
80. Yıl Özel İdare İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Kütahya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Ekim 2011
50. Yıl İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Kütahya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 18 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş