Kütahya Gediz İlçesi

'Kütahya Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 23 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kütahya Gediz İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kütahya Gediz İlçesi

  GEDİZ

  Coğrafi Durum ve Doğal Yapı

  İlçenin yüzölçümü 1733 Km2, Denizden yüksekliği 736 metredir. Kütahya - Uşak - İzmir karayolu güzergahında bir transit merkezidir. Kütahya İline 98, Uşak İline 57 Km. mesafededir. İlçenin en yüksek yeri Murat Dağıdır. Gediz Nehri ve Porsuk Çayı bu dağın eteklerinden doğarlar. İlçenin iklimi İç Anadolu - Ege iklimi karakterini taşır

  Tarihçe :

  Gediz en eski yerleşim yerlerindendir. İlk Tunç Çağ ve Hitit (M.Ö.1800-1200) dönemlerinde iskan gördüğü höyüklerde yapılan yüzey araştırmasından anlaşılmaktadır. Çavdarhisar'daki AIZANOI antik kentinde yaşayan halk ile ticari ve ekonomik bağı bulunmaktaydı. Kendi adına sikke basan ve sikkeler üzerinde KADOHNON olarak (KADI) adı geçen Gediz, Roma döneminde (M.S.II.-III.y.y) Aızanoı gibi bir şehir devletiydi. Atina Olimpiyatlarının küçük bir benzeri burada yapılıyordu. Sikkeler üzerinde SEBASTA OMOBOMIA olarak bu oyunlar yazılmıştır.

  Murat dağları eteğinde olması nedeniyle antik kaynaklarda bu dağın adı DİNDAMOS olarak geçmektedir. Afrodit'in buraya geldiğinden bahsedilmektedir.Gediz'de tespit edilen eski yerleşim yerleri ve mezarlık alanları olarak ; Eski Gediz, Fırdan,Gökler, Yenikent, Ece, Altıntaş,Gümüşlü, Yağmurlar, Çeltikçi, bulunmaktadır. Bizans döneminde piskoposluk merkezi olmuş,Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde sancak olarak yönetilmiştir.

  1429 tarihinde Osmanlı'ya geçmiştir.1911 yılında önemli bir yangın geçirmiştir.5 Ağustos 1920 de Yunan işgaline uğramıştır. Abide olarak biline Kocahan'da çarpışmalar olmuş Yunan kuvvetleri bozguna uğratılmıştır. Bu savaşta şehit olanlar için bir abide dikilmiş ve Kocahan adı ''ABİDE'' olarak değiştirilmiştir. 1Eylül 1922 de düşman işgalinden kurtarılmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kütahya Gediz İlçesi Forum Tarih
1 Eylül İlköğretim Okulu Bilgileri Gediz Kütahya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 2 Eylül 2011
Zafer İlköğretim Okulu Bilgileri Gediz Kütahya Kütahya Tanıtımı 2 Eylül 2011
Yunuslar İlköğretim Okulu Bilgileri Gediz Kütahya Kütahya Tanıtımı 2 Eylül 2011
Yeşilçay İlköğretim Okulu Bilgileri Gediz Kütahya Kütahya Tanıtımı 2 Eylül 2011
Yenikent İlköğretim Okulu Bilgileri Gediz Kütahya Kütahya Tanıtımı 2 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş